M-am cam saturat de plantele astea de interior!

fixpix

Active Member
buna tuturor!

atatea oratanii ne dau tarcoale plantelor....

eu nu mai intreb cum, cu ce... ca tot una e!
mai fac eu cate ceva doar doar oi scapa de ele... dar nimic de genu ce concentratie, ce amestec, de cate ori, ce interval... etc...
cand am timp si mai vad o musculita care s-a ingrasat prea mult... jup! cu pompitza!

in rest... tare dezamagit cu plantele astea de apartament... una are paianjeni din aia minusculi si darnica cum e da la toate... una are musculitze albe care bineinteles zboara spre "pajisti" mai verzi..., una are paduchi din aia turtiti pe frunze de nu-i pot lua cu mana doar daca mototolesc toata frunza... etc!!!

m-am saturat...

credeam ca am plante de camera care sa ma desfete cu frunzele, florile lor... dar nici din gresala!

acuma fac mai mult pe exterminatoru din Over the Hedge!

mai toate plantele au cate un bai.. si acuma is si cu frunzele toate albe de cate solutii dau pe ele! si fiind si prin camere... nu m-as mira si peretii si mobilieru sa fie "varuiti"...


imi plac mie plantele... dar sa fac TOT ce trebuie ca sa scap de TOATE nasoalele astea... la TOATE plantele pe care le am... ar trebui sa ma auto-angajez numai pentru asta... cu norma intreaga is ore suplimentare... sa FIM SERIOSI !!!

:cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai am fi noi seriosi, dar nu ne lasa orataniile.
Caline stiu prea bine ca e greu, dar nu te lasa. Eu ma lupt cu musculita alba la hibiscusi, cu paduchii lanosi pe cateva suculente, pe streptocarpusi si am vazut si pe o violeta, cu paianjenii rosii pe hoya si orhidee...

Iti mananca timp, nervi si bani ... ca dai bani pe diverse substante ... Dar hai sa nu ne lasam! Doar n-or fi orataniile mai tari? :x
 

fixpix

Active Member
HAHAHA

nu de incurajari am nevoie... de de chibrituri sa le dau foc la toate... precis la foc nici un paianjen sau musculitza nu rezista!

doar ca... am plante in toata casa... unele mari... unele mici... unele la perete... altele pe mobile... si nu prea pot sa fac pe bug-killeru cu ele... ca imi fac toata casa numai stropi de var!

mai ales cand mai trebuie stropit si pe dosul frunzei... atunci sa vezi ce aerobic fac...

tot am zis ca pastrez max 5 de care chiar sa ma ocup si acuma am cel putin 40 ghivece intr-un apartament de 2 camere din care unu e livingu si unu dormitoru. noroc cu balconu... sa vezi ce talent e sa pun hainele la uscat pe sarme... cu toate ghivecele rasfirate ....
pe un scaunel.... ma intind... si tre sa am mare grija sa nu pice vreun ciorap sa rupa ceva....

dar toate astea cred ca "keep me going"!

cu toate schimburile de aici... am mai "scapat" de cateva... pe unele locuri se mai vedea culoarea pervazului sau a gresiei de pe jos... dar locurile goale repede s-au ocupat cu altele... aduse de prin grecia... cu seminte puse la germinat...

ce ar fi sa punem toti banuti si sa ne facem o sera unde sa tinem toate plantele astea? dar la cate avem, cred ca sera asta ar arata ca un glob de sticla peste un oras intreg :mrgreen:

ei nah... oi face io cumva! macar acuma toate plantele mele au frunzele variegate .... de insecticide si pesticide... oare e timpul sa trec la... erbicide ???

:evil:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pai povestea imi suna cunoscut. Mai ales faza cu intinsul rufelor si bozgoroditul ciorapului care a indraznit sa cada peste cine stie ce ... Sera! Uh, ce vis frumos. Dar sera aia va trebui sa intre in cartea recordurilor nu asa...
 

mymo

Active Member
Domnule fixpix,nu cred ca e unul dintre noi care sa nu se confrunte cu asa ceva,eu treaba asta am facut-o ieri si n-am terminat mai am si azi,dar mai bine treci pe la cafenea si povesteste ce frumuseti :wink: ai vazut prin minunata Grecie :rugaciune:
 

fixpix

Active Member
o sa trec mymo... si cu multe poze ... si experiente... dar deocamdata... incerc sa gasesc un site unde sa imi pun pozele ca de photobucket is cam dezamagit... seri la rand mi se blocheaza fara sa imi incarce o poza macar !!!

