Lupin

zamfira

Member
Mie imi place mult de tot, dar nu prea am avut parte de el. Am semanat de mai multe ori dar s-a topit sau l-au mancat melcii.
Anul asta am semanat si in casa si apoi am pus rasadurile in gradina .Au ramas vreo 2 .Sa vad ce se va intampla cu ele la anu
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ciudat, nu pare sa fie o planta sensibila. Chiar asa distrugere pot sa provoace melcii?
 

zamfira

Member
Daaaaaaaa
Mananca tot ce prind , craite, delphinium ( intr-o noapte l-au mancat cu totul si era o tufa frumoasa , carenu a ma irasarit in anul urmator :( )
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Hai sa va zic o metoda,probata cu succes de socrul meu.
Pahare de unica folosinta,umplute cca 1/3 cu bere.Pe jumatate ingropate in pamant ,in locurile unde stiti ca umbla melcii.Seara le puneti,dimineata recoltati!Sa nu va para rau si puneti cat mai multe.
 
A

Anonymous

Guest
Mi-am dorit mult sa am lupin.An de an seman ,dar nu-mi ies.Am ajuns la concluzia ca poate solul meu nu le prieste!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Gabi este foarte usor de prins din seminte care germineaza relativ repede.Eu le-am pus direct in gradina,in plin soare si il am de vreo doi ani.Udarea a fost la inceput din belsug apoi am rarit-o.Sunt prolifici,se intind repede dar ii poti stapini.Nu o putem considera o planta invaziva nicidecum.
 
A

Anonymous

Guest
Anul asta am sa incerc sa fac rasaduri,cu incoltitul direct in sol,am dat chix!!
 
buna ziua,
sunt mai multe soiuri de lupin unele chiar de cultura am cultivat de placere cateva straturi de lupin vreo 10 ani dar am pierdut culoarea rosie si alb in ultimi ani am cultivat numai violet si albastru cred ca se corcesc cu cei salbaticiti, ai mai aveau frunzele argintii in lb. popular ii mai zice si CAFELUTA.
cu bine
 
cei salbaticiti sunt pereni si se inmultesc de numai scapi de ei, pe cei de cultura ii semanam la inceputul lui aprilie direct in sol
 

Simina

Active Member
Daca bine imi amintesc, o saptamana.
In luna mai am gasit la piata, pentru prima data, flori de lupin, taiate.

Am uitat sa specific, floarea de lupin tine o saptamana, cu conditia sa nu fie foarte inflorita.
 
daca-i pui 1 gr de sulfat de sodiu si 5 gr. de zahar , o tai cu un cutit ascutit oblic si la o saptamana ii schimbi apa tine pana infloresc toti bobocii, incercati nu pierdeti nimic, oricum castigati experienta
 
Sus