Lotuşi / Nuferi hardy

aleynad

Active Member
Moderator
pai studiaza eticheta cand cumperi, trebuie sa scrie dimensiunile la maturitate si la ce adancime se planteaza
 

MiraMinca

Member
bebe iris

Bebe iris, vreau sa-ti zic ca se pot face minuni in mini-iazul tau!
poti sa pui 2-3 nuferi de pitici sau medii
un apnogenton - să îţi înveselească şi toamna târzie
un lotus pitic
dar toate în ghiveci.

poţi să mai pui şi o trestie - două în ghivece.
chiar şi ceva oxigenante care să îmbogăţească apa


iar dacă eşti mai curajoasă poţi să încerci să arunci şi 4-5 cărăşei din ceia cât palma
 

bebe Iris

Active Member
multumesc Mira, o sa vad cum fac , deocamdata am plantat in jur irisi galbeni cu maro si albi cu mov, precum si crini de-o zi Hemerocallis galbeni, portocalii si rosii.
tre' sa-i tin minte numele la nufarul ce face flori si toamna tarziu...o sa-l notez. :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
papura e invaziva si iazul tau e micut pentru papura, parerea mea :|
o poti pune in ghiveci, ca sa eviti mai usor inmultirea ei excesiva, daca tot o vrei neaparat in iaz
 

MiraMinca

Member
baby iris

Şi eu ziceam tot la ghiveci, deoarece nu are mâl/ pământ în iaz.

dar nuferii sunt regii lacurilor
 

Yanquapin

Member
Mira, daca mai pune si 4-5 carasei, mai ales de ceia cat palma, praful s-a ales si de oxigenatori, si de tot iazul :( ! E si fix pe sud, si putin adanc-> se face o ciorba totala acolo vara.
Cu nuferii- doar tu stii ce durere e la sufletelul meu, ca am karma de artist si vreau sa fac cultura :rofl:
http://www.youtube.com/watch?v=3RLoXSuQfrc (3:45)
 

Sparow

Member
Am avut nufar micut,culoare alba care a inflorit bine de tot in 40 cm adancime.Nu mai stiu specia dar am gasit la un targ de flori.
 

MiraMinca

Member
Sparrow

Sparrow, probabil era un Nymphaea 'Pygmaea Alba'
alte specii de nuferi mici albi:
Nymphaea Walter Pagels - mic
Nymphaea Candida - mediu
Nymphaea Candidisima - mic
Nymphaea Albatros - mediu
Nymphaea Hermine- mic
Nymphaea Virginalis - mic
 
mi-am cumparat un ghiveci de nymphaea gloriosa,iar in acel ghiveci in care era parca dadea sa iasa din 3 locuri nufarul.i-am divizat pe fiecare in parte si i-am pus in iaz la 30 cm adancime.e bine pana aici? ceva sfaturi de la cunoscatori ar fii binevenite
:D va multumesc
 

Sparow

Member
PEI de un sa stim noi cat era de mare la inceput :( ? Ma rog ,eu am avut unul mare de iesea cam 15 cm in lateral din galeata[varful rizomului] si abia acu in primavara l-am taiat in 2 parti ,una care a ramas in galeata de 2/3 din marime,si varful de vreo 20 cm l-am pus in alt ghiveci .Anul trecut facea cate 2 flori odata deci are putere.Acu sa vad daca se prinde sau da coltul.Puiul ca ce a ramas nederanjat in galeata veche de 20 l nu imi fac probleme.In ce a ramas in galeata sant trei varfuri-pui ,iar bucata taiata si plantata avea 2 frunze cam cat un pachet de tigari si un boboc,dar lungimea era mica de 10 cm .Acum i-am pus pe toti in apa mica sa prinda puteri si dupa aia cand au 2-3 frunze mature ii mut la adancimea de bastina adica vreo 50 -70 cm.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator

A-nflorit!!!!!!
Sunt foarte fericita si-i multumesc lui George din inima!!!
 
Sus