Lonicera

miki70

Active Member
gabrielais a spus:
miki70 a spus:
Gabriela infige=i tu la tine undeva si dc se prinde ceva imi trimiti in toamna. Eu sunt in sud, aici e f cald acum, nu cred ca se va mai prinde. Ii pui o eticheta cu Miki sa nu uiti ca e al meu :) . Multumesc :hug:
asa fac, numai sa imi aduci aminte la toamna ca-s uituca rau :) ;-)
Multumesc! :hug:
Si eu sunt uituca :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Buna vremea dupa mai bine de un anisor.:openflower:

Am pus mana pe niste lastari de lonicera "Goldflame".
Cum credeti ca ar fi bine sa ii pun la prins?in apa sau in pamant?

dansa este.Adica floarea....:happy:
 

Roxana Peled

Active Member
Superba culoarea!!!
Nu am incercat niciodata sa prind Lonicera din butasi. La asta comuna de cate ori am avut nevoie am jumulit de pe undeva cu un pic de radacina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Draga mea i-am pus pe toti in pamant.Fie ce-o fi.Pe unii i-am pus cu pet desi nu stiu zau daca am facut bine si unii liberi cu frunzele in vant >:).O sa ii ud constant si mult.Vom vedea ce se prinde si ce nu.:rolleyes:

Si inca ceva:buchetele de flori nu sunt ca la cele obisnuite .Chiar m-am tot intrebat ce planta poate fi cea pe care pusesem ochii sa o jumulesc.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Gabi, e absolut mortala Lonicera ta cea noua. Imi place de mor. Ai cumparat-o sau e de la cineva?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Hihihi....e sutita de pe un gard al unei institutii cu renume (unul din sediile fostei secu :tmi: )pe langa care am trecut .M-am tot invartit in jurul ei si m-am hotarat sa jumulesc cativa lastari :rock:
Din 5 lastari pusi in pamant fara pet 2 sunt foarte vioi iar 3 sunt mai molatici :oops: dar...asteptam.Vrei sa itit trimit???:giggle:Sau iti aduc personal???:rofl:
 

ica

Member
As dori sa va pun o intrebare celor care va mai picepeti la lonicera; am una plantata de 3 ani si nu se indeasa ,are vreo 2-3 ramuri,flori face f putine iar tulpini uscate de 5 ori cat cele vii.Da f putine mladite,nu stiu ce sa-i mai fac.Va rog ,daca ma puteti ajuta!Eu n-am tuns-o ca am vrut sa urce pe o bolta unde era vita de vie.Sa fie asta cauza???Multumesc anticipat!!!
 

rem_2007

Member
Multumesc,e adevarat ca e cam umbra dar mai primeste si ceva soare.
Si la mine primea "ceva" soare si pana nu am mutat-o nu s-a dezvoltat. Incearca sa pui cateva firicele si undeva la soare sa vezi cum ii merge...banuiesc ca tu vrei neaparat langa bolta ca sa aibe pe ce se catara...
 

rodica09

New Member
Eu am pus, acum ceva ani, cateva fire de Ionicera comuna *cea alb cu galben pe langa gardul de la bloc. Si la loc cu soare si la umbra se tot lungea, facea cateva flori, dar avea mai multe tije uscate si golase. In urma cu 3-4 ani, unul dintre vecini a tuns-o drastic, pana la panoul de gard- de suport,in dreptul locului lui de parcare, sub motiv ca-i zgaria masina. A tuns-o in plina vara , cu flori pe ea. Si ce sa vezi ,:-D pana in toamna zona respectiva era cea mai bogata si plina de flori si tije noi cu frunze.Nu am stiut ca trebuia tunsa.De atunci, primavara /toamna, tund fara mila pana la tijele groase, batrane si este reinnoita an de an si deasa si plina de flori, indiferent de locatie ( cu soare /cu mai putin soare).
 

zi_inflorata

Member
Moderator
s-a prins, Gabiuta? Lonicera cea portocalie? Am si eu una comuna. Intenționez sa o pun pe un gard vestic intre 2 trandafiri urcatori pana se îndesesc ei. Si dupa aia, o mut.
 

elianna

Well-Known Member
Ai grija ca asta clasica e foarte invaziva iar radacinile se intind mult si pe orizontala. Eu am scos cateva fire in toamna ca imi invadau radacinile florile si nu stiam de ce nu le merge bine. Se intinsesera radacinile orizontal peste 1 m si erau groase cam de 1 cm. Sigur au mai ramas bucati dar sper sa dispara in timp.
 

zi_inflorata

Member
Moderator
Elianna, am 4 m pe 1 m latime lângă gard. In rest e beton. Si trandafirii urcatori, chit ca sunt de umbra, nu vor acoperi gardul intr-un an. De asta vreau ceva mai prolific acolo sa nu vad atât de mult gri.
 

elianna

Well-Known Member
Stiu cum e cu griul ca de asta am suferit si eu. La mine erau 4 m cu latimea de 2m si in 3 ani a ajuns o pacoste. Drept e ca in primavara parfumul era demential. Mai bine planteaza clematite, radacina nu se extinde lateral si le poti muta destul de usor.
 
Sus