Macesul

Nick.A

Member
Salve!
Fructele de maces pot fi pastrate si intr-un saculet de panza mai rara,cu conditia sa le miscati zilnic pentru a nu mucegai.
Le foloseam iarna la ceaiuri,in amestec cu menta si busuioc.Dau un gust acrisor, datorita continutului de vitamina c.Ideea e ca trebuie fierte bine pentru ca prin uscare coaja devine destul de tare.
Numai bine!
 

mg

Member
Mnina a spus:
.Acele fire interioare sunt periculoase.
Nici vorba ! Nu reprezinta pericol ! Eu am facut , pe vremuri , vin de macese si se puneau intregi . in tot cazul , ar fi si imposibil de curatat in interior .
 

Nick.A

Member
Buna!
Nu cred ca e indicat sa fie zdrobite.In interior,fructul are seminte cu un fel de puf care este iritant daca este inghitit.Asa ca ...atentie!
 

mirela06

Active Member
Pai, daca ma plimb prin Tm, cind vin la copii, am sa te informez si , poate, undeva, vii cu o sticala de ceai din acesta bun. Nu de alta, dar parca in natura si la dirdaiala este mai fin. :rofl: :rofl:
 

mirela06

Active Member
Multumesc, dar drumurile mele sunt rare spre Tm., deoarece vin copii, dar, cu drag, daca vin, am sa caut sa-ti spun. Macar sa te vad si sa te salut. :hug:
 

victoria

Active Member
Eu las macesele cateva ore in apa calduta,acoperite ,apoi fac ceai din ele in aceeasi apa.Asa se fierb imediat.
 

Maranta

Member
Buna seara ,

Rosa Canina - trandafirul salbatic - macesul este bine cunoscut inca din antichitate cand era considerat unul din remediile de baza in prevenirea racelilor si multivitaminizant .
Fructele de naces au un continut mare de vitamina C si un un continut mai mic de vitamina B, B2, PP, K , acid citric , pectine , lecitina , minerale .
Are efect diuretic , asigura o mai buna functionare a vaselor capilare, normalizeaza circulatia sangelui , bun vitaminizant, efect tonifiant .
Consumat zilnic ofera o mai mare rezistenta la raceala prin continutul sau crescut de vitamina C .
De cand ma stiu in casa parinteasca si acum la mine acasa se consuma ceai de macese si pot sa spun ca este in top 5 ceaiuri preferate fiind un mare consumator de ceaiuri .
Reteta mea este : 4 linguri de macese uscate zdrobite sau intregi la 1 litru de apa fierte timp de 10-12 minute...iar ca un "bonus" incercati-l cu putina scortisoara...este minunat !
Incercati sa-l culegeti din afara orasului unde poluarea nu a ajuns sau este mai scazuta...este bun si cel de farmacie dar nu se compara la gust cu cel cules din natura , uscat si prelucrat de tine .
 
Sus