Maci

emilia68

Active Member
alfa, multumesc frumos! Sant mai multe plante....anul trecut s-au scuturat semintele....acum ca au fost mai multe ploi...au rasarit multe plantute si m-a fost mila sa le scot si sa le arunc..

claude , cu cea mai mare placere...vor fi seminte destule....le las sa se usuce sa pot oferi la cat mai multe persoane. :D
 

bebe Iris

Active Member
Emilia, eu am semanat in primavara direct afara. Au rasarit multi, dar nu am experienta cu ei...acum sunt de vreo 4 cm si intrebarea este, daca cresc atat de incet si nu apuca sa infloreasca, raman in pamant peste iarna si infloresc la anul? Adica sunt bianuali, sau anuali?
 

emilia68

Active Member
Depinde ce soi este...
Ai mei sant anuali....nu rezista peste iarna.
Daca tu i-ai semanat in primavara si cresc asa de incet..poate sant bianuali.
 

victoria222

Active Member
Sunt frumosi foc, iti vine sa-i mananci.
Bebe, nu te speria ca-s mici, asta depinde de perioada in care au incoltit. Or sa infloreasca in cateva saptamani. Si ai mei sunt mici , dar am avut si anul trecut si nu-mi fac griji ca n-or sa infloreasca. Sunt destul de nepretentiosi.
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc! imi fac griji pentru ca nu progreseaza :( . Sunt anuali, asta cu siguranta. Si sunt dublii, albi, mov, roz, visiniu...ar fi pacat sa nu infloreasca si sa nu iau seminte...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
bebe Iris a spus:
Multumesc! imi fac griji pentru ca nu progreseaza :( . Sunt anuali, asta cu siguranta. Si sunt dublii, albi, mov, roz, visiniu...ar fi pacat sa nu infloreasca si sa nu iau seminte...
Ploile i-au intirziat foarte mult.La vremea asta si ai mei ciufulitii dar si cei cu flori simple trebuiau sa fie pe trecute si sa le iau semintele.Oricum tu ia seminte de la cei albi si visinii :oops: :p
Nici cel peren nu da semne ca s-ar coace capsula. :?
 

bebe Iris

Active Member
Eu as lua, de-ar creste odata :roll: Sunt miiiiici, de vreo 4 cm :cry:
Ce frumosi sunt ai tai! :D
Si ai lui Geo, bineinteles :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bebita au soare suficient?Ca la cum e la tine plin de plante ma gindesc sa nu fie umbriti si de aceea sa nu creasca.Anualilor le trebuie musai soare mult.La pereni le place semiumbra.
 

bebe Iris

Active Member
Exact de asta mi-e teama si mie Gabita...soare au, dar nu cred ca le ajunge...la fel ca oricarei plante iubitoare de soare puternic, de la mine din gradina :p
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Violeta,, pt cei pereni am de vinzare radacini in vara/toamna . Semintze viabile nu prea fac pt ca sint hibrizi mai neobisnuiti.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A inceput sezonul macilor orientali pe 2013, stratul e destul de plin de boboci, chir daca au fost transplantati anul trecut majoritatea.

 
Sus