Lithops

dr Cactus

Member
Adrianam, Nu e nici o problema! E si azi si maine o zi! Floarea de lithops tine mai multe zile. Da, infloresc dupa amiaza si pana seara, apoi asteapta cuminti pana a doua zi. De ce fac asta? Fiindca in natura in aceasta perioada sunt activi polenizatorii lor si soarele nu mai e chiar asa de puternic si nu deshidrateaza asa de mult planta. Istete pietricele, nu-i asa? :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
vai ce dragutzi sunt grasunii vostri!

eu numai nu am avut noroc cu ai mei!
am avut si eu cativa de-a lungul anilor si i-am pierdut iarna
i-am tinut la racoare si au murit pe urma am incercat sa ii tin la un pic de caldurica si tot la fel asa ca am renuntat la ei desi imi plac la nebunie.

sa aveti parte de ei ca sunt minunati!
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumosi, sa-ti traiasca! I-ai achizitionat acum? De unde? Si eu as mai vrea, dar nu stiu cand e sezonul bun.
 

enya

Member
am cumparat si eu ieri un lithops foarte dragutz din brico...sint 8 lei buc...vreau sa mai cumpar si alte specii pt ca imi plac foarte mult,deocamdata am trei... acestia doi sint fratzi si acesta e ultimul venit
 

Nick.A

Member
E corect ceea ce face,insa la noi e greu sa faci rost de toate tipurile alea de nisip si sol si probabil ca nu multi isi permit sa le aduca de afara.
Asa ca eu am semanat pe sol nisipos cu un strat de pietris fin deasupra si dupa o saptamana de la semanare mi-au rasarit 10 din 11 soiuri de lithopsi.Intarziatii au aparut dupa 3 saptamani.
Acum,dupa 3 luni de la semanare sunt destul de marisori si vigurosi.Am sa revin cu fotografii.
Trebuie sa va spun ca am facut-o din pura curiozitate,pentru a vedea cum apar si se dezvolta aceste plante.Imi place sa si experimentez,i nu doar sa cumpar plante gata crescute de altii.
Sunt curios cati vor rezista pana in primavara,avand in vedere ca inca ii tin in minisera si le suplimentez lumina cu o lampa.A fost totusi si este inca foarte cald pentru aceasta perioada a anului si nu-mi fac probleme prea mari.Dealtfel plantele mele se simt foarte bine in balcon cu ferestrele deschise in permanenta.
 

aleynad

Active Member
Moderator
din cei doi primiti in octombrie decat acesta mi-a rezistat, acum isi incepe sa-si dea jos camasa, saptamana aceasta l-am udat pentru prima oara din octombrie


l-am scos pe balcon si ma tem ca s-a bronzat putin :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Daniela, eu stiu ca lithopsii se uda numai dupa uscarea si eliminarea completa a "pijamalei"! La soare trebuie protejat asa ca ...... da fuguta si cumpara-i crema de protectie! :rofl: Locul unde este sa fie protejat si de ploaie! :whew:
Spor la gradinarit! :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
:) ma gandeam ca-i este sete dupa 6 luni :rofl:
ok deci nu-l mai ud
de ploaie este ferit, si o sa-l pun mai langa perete in balcon, pitulat dupa jardiniere ca sa nu mai aiba nevoie de crema pentru soare :rofl:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Aaaaaa, nu sufera deloc de sete! Poate sta pe uscat si doi ani fara probleme (asa am citit in primele pagini :eek: ). Si e buna ideea ...... sa-l ascunzi un pic! :rofl:
 

kerkyra

Well-Known Member
Si eu am primit unul la intalnirea de la Craiova, dar s-a dezbracat de vreo 2-3 saptamani, i-o fi fost mai cald :) . Sper sa ma si fericeasca cu ceva floricele. Am inceput sa-l ud cate putin, o sa-l pitesc si eu ca statea cam in soare.
 

zamfira

Member
Eu am 6, 3 s-au dezbracat si 3 nici n-au inceput si nici nu dau semne ca ar vrea sa se dezbrace . Ce sa fac cu cei 3 imbracati? ii ud sau ii las asa pe uscat, pana se dezbraca ? Toti sunt in acelasi ghiveci
 

ALEX

Member
La mine un Lithop karasmontana lateritia nici acuma nu si-a schimbat frunza o ramas asa, de udat nu l-am udat si tot asa i.
 
Sus