Lithops

yo_man

Active Member
voi de unde ati cumparat Lithopsi? ca tare as vrea sa-mi incerc si eu norocul cu unul. :D
esti sigur ca este bine sa-i pui la iernat??? astia se dezvolta iarna si dormiteaza vara, invers fata de cactusi. m-am documentat despre ei, dar n-am gasit in magazine. :speechless:
 

adrianam

Well-Known Member
Am 3 si ii am de vre-o 3-4 ani. I-am luat fie de pe la unii colegi de forum, fie de la targurile de plante organizate primavara-vara.
Poate mai gasesti pe sunphoto la vanzare.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu tot nu i-am inteles structura lor ... tare ciudat asta sa fie activ iarna si invers cand te astepti sa creasca sa ii pui la culcat. :rofl: Asta zice google... o sa fie greu sa ma acomodez pe "invers" cu ei :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Deci daca am "pricipit" bine :)

Sa luam setul ca inceput , incep frunzele noi , asta in aprilie - mai sunt definitive si ud doar pana in 15 iulie cand incep caldurile mari apoi liniste pana in octombrie cand apare floarea si apoi procesul de lepadare a frunzelor noi

Totusi nu e clar cand se pot uda ... inteleg doar cand nu se pot uda .
 

adrianam

Well-Known Member
Se uda din momentul in care frunzele vechi s-au uscat (apr-mai) pana cand temperatura diurna depaseste 35 gr.C.
Cand incepe sa scada sub 35 gr.C se uda din nou, pana dupa inflorire (noiembrie-decembrie) cand incepe sa se usuce perechea de frunze vechi.

Eu reduc udarea de prin octombrie, cand incepe sa scada temperatura.
 
Sus