Lothus berthelotii

mymo

Active Member
Nu crez pana nu vaz :giggle:
Daca mai apuca al meu anul viitor,o sa-l plantez in pietro-rocaria mea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vezi ca nu rezista la mai mult de 12 gradene.........unde il pui?Lasa-l suspendat ca ii sta mai bine.Te crezi in Tenerife??? :mrgreen: Vezi ca esti mai aproape de......... Cercul Polar de la un timp :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu daca e bine sa il tot muti :? Incerci tu si imi zici si mie :evil:
 

sorina

Active Member
felicitari tuturor posesoarelor de lothus , va invidiez sincer dar in caelasi timp ma bucur sa-l vad la voi . :) :) :) :) este intr-adevar superb :!:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Am vazut ieri la serele Roplant dar doamna de acolo mi-a zis ca e planta anuala. Din ce am citit in link-urile puse de Gabiuta trece iarna in casa. Problema mea este ca cica nu suporta temperaturi mai mici de 15 grade, iar la noi noptile poate sa fie destul de frig, chiar si vara. Grea decizie :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce l-am transplantat am crezut ca il pierd.Era ingalbenit complet.In citeva zile vad ca si-a revenit si acum astept niste floricele
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am umblat la radacina si probabil din pricina asta.Apa ii dau chiar in surplus.Nu stii ca Lili zicea ca daca vrea o cana sa ii punem doua ca sa fie fericit :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
Si eu am patit la fel cu al meu, a pierdut multe frunzulite dupa ce l-am transplantat, dar acum are o gramada de boboci. Mi-am mai luat unul din Hornbach cu frunza mai subtire, ca mararul. Scria pe ghiveci Lotus Goldflash. Sunt curioasa daca fac flori diferite ca si culoare.
 

melimeli

Active Member
:dans: :dans: :dans: acumk ma laud si eu in sfarsit cu lastarasi de la tine mymo :)
au facut radacina in banutei de turba amandoi :) acum i-am pus in chivece
problema e ca nu stiu mare lucru despre ingrijire decat ca le place apa
in rest ceva sfaturi daca se poate :oops:
iarna unde o tin? :?
 

mymo

Active Member
:clap: si parca au mai si crescut.
Gabiuta a dat un link unde zice ca le trebuie 15 grade iarna.
Al meu are soare doar dupamasa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Asa se pare ca nu ii place soarele toata ziua deci o semiumbra. :D

Bravo Melindo!!Esti barosana ca se prinde foarte greu de obicei sa stii :clap: :clap: :clap:
O sa zica Mymoza acum ca mina ei a fost cea cu noroc :rofl: dar a contribuit si ea :wink:
 

melimeli

Active Member
stiti ce m-a uimit pe mine?stiind de la tine gabiuta ca se prinde foarte greu nu am umblat la ea deloc,am pus-o in banutel de turba (curiozitatea totusi ma rodea :rofl: ) zilele trecute vazand ca sunt mai mari m-am hotarat sa ii pun in ghivece,uimirea a fost ca avea radacinile iesite deja din banutel :)
 
Sus