Ludisia

michaela

Active Member
Edelweiss a spus:
Tina, Ludisia mea e la fel ca a ta. Pe langa denumirea oficiala, am gasit in plus "dawsoniana"
e corect :wink: Ludisia discolor - sinonim cu Haemaria discolor dawsoniana adica ambele sunt denumirile ei :D
 

michaela

Active Member
Da, Sa traiti! :wink:
Acum depinde... vad ca are o crestere destul de "ravasita- imprastiata" oare gresesc cu ceva? :?
 

Edelweiss

Active Member
Si eu ma speriasem ca imi va muri...cresterea ravasita este orientarea frunzelor catre noua lumina. Aduse la magazin sunt foarte "drepte" rezultat al cresterii in sere cu lumina de sus. Cum le aduci acasa, se schimba planta in functie de noile conditii.
 

ghia_don

Active Member
Ciudatica tija aceea...a facut putin balet dupa lumina , zic eu :wink: ...in rest arata bine...
A mea e destul de dreapta la tije, chiar daca s-a mai stufosit :)
 

michaela

Active Member
ghia_don e foarte super ludisia ta
in ceea ce priveste "impletirea " tijei- e propria creatie... asa cum am zis are o crestere laterala a lastarilor foarte dezordonata iar tija era undeva la o distanta de 40cm de ghiveci.... :rofl: asa c-am adus-0 mai "acasa"
vis-a-vis de lumina... :? eu stiu ce sa zic despre ea am citit ca nu-i place ba chiar se preteaza foarte bine si la o lumina de lampi eu o tin suspendata la o fereastra de sud dar nu e la fel de spectaculoasa ca ale voastre :oops: .Voi incerca si altceva... o am cam din primavara si era un lastarel micut... s-a dezvoltat destul de bine-zic eu- dar nu stiu cum sa-i corectez "fuga" ei din ghiveci.
 

ghia_don

Active Member
Eu o tin intr-un balcon cu soare de dimineata pina seara. Vara este foarte cald, dar tin jaluzelele inchise pe partea de sud-vest si in felul acesta nu o arde soarele.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Felicitari, Cristian si Ghia Don, sunt superbe!

Astazi am vazut in Brico ludisia cu frunze... verzi cu dungulite albe. Cea pe care o stim noi se pare ca este red velvet iar cealalta white velvet. ;-)
 

ghia_don

Active Member
Florile ludisiei, chiar daca nu au o frumusete izbitoare, te cuceresc imediat prin delicatetea si finetea lor :) ...mie de asta-mi plac :D ...
 
Sus