Macesul

mirela06

Active Member
Bine ai venit. Ai dreptate. Macesul este minunat si nu ar trebui sa lipseasca din plafarul casei noastre :)
 

anasstasia

Active Member
Donez maces si eventual maces intreg. :) Probabil cind il voi vedea plin de flori o sa-l iubesc, insa acum e tare uritel, asa spinos si zburlit...e ca ratusca cea urita.
 

victoria

Active Member
Am si eu un maces langa gardul de la drum si vreau sa il mut in toamna in gradina de legume si sa il conduc sa creasca pomisor.Sper sa reusesc.
 

interval

Active Member
Toamna obisnuiesc sa culeg cam o galeata de plastic - din cea mica - de macese. Asa imi ajung de la un sezon la altul. Ceaiul il fac din macese, paducele si tei (pentru aroma).

Le pun la fiert, cand dau in clocot le mai las 1-2 minute, adaug teiul, pun capacul ceainicului si le las pana cand macesele si paducelele cad la fund. Am un termos de 1 litru in care il pastrez pe durata zilei. Il beau neindulcit, are un superb gust acrisor, dar o felie de lamaie nu strica
 

victoria222

Active Member
Interval, spune-mi te rog care este momentul potrivit pentru cules macese? Am o gramada de macese in apropiere dar putinul pe care l-am cules intr-o zi ( in noiembrie) nu a fost bun de ceai. Erau foarte moi.
 

isabella

Active Member
Victoria , in scopuri curative ( pentru ceaiuri , siropuri ) macesele se culeg inainte de caderea brumei iar pentru gemuri dupa caderea acesteia . Ideal este inceputul lui septembrie pentru ceai si octombrie pentru gemuri .
 

interval

Active Member
victoria222 a spus:
Interval, spune-mi te rog care este momentul potrivit pentru cules macese?
Uite vezi, daca a fost vremea frumoasa si am fost la tara, am pierdut ocazia sa-ti raspund. Dar Isabella are perfecta dreptate, macesele trebuie culese inainte de caderea brumei. Daca iti trebuie oentru ceai. Despre gemuri (inca) nu stiu, asa ca sa-i dam credit tot Isabellei.

Maine va fi o vreme mai frumoasa si am programat sa-mi stropesc pomii.

Cele bune
Interval

PS Multe multumiri
 

interval

Active Member
anknic a spus:
anul asta am facut macesata (ca visinata)
Asta vara am gasit in piata maline, niste fructe negre de padure, si dupa reteta visinatei a iest - hai sa zicem - o malinata excelenta, cu un parfum deosebit. Nu stiam de macesata, dar as fi interesat sa incerc la anul. O bautura alcolica cu vitamina c ar fi recomandata si de doctor.

Asa ca, anknic, lasa-ne reteta pe forum sau PM. Nu uita sa ne spui cand ar trebui culese mecesele, inainte sau dupa bruma?
 

anknic

Active Member
eu le-am cules anul asta inainte, dar erau coapte pt.ca a fost toamna lunga. le-am zdrobit la robot, le-am pus cu zahar (ca la visinata) si dupa 2 sapt.le-am pus alcool. lichidul l-am filtrat prin panza ca sa acap de ace.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu stiu ca atat catina cat si macesele sau paducelul ori porumbele se culeg dupa prima bruma.
 
Sus