Lupin

anette_b

Member
am avut lupin de toate culorile in gradina , din rasaduri. numai ca nu stiu cat de peren poate fi daca acum s-a facut maro si nu mai pare in viata.
 

anette_b

Member
asta daca in pamant a mai ramas vreo radacina :( . dupa cum s-au smuls cu totul (singuri) nu pare ca mai e ceva acolo. in schimb au cazut toate semintele pe jos si poate rasar.
 

R@MONA

Active Member
Am cateva seminte de lupin si nu stiu ce sa fac cu ele: le plantez direct in pamant? sau le pun la germinat si apoi le mut in pamant? si cand le pot planta?
Multumesc!
 

IULIA

Active Member
eu am luat niste rasaduri.problema este cum le mentin neplantate pina se pot planta afara ?
le sadesc totusi intr-un ghiveci, sau cum?
mentionez ca sint date niste mladite cam de 3-6 cm lungime.
 

fixpix

Active Member
Lupinii nu au viata lunga, nu stiu daca infloresc mai mult de 2 max 3 ani.
Cel putin asa patesc eu!
:cry:
 

IULIA

Active Member
deci plantez in ghiveci si le mentin la racoare.
multumesc. poate ajung cu ele in mai. of. :D
 

irina_81

Member
R@MONA a spus:
Am cateva seminte de lupin si nu stiu ce sa fac cu ele: le plantez direct in pamant? sau le pun la germinat si apoi le mut in pamant? si cand le pot planta?
Multumesc!
Eu am incercat din seminte anul trecut,insamantate in pahare de plastic in casa,puse pe 17 martie si au inceput sa rasara in 4 zile,intr-o camera unde nu depasea 20 grade,apoi le-am replantat in gradina pe 15 aprilie.
Cam asa aratau cand i-am replantat:


In vara mi-au si inflorit.
 

IULIA

Active Member
DOAMNE,la mine sint abia dati, abia transplantati de unde i-am format anul trecut !
nuu, pe bune, care e perioada de inflorire la astia ca eu chiar imi doresc planta asta!
 

lelia

Well-Known Member
Eli ,sunt frumosi si harnici ! mie imi place ca se modifica ,apar combinatii noi....

La mine doar o tufa a iesit ,ceilalti s-au topit :( am pus seminte stranse in vara ,insa nu cred ca vor inflori anul asta ...
 

elipopa

Active Member
si mie imi place sa se modifice puii noi aparuti, tufele vechi as vrea sa ramana aceeasi culoare!
 
Sus