Litchi

Cornel

Member
Banuiesc ca ati mancat pana acum litchi. A plantat cineva asa ceva? Va intreb pentru ca tocmai am vazut un pomisor de litchi de vreo 20 de cm pus dintr-un sambare acum vreo 8 luni. E un pom fructifer specific zonei climei tropical umede deci o adevarat provocare pt mine. O sa incerc si eu si cand face fructe va anunt :)
 

michaela

Active Member
Cornel, esti un baftos......... te invidiez........ eu am pus de 4 ori sambureii si nimic................. si eu eram curioasa ce iese :)
Poate imi spui si mie cum ai reusit :wink: si o poza cu plantuta? mi-ar face o deosebita placere.......... :oops:
 

michaela

Active Member
AbraMack- ti-am vazut plantutele..... ce haioase sunt.....Super! :D
- Mai incerc si eu.......... :oops: , poate, poate :?
 

AbraMack

Member
Or fi ale mele haioase dar nu se pot compara cu frumusetile vazute la tine in album....
Multumesc pentru aprecieri, oricum :)...eu incerc sa fac "experimente" exotice fiindca pe aici pe la mine nu prea se gasesc plantute "nebune" doar comune.... Chiar daca fac o comada "afara", e cu cantec la vama :(

Iti doresc din suflet sa iti iasa "pasenta" cu litchi-ul... iar daca ai intrebari.... si te pot ajuta... cu tat dragul!

O zi faina!

Tzuc!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cu ele am incercat si eu in doua rinduri .Au rasarit ,au crescut putin si au pierit pur si simplu.Am avut citeva seminte.Ma rog,guguloaie de seminte :mrgreen: Asta s-a intimplat cred acum vreo doi ani.De atunci nu am mai incercat dar cred ca au inceput sa apara pe la supermarketuri si.........hm....tentatia e mare.Adica ma faceti sa fiu tenta de o noua experienta. :)
 

George

Member
Eu am de vreo trei ani doi pui obtinuti din samburi, a crescut primele doua luni cam 10 cm si asa a ramas si acum. In ritmul asta nu cred ca voi mai apuca sa mananc vreun fruct din ei :) Eu zic ca se merita sa o cumperi doar daca planta e matura si sunt sanse sa-ti faca fructe, altfel n-are rost sa dai banii pe ea.
 

CHRISS

Member
George , multumesc.Este planta ca semintele le tin pentru joaca mea de-a plantatul.M-a ajuns microbul asta rau de tot.Tot ce prind pun la incoltit(la seminte ma refer :rofl: )
 

LadyBug

Well-Known Member
cum a ramas cu litchi, ca am si eu 2-3 seminte incoltite in momentul de fata, din ce am auzit nu merita osteneala ca nu au sanse sa creasca foarte mari? :?
 
Sus