Lycoris

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Gabiuta, depinde ce culori ai pus. Doar acesta roz rezista peste iarna. Si se pare ca nu infloreste chiar an de an. Eu i-am primit acum 3 ani, iar unul din bulbi abia anul acesta a inflorit prima oara. Nu as umbla in perioada asta la ei, s-ar putea sa le rupi varful. Ai mei au mai scos fiecare cate o tija, care a crescut si inflorit in doar 2-3 zile :eek:


lelia a spus:
E foarte gingas ! sa-ti traiasca ! are si parfum ? :visator:
Ce frumos e la tine ! nu se simte arsita verii ....
Multumesc :D. Are si parfum, insa desi nu miroase urat, nu e un parfum care sa imi placa.

jkati a spus:
In primavara au avut frunze?
Sa stii ca primii 2 ani nu infloreste, asa ca..rabdare.
Ai mei au facut frunze in primavara. Nemaiavand etichete, am uitat pe unde sunt. Chiar am remarcat smocul de frunze si ma intrebam oare ce narcise am pus acolo de nu au facut si flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Acum cu noile poze am vazut si eu frunzele lor.La mine In dreptul etichetei era un smoc in primavara exact asa cu virful rotunjit.Acum a disparut si m-am gindit ca o fi fost altceva ...Deci or mai fi sperante.
Aaa......culoarea e roz ca la ai tai.I-am primit la un schimb de plante si multumesc celei care mi i-a trimis. :rose:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si ai mei tot de la Taiana sunt primiti, banuiesc ca despre ea este vorba. :D
Gabiuta, in acest moment lycorisii mei nu mai au deloc frunze. Sunt doar 2 tije florale iesite direct din pamant. Frunzele ce se vad in poze apartin altor plante. Frunzele lor seamana cu cele ale narciselor, doar ca sunt ceva mai late.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: da????? :rofl: :rofl: :rofl:
Asa este ....frunzele sunt late si rotunjite la virf.Au aparut cc 10 cm si....gata.
Deci o sa revigorez etichetele ca la anul cine stie? vor aparea si florile.
Da,Taiana e impricinata :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Inca mai e timp sa iti faca surprize placute si anul acesta, nu ii deranja de la locul lor. ;-)
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Au mai inflorit Lycoris Squamigera:





Apropos, se pare ca rezista la noi in tzara si Lycoris Radiata (cel rosu) dar nu cei proveniti de la olandezi, ci cei aclimatizati de mai multa vreme prin alte parti . In plus ar fi util un mediu/coltz mai protejat. Lycoris radiata de obicei face frunze mici incepind cu toamna. Mie cei de la olandezi mi-au rezistat cam 3 ani si apoi au disparut, nu au facut flori insa.

Iata un articol destul de bun care prezinta variantele care sint rezistente, in zona 5. Cel rosu (radiata) nu e listat ca si rezistent la frig, dar am auzit de varietati rosii care s-au adaptat la frig dupa multi ani de perpeetuare in acelasi loc.

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... hp/Lycoris
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am avut atat lycoris radiata cat si lycoris aurea de la englezi. Niciunul nu a rezistat nici macar primei ierni. Au fost intr-adevar plantati intr-un loc protejat din gradina, dar degeaba :? .
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Am aflat in sfarsit mai multe detalii.. sau hai sa zicem detalii esentiale.

Exista lycoris de doua tipuri majore :
1. cei care fac frunze primavara , incepind cu martie...... si infloresc in August/Septembrie/octombrie ........... aceia rezista in zona 6.
2. Cei care fac frunze toamna, dupa inflorire si care in general o duc greu in zonele cu ierni friguroase... datorita faptului ca frunzele nu ajung sa reincarce bulbul cu rezerve, din cauza iernii.... adica frunzele mor de la inghetz.

Cei de tipul 2 sint mai comuni in comertz, deci va fi o sansa mare sa cumparam ceva care nu rezista la noi decit cu protectie speciala. Am sa public o lista cu cei de tipul 1 care i-am gasit pina acum.
Cel care e de gasit la noi e Lycoris Squamigera.... si e de tipul 1. Restul provin in general de la Olandezi si nu se preteaza la conditiile climatice din RO decit in cazuri exceptionale.......

DAR..... mai e o chestie, in general la lycoris nu le place sa fie transplantati.... si la cei de tipul 1 si de tipul 2 problema cu transplantarea e aceeasi.
Reusesc transplantarile mult mai bine daca vin cu pamint sau in ghiveci.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata lista cu cu varietatile care ar trebui sa reziste la noi :

Lycoris Chinesis - galben pal pina la auriu si portocaliu deschis.
Lycoris Caldwelii - Crem - galbui- alb.
Lycori Sprengerii - albastru cu roz, albastru delicat cu roz (culoare variabila)
Lycoris Sanguinea - portocaliu pina la caisa.
Lycoris Longituba - alb sau alb-rozaliu.
Lycoris incarnata - roz cu ceva zone mai inchise spre rosu.
Lycoris Squamigera - roz, asta in pozele de mai jos, cel mai comun si cel mai rezistent.

Cine e pasionat si gaseste o sursa din cei de mai sus.. va rog sa imi dati de veste... doresc sa particip la o comanda comuna. E important sa fie obtinuti in pamint.. sau in ghiveci cu pamint.

Exista si diferiti hibrizi care sint cu culori variatie la cele de mai sus....

Alti Lycoris care ar putea sa reziste in RO, in cazuri in care se gasesc bulbi deja aclimatizati la zona temperata... dar in general nu prea i-am vazut sa reziste... au nevoie de ierni blande. NU e exclus sa existe varietati care sint acomodate la clima temperata.

1. Lycoris aurea - galbe-auriu
2. Lycoris radiata - rosu






Au inflorit anul asta:




[
 
Ultima editare:

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Aurea si radiata nu mi-au rezistat in gradina, nu prea i-as considera rezistenti la noi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am scos azi bulbii din pamant (au devenit in timp mari si grasi :-) ) si as vrea sa ii replantez in alt loc .Cand ar fi cel mai bine sa fac operatiunea?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cit mai repede. Nu sint ca narcisele sa se descurce ok afara din pamint.
 
Sus