lithops din samanta udare

floatingrox

New Member
Bună ziua,
am primit cadou niste seminte de lithopsi pe care le-am plantat cam inainte de Craciun. Sunt specii diferite. Doi dintre ei isi schimba frunzele, asa ca nu ii mai ud.20210516_165003_copy_1024x1365.jpg
Dar cei roșii (rubra, poza a doua20210516_164941_copy_1024x1365.jpg) arata ridati si mai moi, nu stiu ce sa fac, au nevoie de apa sau se pregatesc si ei sa schimbe frunzele si nu trebuie sa ii ud? In mod normal asta ar trebui sa se intample in toamna, asa am citit.
Tot din ce am citit, cand sunt mici au nevoie de mai multa apa ca sa creasca, deci nu stiu ce sa fac... Ghivecele sunt mici si panantul e foarte uscat, deja soarele este foarte puternic aici in sud.
Multumesc pentru sfaturi!
 

crysty

Active Member
Nu am crescut litopsi dar banuiesc ca se incadreaza si astia la plante suculente. Iar cand o planta suculenta (care stocheaza multa apa in frunze si tulpina) are zbarcite frunzele e clar ca sufera de lipsa apei. Asa ca udati pamantul (daca nu vreti sa fie in exces atunci pulverizati apa in fiecare zi) si ar trebui sa vedeti dupa 2-3 saptamani ca formele frunzelor se rotunjesc inapoi. Daca sa zicem ati turnat prea multa apa in pamant atunci sa fiti sigur ca ghiveciul sta la aer pe balcon sau pe un pervaz de la geam unde sta geamul deschis mai des acum vara.
La cum arata in poza 2 se vede ca sunt cam deshidratati.
 
Sus