Ludisia

lelia

Well-Known Member
Ce frumoasa e !!! :visator: sa-ti traiasca !
Poti sa ne spui ,unde o tii ,ce pamant ai flosit ?cateva sfaturi , te rog !
 

sicamin

Member
Eu am ludisia in pamant de orhidee , ca si la phaleonopsis .O tin in geam la sud unde are lumina buna si nu e chiar asa cald acolo(18 * ),dar vad ca ii place acolo ca a facut multi lastari noi. Anul trecut a avut doar 2-3 flori,dar acum a facut multe.Cativa lastari s-au rupt cu tot cu flori .Acum le-am pus tutori.O ud odata pe saptamana .
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc ,Sica !
Aceleasi conditii are si a mea ,mai putin locul ,trebuie s-o mut la geam ,lumina e esentiala pentru plantele cu flori............
 

sicamin

Member
Ani ,ai avut o idee buna cu suportul acela! La mine s-au rupt cativa lastari .Eu am vrut sa o las sa "curga " ,dar florile cresteau in sus. Acum am pus si eu tutori si le-am dirijat in sus.
 

daisy111

Active Member
Ce pacat ca si aici imi spune acelasi lucru cand fac clic pe foto. :(
Dar ma bucur ca acum stiu cum se numeste si puiutul meu,este prins dintru-un butas in pamant normal ,nestiind ce fel de butas este.Initial am incercat in banut de turba,a stat cam o jumatate de an dar nu facuse nici o radacinuta,pe urma l-am pus in pamant si acum cred ca s-a prins,am vazut ca s-a ingrasat la baza.Ar trebuii sa ii schimb pamantul si sa il pun in pamant special de orhidee?
http://i452.photobucket.com/albums/qq25 ... 999aee.jpg
I-am facut acum o poza.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu il tin intr-un soi de pamant de orhidee care nu e scoarta, e mai afanat, seamana a substrat de cocos
 

mikiduzza

Member
frumoasa si delicata :giggle:

tot in ceva substrat de cocos sta si a mea...cocopeat cred...
mi-a facut si mie vreo 4 tije, pentru prima data...dar n-am pozat-o.. :oops:
 

nely

Member
Frumoase ludisiile voastre si harnicute :visator: sa va traiasca si sa fie tot harnicute, dar florile au parfum? nu am avut ocazia sa miros vreuna inflorita...
 

alirare

Member
am si eu 2 ludisia, cumparate de curand. substratul pare a fi rumegus. mi-a spus vanzatoarea k nu trebuie udate des k putrezesc. dar cat de des se uda? cat de des fac flori? le tin pe pervazul geamului de la balcon (SE) au soare inainte de pranz.


am citit in topic k dau radacini in apa. nu putrezesc?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una nu am incercat sa o inmultesc in apa pentru ca isi tot face de una singura puii in ghiveci.A mea a stat mai mult la umbra pentru ca nu ii place soarele direct.Acum e afara pe o terasa orientata spre N.De regula infloresc iarna-primavara.Vara in functie de temperatura ambianta o poti uda de 2 ori pe saptamana iar iarna mai rar.Multa bafta!
 

alirare

Member
au fost foarte harnice ludisiile mele in anul acesta. au facut multi lastari noi.
, acum abia astept sa infloreasca. pentru prima oara de cand le-am cumparat.
 
Sus