Lithops

rodica05

Member
Fara nici-o problema, Gabi. Chiar as recomanda sederea peste vara in aer liber. Trebuie doar sa controlezi udarile, daca ploua prea des sa-i protejezi. Si daca-i prea mult soare le-ar trebui protectie, sa nu se arda.
 

zamfira

Member
Multumesc Rodica !
O sa-i gasesc un loc la soare poate pe balcon. In gradina mi-e frica, pt ca e asa mic sa nu-l atace cumva melcii .
 

marean

Active Member
rodica05 a spus:
Isi vor reveni oricum daca se respecta conditiile. Probabil si la plantare au fost mai mult in afara decat in pamant: ar trebui sa fie 3/4 in pamant.
Stiu ca ai dreptate :wink: !
La plantare i-am ingropat cat trebuia,m-am consultat atent cu forumul de cactusi si am vazut pozele lithopsarilor de acolo :mrgreen: . Temperatura a fost mult prea mare,dar asta este ....
Il pot ingropa mai mult ulterior,dupa ce se mai rotujeste putin ?
 

marean

Active Member
Multumesc mult,in toamna cand i-am schimbat pamantul (era turba aceea fibroasa din magazin) cu unul potrivit,l-am plantat cum trebuia,ca in imaginile de la el acasa .
 

albela

Active Member
Am facut grseala si i-am udat de doua ori in decursul ultimilor 3 saptamani. In perioada asta trebuie sa stea la racoare sau la caldura? Intreb pentru acolo unde sunt acum nu am cum sa le asigur temperatura constanta (racoare cum a fost pana de curand), pentru ca se afla la mansarda unde iarna e rece dar cum incepe sa arda soarele se incalzeste binisor. De asta i-am si udat cate putin ca era cam cald acolo la ei.
 

angela draganoiu

Active Member
Rodica zice ca nu trebuie udati pina cind nu moare si dispare definitiv planta mama. la tine se vede in interior o noua planta care va iesi curind.
stii se spune despre ei ca daca vrei sa-i uzi mai bine te abtii si amani. nu mor nici daca nu-i uzi 2 ani.
si al meu e tot asa de alungit si a stat in lumina dar nu stiu ce s-a intimplat de e asa alungit.
 

albela

Active Member
Da, stiam ca nu trebuie udati pana se dezbraca dar atunci nu dadeau semne de asa ceva. Abia ieri am vazut ce intentii au.
 

angela draganoiu

Active Member
eh hai ca n-o fi foc daca le-ai dat putina apa. acum ca stii nu le mai dai si gata. sa te bucuri de floricele de la ei. al meu a inflorit chiar in primul an de cind l-am luat.
 

albela

Active Member
Ai mei sunt foarte mici de aia ma gandeam ca nu se mai dezbraca de hainute anul asta, asa ca nu cred sa infloreasca. Dar mai stii. Multumesc Angela :D .
 

magda

Active Member
Moderator
este bine cand arata mici, asa sunt si in natura. La soare cu ei si fara udare. O sa ai 4 plantute in loc de doua. :D Cei olandezi sunt grasani si mai alungiti.
 

magda

Active Member
Moderator
daca nu ai pamant de padure, amesteca pamantul de Baumax cu nisip si pietris.Eu pun la suculente cam 40% pamant de fag si restul nisip si pietris in proportii egale.
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu tot stau si ma minunez de ceva timp si nu pot intelege cum "pietricelele" astea pot provoca asemenea pasiuni. Un lucru e clar, imi voi cumpara si eu unul :tavalit:
 

zaher

Member
Mi-am cumparat si eu unul anul trecut. Prima operatie am inlocuit turba cu foarte putin pamant amestecat cu nisip. Pietris la suprafata. Am rezistat tentatiei de a-l uda. Nu a mai primit apa din iulie anul trecut.

A iernat in casa, 20-22 grade, apa de loc.
 

zaher

Member
Nu-mi spune. Incerc sa nici nu ma uit la el o perioada mai mare, poate rezist tentatiei, cum am rezistat pana acum. Mai e putin ...
 
Sus