Lucrările din și pentru grădină 2013

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

ghia_don

Active Member
Eu ma tot uit lung in gradina si tare ma maninca palmele sa ma apuc de ceva treaba, dar pamintul e asa de ud ca nu pot sa fac nimic. Nici soarele nu vrea sa iasa, ca de-ar fi doua zile cu soare s-ar zvinta pamintul...Asa ca ma invirt ca leul in cusca.
Inventariez semintele de vreo 200 de ori pe zi si ma benoclez peste gardut prin peturile cu butasi de trandafir doar doar oi zari ceva imbucurator, de mi s-au facut ochii ca la melc :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:rofl: E tare rau cand te mananca palmele si nu poti face nimic. Eu nici nu ma uit la seminte, ca daca le iau la puricat precis ma umplu de ghivecele cu rasaduri si n-am spatiu potrivit, cu lumina suficienta :roll:
Dar zilele urmatoare daca nu ploua cumva o sa pun arpagicul, sa ma scap de el ;-)
 

geodezia

Well-Known Member
la mine de la ora 5 de az dimineata ninge cu niste fulgi mari si rapizi nu lenti de mi se zburleste paru pe ceafa ca daca o tine tot asa se face de 3 m zapada si ma usuca iar la buzunar iar pisicile astea nu mai termina scandalul
 

GabyHila

Member
Eu am pus rasaduri la rosii, kale, ardei si diverse aromate. Au iesit multe. Sunt cu plan de gradina chic la oras si maaarrreee la tara:) am mult de lucru la tara, in gradina e jale, copacii netaiati, gardurile cazute.....

Horea pui in apa si fasolea sau numai mazarea?

Eu sunt permaculturista de anul asta. La oras o sa sap si pun lemn in pamant si la tara fac un strat inaltat. Am emotiiii..... e primul an de agricultura serioasa si loc la discretie;-)
 

geodezia

Well-Known Member
:cry: la mine nu se poate sapa dar am rasadurile in functie cred ca ajung sa pun arbagic la 1 aprrilie de ud ce este si de luni cica ploua iar acu om vedea ca d-zeu le croieste de asa fel ca se rezolva toate de la sine
mai pusei 2 rose luate de la hegedus reine de violette si unul galben acu sa vad ce iese
ma duc sa pun niste rasaduri de garoafe galbene si alb tivite cu rosu
n-am mai pus pina acu sa vad ce si cum sunt tare curioasa
.o prietene de pe alt forum mi-a zis ca ea asa pune in fiecare primavata si avea un album cu ele superbe
imi sunt dragi garoafele chiar daca profesoarele zic la copii sa nu mai vina cu garoafe la ele ca sunt flori de mort
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu sper sa ploua si la noi ca deja e nevoie :D

Geo ,ala reine sigur nu va fi reine ,dar poate ai noroc si iti iese ceva frumos :giggle:
 

geodezia

Well-Known Member
na eu ma bucr de orice rosa sper sa fie ca este de la hegedus de la vecini nostri unguri si mie dintotdeauna mi s-au parut seriosi ..si ce am luat d ela sieberz in materie de pomi si plante au fost ce a scris pe eticheta
vapoare am inghitit de la bakker la greu adica ce am luat nu a fost niciodata ce au scris pe eticheta vezi osiria pecare am luat-o de la ei de vreo 2 ori si nu mi-a iesit tot asa si cu unu mov mov care mi-a iesit alb asa ca spe ei sa fie seriosi .acu vad eu in vara ce si cum ..
rosele de la Maria puse in noiembrie sun tf bine le-a dar muguri ii si spalai sa se vada mai bine din musuroaie si saracu Louis la nu stiu citelea luat de la sirb si purta pe la galati are si el mugurasi .. ce ma bucur ii scosei la lumina le dadui stropane si ii socsei jumatate de sub musuroaie ce ma bucur citiva au muguri de 5 cm din aia de acu 2-3 ani ... si-au dat drumu prea repede sunt nerabdatori saraci
 

laural

Well-Known Member
claude a spus:
Ieri am sapat 10 gropi pentru niste pruni care trebuiau sa soseasca, au sosiit 15 in loc de zece asa ca am mai executat 5 gropi rapid si am plantat cei 15 pruni. Am carat in concluzie 15 galeti de apa 100 m pe deal in sus, asta a fost partea cea mai horror. Dup-aia, ca tot sunt invatata cu cazmaua, am mai sapat 8 gropi pentru niste pomi care sosesc joi. :mrgreen: Ma dor toate oasele de-mi vine sa plang :rofl:
Claude de unde ti-ai comndat pruni ? Am inceput si eu serios anul asta cu achizitionare de 50 de pomi ( meri, peri, pruni, visini, ciresi ) Astept luna noua sa ii plantez :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Laura, eu am luat de la o pepiniera din Botosani. :D da' tu daca astepti luna plina ca sa-i plantezi atunci te apuca toamna tot plantand :rofl:
 

laural

Well-Known Member
:tavalit: :tavalit: Draga mea astept luna noua, care e incepand din 12 martie anul asta :dans: , nu luna plina...... , vroiam sa ma dau si eu mare :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus