Lycoris

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Lycoris sint inrudite se pare cu amarillisul si in general infloresc toamna, dupa ploi mai serioase. In principiu exista citeva varietati care ar trebui sa rezista si la noi in zonele mai calde ale tzarii.

Iata un link cu varietati de lycoris.

http://www.pacificbulbsociety.org/pbswi ... hp/Lycoris

Am incercat deja cu citiva bulbi dar se pare ca le trebuie un timp de acomodare pina inflloresc. Cel mai de succes pare a fi pina acum Lycoris Squamigera.

Planta prezinta un bulb foarte similar cu Amaryllisul... si se deosebeste prin faptul ca face frunzele si florile in general in intervale separate. Toamna sau vara, dupa ploi apar lujerii florali care sint fara frunze, cresc foarte repede si infloresc.

Lycoris Radiata este varietatea rosie si ar trebui sa fie rezistenta si la noi cu ceva mulci. Cred ca am putea deschide topicul respectiv si la plante pt balcoane si terase pt ca multe soiuri se preteaza la cultura in mediu protejat si doar citeva la cultura de gradina.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Iata o gradina cu inflorescente de Lycoris Radiata. Nu e la mine in gradina... e o gradina din SUA. La mine inca nu au inflorit..dar cu putin noroc, anul asta prin septembrie/octombrie.

 

aleynad

Active Member
Moderator
prefera soarele sau semiumbra?
ca eu am luat niste bulbi si i-am plantat la soare
eu am avut la casa de vacanta intr-un loc insorit si au inflorit toti, deci cred ca e ok, nu?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
aleynad a spus:
prefera soarele sau semiumbra?
ca eu am luat niste bulbi si i-am plantat la soare
eu am avut la casa de vacanta intr-un loc insorit si au inflorit toti, deci cred ca e ok, nu?
Da , prefera mai degraba soarele. Care varietate de Lycoris ai plantat ? Au trecut peste o iarna sau este primul lor an ?
 

aleynad

Active Member
Moderator
Mnina a spus:


Este al Taianei.
acesta il am si eu
am vazut ca au trecut cu bine iarna si perioadele secetoase, cand ii aveam la cealalta casa, asa ca eu zic ca nu sunt niste flori pretentioase
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
aleynad a spus:
Mnina a spus:


Este al Taianei.
acesta il am si eu
am vazut ca au trecut cu bine iarna si perioadele secetoase, cand ii aveam la cealalta casa, asa ca eu zic ca nu sunt niste flori pretentioase
Asta e cel mai rezistent... urmeaza apoi cel rosu... cei albi, galbeni , portocalii si roz sint mai putin rezistenti.
 

aleynad

Active Member
Moderator
la mine nu au inflorit anul acesta :cry:
in fine, poate ca a fost si primul an....... asteptam anul viitor sa vedem
hmmm...stiam ca nu-s pretentiosi :?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Anul trecut nu a inflorit, chiar credeam ca s-a pierdut. Acum m-a bucurat cu noi floricele roz cu margini albastre:
 

lelia

Well-Known Member
E foarte gingas ! sa-ti traiasca ! are si parfum ? :visator:
Ce frumos e la tine ! nu se simte arsita verii ....
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am pus si eu in toamna citiva bulbi dar......NIMIC!!! :cry: Am ramas numai cu eticheta atirnata de batul unde pusesem semnul :(
 

Luciana35

Member
Ai mei in primavara au avut frunze, dar acum nu mai au. I-am udat tot timpul dar tot si-au pierdut frunzele.I-am pus in pamant in august , anul trecut. Azi am cautat in pamant si bulbul pare ok.
 
Sus