Litchi

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi am luat de la Kaufland citeva fructe.Sunt gustoase,am mai mincat asa ceva mai de mult si mi-au placut.Acum as vrea sa pun citiva simburi ramasi la germinat.
Stiu cum si in ce sa-i pun(indicatiile sunt citite de pe net) dar vreau sa stiu daca cineva a incercat.Arbustul respectiv este greu de crescut in conditiile noastre.Dar.......daca cineva a pus si ce a iesit????
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Carmen cand pui piatra de temelie (la sera) sa ma chemi si pe mine. E pacat sa nu imortalizam momentul. :rofl:
 

carmenn

Member
radeti voi radeti, dar odata candva peste vreo cativa ani, sa nu uitati ce-am zis de sera...ca eu poate uit, planificand plantatia pt gradina botanica :rofl:
pana atunci ma gandesc la nume... :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Fetelor am si eu cativa samburi de litchi si vroiam sa stiu daca ati reusit sau nu sa ii faceti sa germineze?
daca da cum?

multumesc tare!
 

mirela06

Active Member
Nu va speriati. Nimeni nu raspunde pt. ca nu au pus semintele la germinat, mai ales ca este un pomisor pretentios. Asa ca da-i inainte, draga Sarselia si fii tu prima cu experimentul.
Sa ai noroc :)
 

fixpix

Active Member
eu am avut ocazia sa mananc fructele astea direct din pom. si era un ditamai pomu. cat un nuc de mare.
asa ca... nici prin gand nu mi-ar trece sa ma apuc de asa ceva.
oi fi io inca tanar... si cu timp inainte...dar, nici chiar asa.
si apoi nici spatiu pentru el nu as avea.
e pom-pom, si nu stiu cat de mult se preteaza la bonsai :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mersi tare de sfaturi Fixpix.
aveam si eu o banuiala ca e pom-pom nu gluma de fapt am vazut si pe net dar ma gandeam asa de joaca sa incerc cu niste seminte.
oricum la noi nu cred ca ar rezista afara iar ca bonsai cum ai zis si tu nu cred ca se preteaza.
in orice caz si mie imi plac tare mult ca fructe.
:D
 

mirela06

Active Member
Fixuleee. Ai aparuuut :)
Mai nenea, dar pe unde umblii.!?
Bine ca ai spus de ditamai copaceliul, ca altfel se chinuiau fetele, si mai stii , daca nu si eu. :rofl:
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am mancat fructe din astea si mi-au placut :)
astept insa experimentele voastre :wink:
 

mirela06

Active Member
Nu plinge. Poti face tu experienta. Pacat ca va creste f. mare si nu ai, poate, unde-l tine. :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
O sa incerc sa vad ce va iesi dar pe urma daca totul e in regula o sa imi fie mila ....
dar poate nici nu voi avea norocul sa rasara.
va mai tin la curent.
 

fixpix

Active Member
hello mirela. apoi din pacate numai prin zona am fo.
da n-am intrat prin gradini ca nah...
vacanta!


dar is back!

cum ziceam. e pom pom. poate ca asa in ghiveci ajunge cu chiu cu vai sa scoata cateva floricele, poate chiar un fruct doua (LA NOI)... dar zau nu cred ca merita nici timpul, nici spatiul...etc...

cand am venit eu din taiwan am venit incarcat cu tot felul de seminte de prin copacii, arborii etc din parcul botanic din Taichung unde cam mergeam tot la o saptamana, doua.

dar am tot plantat, a iesit, n-a iesit, nu le-a mers bine... si am zis ca io nu mai ma chinui cu copaci, pomi exotici.

daca nu e ceva care sa faca flori si sa poata fi tinut la o marime acceptabila si sa nu arate nasol truncheat... NU MA MAI STROFOC.

prefer sa ocup spatiul cu alte plante mai mititele si la fel de exotice!

:D
 

happy

Well-Known Member
in primavara am pus samburi de litchi si au germinat relativ usor(di 6 samburi au iesit4 iar acum mai am doar 2 plantute firave in doua frunze si stagneaza din lipsa de soare.nu disper la vara sigur creste ,iar in ghiveci nu se va face mare,cum zice falosul(fixpix) :rofl: ci va fi acceptabil pt. casa 8) http://hapy.sunphoto.ro/flori_apartamen ... ia/pagina2
 

mirela06

Active Member
Ma bucur ca ai ajuns la concluzia asta Fixule, draga.
Daca nu merge...este pacat sa chinuim si plantutele si pe noi.
In ce priveste faptul ca ai fost ”relativ” plecat, mabucur ca ai aparut, totusi ”relativ ” asa de repade :rofl:
 
Sus