Lonicera

aleynad

Active Member
Moderator
Cea roz se pregateste de inflorit :D


cealalta clasica, inca infrunzeste la greu, dar nici un boboc pana acum :)
 

Blitz

Active Member
Dupa ce am primit de la Daniela (alias "aleynad") lonicera (multzam fain :D ) -la fel si de la Adina-Ioana (multumesc mult :D ) am fost bucuroasa ca nu m-au intrebat fetele cum le merge :oops: plantutelor :oops: Mi se parea ca se usuca toate :roll:

DAR :D : se pare ca perioada de burnito-ploaie + racoare le-a priit, ca am vreo 4 plantute cu frunze foarte sanatoase. Si tot mama natura e mai buna- ca la inceput am incercat sa le dau se e mai bun: pamant, apa (udate, udate),vorbit cu ele- rezultat? Nimic :rofl: :rofl: :rofl:

De cand nu le-am bagat in seama (din motive de timp mizerabil :evil:)- ce s-au gandit sa faca??? Frunzulite si lastarasi :rofl: :rofl: :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: bravo, Sigrid!!!
am o intrebare butasi fara radacina de la mine s-au prins, daca da, vor inflori precum lonicera roz din poza de mai sus :D
Daca nu s-au prins, nu-i nimic, am pus eu la prins si pana acum se prezinta foarte bine, asa ca pana in toamna vor face radacini sigur :D
 

Pocalinda

Member
Daniela daca ti se prind butasii de lonicera roz si ai vreunul in plus mi-l poti vinde mie? Imi doresc mult si nu prea am vazut pe nicaieri?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
De vanzare nu...dar eu am vreo doua soiuri cu flori rosii, una dintre ele si cu frunzis roscat. Le-am plantat anul trecut in gradina, sa ma uit sa vad daca au facut cumva puiuti prin preajma :)
Una dintre ele este Lonicera japonica "Chinensis" (nu va inchipuiti ca stiu pe dinafara, doar are eticheta inca pe plantuta :) )
 

ana popa

Member
Mi-a inflorit si mie lonicera, e pe balcon in ghiveci si e prinsa de anul trecut. Nu ma asteptam sa infloresca atat de repede.
 

aleynad

Active Member
Moderator
si a mea roz-galben a inflorit :dans:



stie cineva cum se numeste?

eu banuiesc ca este lonicera periclymenum
 
Sus