lukonbulbs

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha...deci mai avem de asteptat :ros_unghii: Eu oricum imi fac o lista din catalogul pe 2012, sper sa-i regasesc si in noul catalog. Acum macar am timp sa casc ochii la poze, in mai n-o sa am timp sa stau ore intregi pe net :rofl:
 

bradut

Well-Known Member
Exact, Claudel! ;-) Sa nu uiti sa pui si codurile si preturile, ca sa nu lucrezi de doua ori. M-am uitat la codul hemerocalisilor din catalogul pe 2013 si coincid cu cele trecute in 2012.

Cand va veni vremea, adica luna mai, facem o comanda de irisi. Ma gandesc sa nu amestecam mai multe genuri, fiindca va fi dificil de gestionat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bradut, eu iti sugerez si sa cauti poze de pe net cu aia pe care-i vezi in catalog, ca la irisi e cu cantec, mai ales la nuantele de violet sunt diferente, in functie de lumina, etc.

Da, e bine sa nu amestecam multe in comanda.

Eu tot zic ca ar fi bine sa le trimitem un mail ca sa ne interesam de costurile de transport (presupun ca e in functie de greutate) sa ne dea niste repere, ca sa nu ne trezim ca au si astia costuri uriase ca aia de la clematite din Polonia, ca atunci poate ne piere cheful :mrgreen:
 

bradut

Well-Known Member
Claudelu', in legatura cu pozele, stiu cum e treaba, ca, deh, n-am stat degeaba iarna asta, deja am prasit situatia... . :rofl:

Stiu ca n-ar fi rau sa luam legatura cu furnizorul, dar nu le prea am beton cu engleza. Inteleg bine, dar nu excelez la scris, si nu-mi place sa le potrivesc dupa ureche. :)
 

geodezia

Well-Known Member
stati si lamutiti-ma si pe moi faceti acu comanda sau in mai sa stiu ce si cum ma pregatesc ... ? :eek:
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: :cry: nu de alta da vreu si io niste chestii de acolo era bine si acu pentru crini si gladiole ca asa frumuseti ioc la noi . nu multe :hipnotizat: :hipnotizat: :hipnotizat:
 

bradut

Well-Known Member
Geodezia, noi vorbeam despre o comanda de irisi, prin mai, cand apare si catalogul.

Pentru crini, gladiole si alte nebunii, cred ca se poate lansa si acum, fiindca este oferta pentru 2013.
 

geodezia

Well-Known Member
Claude e cea priceputa ..poate poate are mila ....de niste suflete ... eu niste crini si zefirantesi aia si niste galdiole din alea frumoase foc please please Claude :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Da' cu ce-s eu priceputa bre? :rofl: Va trebuie un cont in banca in euro, daca platiti in euro, nimic altceva ;-) Daca se poate plati cu PayPal va trebuie voua cont PayPal si firma respectiva sa aiba si ea
Trebuie sa va socotiti bine daca va convine, ca daca sunteti putine si marfa putina nu va convine sa platiti comisioanele la transferul bancar, ca bancile romane sunt smechere si au comisioane mari, la mine e 10 euro
 

fixpix

Active Member
Io i-am scris lu nenea (pe email gasit cu google pe alt site)... si nu mi-a lasat o impresie tocmai placuta.
I-am pus vreo 5-6 intrebari si mi-a raspuns evaziv. Ca sa dau comanda si plata se face in cont daca am inteles bine din engleza lui stalcita.
M-ar fi interesat ceva bulbi de crini, dar la o convertire cu xe.com nu mi-au iesit chiar asa ieftini cum am crezut.
Asa ca...pass de data asta.
(Daca nu cumva ma razgandesc)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Calin, la ce ti-a raspuns evaziv? Hai spune-ne si noua, de ce ti-a lasat impresie proasta...
 

fixpix

Active Member
Cuvant-cu-cuvant ce am scris eu:

Hello,
I would like to buy some lilium (lily) bulbs, mainly OT, tree lily, botanical (species), and some more.
When can I order?
Can I do it by email?
Payment by paypal OK?
In EUR or CZK?
Do you mail by regular post (Czech Post?)
Calin

Raspunsul
(Idem, cuvant-cu-cuvant)

Good day.
Send your order by email. Shipment will be sent by post.
Consignment price you pay for the account, which can be found in the consignment. LUKON bulbs.


N-am inteles decat ca pot face comanda pe email.
In rest... la cuvantul "consignment" m-a pierdut total.
Probabil se refera la costul transportului da al doilea "consignment" probabil trebuia sa fie "total" sau "invoice"... etc

In fine.

Pe adresa asta i-am scris
lukonbulbs@mybox.cz
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu inteleg ca poti comanda pe mail...si asa am inteles si eu, ca plata transportului iti apare in acel 'consignment'. eu inteleg ca omul stie foooarte putina engleza, o sa-i scriu si eu un mail sa-i cer un pret estimativ la transport pentru, sa zicem, 100 de bulbi, poate asa ne lamurim :?
 

fixpix

Active Member
Problema e ca unii bulbi sunt uriasi, unii mai mititei. Depinde CE FEL DE.
La fel e si daca intrebi pe kile.
Cat e 10 kg, cat e 20 ... etc.
Ca nici asa nu poti aprecia ce si cum.
Cu bulbii e relativ simplu, ca sunt bulbi. Dar ce faci daca vrei alte chestii. Plante, radacini, etc?
Pe mine ma nedumereste ORIGINEA bulbilor.
Denumirile cel putin la tree-lilies, OP, si altii sunt cele consacrate.
Daca pur si simplu ii ia de la olandezi sau mai stiu io de unde, cat sunt de fresh si de mari?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Pai cu un furnizor nou, necunoscut, intotdeauna exista riscul calitatii bulbilor, rizomilor, etc. Pe mine ma intereseaza rizomi de irisi si am gasit un furnizor italian care are referinte excelente, dar preturile sunt mult mai mari, dar in general in Italia pretul plantelor e mare, indiferent care plante. Deci daca vrei calitate garantata dai banu', daca vrei sa platesti mai putin atunci trebuie sa-ti asumi riscul ca plantele sa nu fie chiar calitate extra :(
 

bradut

Well-Known Member
Am incercat sa aflu pareri despre acest funizor, pe forumuri, si am inteles ca lumea nu prea este incantata: bulbi ce ies altceva decat ai comandat, bulbi primiti putrezi... . Cel putin asa reiese de pe o lista de discutii din Polonia. :(

Claude, poti sa ne spui ce furnior de irisi, italian, ai gasit? Parca as prefera un pic mai scump, dar de calitate.
 
Sus