Lithops

albela

Active Member
Lithopsul meu e afara pe un pervaz. Noptile trecute au fost in jur de 8 grade, dar ziua inca e foarte cald si mult soare. Mititelul se pregateste sa infloreasca. E bine sa il las inca afara sau sa il bag la caldurica? As vrea sa reuseasca sa infloreasca fiind prima lui floare.
 

magda

Active Member
Moderator
lasa-l afara. Inca nu sunt temparaturi negative noaptea si oricum nu are nevoie de prea multa caldurica.
 

dr Cactus

Member
Plantele mele sunt in sera neincalzita acum si noaptea e temperatura ca si afara, ziua e cam cu 8-10 grade in plus in partea cu lithopsii. Le merge perfect, zilnic polenizez 5-10 forme.
 

adrianam

Well-Known Member
La mine nu vor sa infloreasca! :(

I-am cumparat anul trecut in vara.
Peste iarna i-am tinut in geam, la rece cu ceilalti cactusi care au inflorit toti intre timp.
Litopsii au lepadat haina veche, si au stat si stau spre soare de pe la 11 pana seara. De udat i-am udat destul de rar dar nu le-am pus ingrasaminte pana acum. Aceasta sa fie cauza?
 

dr Cactus

Member
Nu neaparat. Sezonul de inflorire la lithopsi e relativ la debut. Ultimele flori sunt asteptate in decembrie-ianuarie. Asadar inca este vreme pentru flori. Un alt aspect este varsta si dimensiunile plantelor. Daca plantele sunt mature si daca au avut si au lumina destula (si se pare ca au), atunci poate fi vorba si de deficienta solului in anumite elemente sau un pH prea mare si atunci poate fi benefica fertilizarea si eventual acidifierea apei de udat sau (ideal) udarea cu apa de ploaie.

Lithops geyeri 'hillii' Eksteenfontein

Lithops hallii 'brown' C135

Lithops julii 'fuscous'
 

dr Cactus

Member
Nu prea cred; poate pur si simplu bobocul a stat mult timp pana s-a hotarat sa se deschida.....si au 'imbatranit' varfurile petalelor.
 

adrianam

Well-Known Member
:eek: Azi m-am uitat din nou la toti cactusii si am constatat ca cei doi lithopsi se pregatesc sa infloreasca! :dans:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Si eu am vazut azi ca unul se pregateste sa infloreasca. Il am numai din august. Mai am doi din iunie, dar nici o miscare la ei. :cry:
 

dr Cactus

Member
Familia cactusilor cuprinde mii de specii si forme diferite si din acestea un procent destul de mare au potential decorativ. Conteaza sa fie crescute corect si sa fie sanatoase si atunci incanta privirea. Plantele etiolate, cele pline de cicatrici, paduchi, cu spinatie slaba, in vase inadecvate....pe mine ma deprima.
Multi ani nu s-au crescut corect in Romania si multi 'veterani' inca mai persista cu un mod inadecvat de a-i creste. Din fericire generatia tanara invata repede si internetul ofera acces la informatie si lucrurile se schimba. Sunt convins ca i cativa ani in Romania vor fi multe colectii splendide de cactusi si suculente.
 

ALEX

Member
Ce interesanta i floarea la lithops, floarea nu i se deschide dimineata cand bate soarele pe el ca la cactusi, am observat la al meu ca de la ora 16:00 incepe sa se deschida si la 19:00 deja se inchide.
 

adrianam

Well-Known Member
:cry: Inseamna ca eu am pierdut inflorirea lor?
Am vazut aseara la ora sapte ca le aparusera petalele galbene dar erau stranse!
Credeam ca se deschide azi! :(
 
Sus