Maci pereni sau nu?

Claudiavis

Active Member
Buna,

Mi-au iesit prin gradina niste maci care par maci normali, numai ca sint cam... imensi :gandit:. Deocamdata a inflorit doar unul, e rosu, cu 4 petale, floarea cit palma (fara degete :D ). Frunzele lor nu sint paroase si sectionate ca la acei maci orientali care au flori crete, de culori abracadabrante, ci sint netede, verzi-albastrui, sectionate ca la macii normali. Mie-mi par ca de mac normal. Practic difera doar dimensiunea plantei (numai rozeta frunzelor are vreo 40 cm), a frunzelor si a florii. Intrebarea mea e: e mac oriental si peren, sau e doar un monstrulet anual?

Nu de alta, dar sa stiu cum il abordez dupa ce termina inflorirea :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Eu am avut anul trecut la teren maci inalti de 2m, erau exact macii normali dar aveau pamant bun si-i udam din cand in cand, ca erau in gradina, asa ca poate si la tine-i la fel.
Acum sunt la polul opus, am in vase extrem de mici maci infloriti, si s-au micsorat si ei, desi sunt tot din aia rosii normali.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Probabil sint din aia anuali. Doar ca o viarietate mai gigantica..... poate ne arati poze.
 

Claudiavis

Active Member
Of, n-am timp nici sa respir deocamdta, daramite sa fac poze....:) Avem de plantat rosii, vinete, ardei, de ingrijit zmeurile (ma laud si eu :-D) - si deocamdata nu stamacolo.

Orice-ar fi, sint superbi macii, fiecare planta are foarte multi boboci.
 
Sus