LOL
 

fixpix

Active Member
pai atunci sa facem o sera demna de cartea recordurilor!!!

ce n-am putea?

daca la salonta (un orasel in bihor) sau mai stiu care orasel tot din bihor (ca nu stiu care) a intrat in cartea recordurilor cu nu stiu ce bogracs imens (intrebati-ma daca nu aveti experiente cu arta culinara de prin ardeal!!!) ... de ce nu s-ar putea face si o sera!!!

facem un fundraising cumva... si punem de un glob imens de sticla :evil:
 

marean

Active Member
Eu sunt mai radical cu orataniile :evil: : am avut muste albe la solanum,l-am ciopartit de fiecare frunza si am taiat toate crengile la 1/2 ; am avut paienjeni rosii pe dieffenbachia,am luat un burete si i-am frecat de i-a luat nebuneala ; am avut lanosi la un cactus (stiu,am scapt usor la cactusi,dar daca as avea la violeta,sa zicem...cred ca as cheli-o si pe ea :mrgreen: ) ,am luat o scobitoare si i-am impuns unde-i doare mai tare :mrgreen: !
Pare dur,insa am scapat de ei,lucru pe care nu l-am opbtinut cu solutii si alte maclavaisuri (nici nu am incercat sa folosesc n produse :mrgreen: ) !
 

iza1202

Member
Bucuria de a cumpara plantute noi e direct proportionala cu achizitia de noi si diversificate oratanii. Anul asta m-au exasperat si pe mine, abia de ceva timp incoace am un pic de liniste. Oricum cred ca solutiile sistemice sunt cele mai bune, cu celelalte e tare greu sa bagi mana in foc ca nu ti-a scapat vreun coltisor nestropit.
 

ACHIMENES

Member
Oare nu tot noi suntem de vina. In goana noastra nebuna de a aduce acasa tot ce vedem ( ca nu putem rezista, am devenit dependenti de flori) si incepem sa inghesuim in camerele noastre mici, unele peste altele, de saracele flori nu mai au lumina suficienta, circulatia aerului printre plante :?: , mai aducem si cate un musafir nepoftit ascuns bine prin pamant sau frunze, si gata, am creat conditiile pentru un cosmar perfect.

http://community.webshoths.com/user/ACHIMENES
 

v.cristina

Active Member
marean a spus:
Eu sunt mai radical cu orataniile :evil: : am avut muste albe la solanum,l-am ciopartit de fiecare frunza si am taiat toate crengile la 1/2 ; am avut paienjeni rosii pe dieffenbachia,am luat un burete si i-am frecat de i-a luat nebuneala ; am avut lanosi la un cactus (stiu,am scapt usor la cactusi,dar daca as avea la violeta,sa zicem...cred ca as cheli-o si pe ea :mrgreen: ) ,am luat o scobitoare si i-am impuns unde-i doare mai tare :mrgreen: !
Pare dur,insa am scapat de ei,lucru pe care nu l-am opbtinut cu solutii si alte maclavaisuri (nici nu am incercat sa folosesc n produse :mrgreen: ) !
este de admirat cum ai reusit sa scapi de daunatori fara sa folosesti insecticide eu din pacate nu am reusit :cry: :cry:

asta vara musculitele albe s-au tinut scai de floricelele mele si pana nu am venit cu ceva toxic nu s-au lasat ...acu sunt cu tot neamul lor numeros in ceruri sau iad ..depinde :twisted: :twisted:

faza cu chelitul am aplicat-o si eu pe o gloxinie azi o frunza maine o frunza si a ramas doar cotorul ...acu ma gandesc sa o trimit la nani la beci ca nenorocita aia de omida nu s-a lasat pana nu a mancat-o pe toata :x :x se camufla pe spatele frunzelor foarte bine :mrgreen: :mrgreen:
 
Sus