Litchi

mirela06

Active Member
Dragul meu Hapy, ma bucur ca ne reintilnim si ca ai reusit experienta cu simburii. Acum fiecare cu norocul dezvoltarii plantelor si rabdarea, spatiul, etc.
Sa dea Dumnezeu sa fie bne.
Eu una ma bucur mult :hug:
 

riana

Active Member
sarselia a spus:
O sa incerc sa vad ce va iesi dar pe urma daca totul e in regula o sa imi fie mila ....
dar poate nici nu voi avea norocul sa rasara.
va mai tin la curent.
ti-au germinat semintele?
 

melimeli

Active Member
:) ieri dupamasa am fost cu riana la Auchan,am cumparat si noi 6 litchi :wink: din care am mancat 3-4 :gandit: nu mai stiu exat si am pus samburoiu la germinat :rofl: sa vedem ce o iesi :D poate ne pomenim peste cativa ani cu ditamai copacu' :fluierat: :fluierat: :fluierat:
aaaaaaa,si a luat riana si papaya nu e bun la gust,noua cel putin nu ne place :oops: sa vedem daca germineaza semintele :? scuze de off
 

happy

Well-Known Member
cam asa arata amaratul de pomisor,caruia ii trebuie foarte multa caldura si lumina multa sa se dezvolte! :?
.buna Mirela!sa stii ca ti-am copiat rasadnita pentru verdeturi.ale tale stau bine?
 

fixpix

Active Member
melimeli a spus:
:) papaya nu e bun la gust,noua cel putin nu ne place :oops: sa vedem daca germineaza semintele :? scuze de off
cu papaya si io am dat-o-n bara.
in prima vacanta din taiwan am adus acasa o droaie de fructe asa prin valiza. nu m-a controlat nimeni. (asta pe langa plante)
am adus multe litchi, apoi un papaya imens, cateva pitahaya, si multe alte chestii cum nu mai vazuse oradea pe vremea aia.
dar... papaya nici cum nu a avut succes....
drept sa zic. nici mie nu mi-a placut. si asta era din ala copt fain, la el acasa, nu cum ajung astea prin supermarketuri.
si daca nici ala nu a fost pe gustul familiei...
a da...dar mangourile in schimb le-a placut la nebunie. IDEM... aveau un miros si o aroma... astea care le vad pe aici nici daca imi bag nasu in ele nu simt nimic...
 

ionascus

Active Member
Ok

Astazi am cumparat litchi de la PLUS...a avut mare succes,toata lumea l-a mancat cu placere.Am vreo 6 samburi(seminte) le pun maine in vata umeda la caldurica la germinat....
Intr-adevar copacul este mare si nu rezista la noi-dar un copacel intr-un ghiveci mare ar fi super....
 

fixpix

Active Member
LOL...
si ce rezolvi?
asta e intrebarea?
ca flori ioc, fructe... sa nu mai zic!
aspectuos prin frunze SIGUR nu e...
atata doar ca daca te intreaba cineva ce e, sa poti spune "aaaa, pai ala e litchi!!!"
io chiar zic ca cu acesti pomi exotici nu are rost.
si eu aveam planuri mari cand inca eram in taiwan... vreau si d-asta, si d-ala si din celalalt...
dar acuma zau mi-am schimbat parerea.
acuma cine are spatiu si poate tine un pom/copac care nu o sa ii aduca nici un BENEFICIU decat pe hartie... n-are decat.
dar eu cu apartamentu destul de mic pentru asa ceva, nu imi permit.
dar, dati-i bataie! semintele la germinat... apoi o sa vedeti voi cat de bine ati facut
:rofl:
 

ionascus

Active Member
Ok

Mi-au iesit semintele de litchi...le-am tinut vreo 4-5 zile in vata cu apa intr-o cutiuta acoperita pe calorifer pana au germinat,apoi le-am pus in pamant.A durat vreo 3 saptamani pana sa iasa...am zis ca au murit....
 

Roxana Dana B

New Member
Am luat si eu cateva fructe si le-am pus la germinat in pamant obisnuit Am 5 plantute si ma interesez si eu cum sa abordez problema Oricum, cred ca le voi face plante de interior deoarece clima noastra nu permite cresterea in curte ....cam 2 ani vor sta inside dar unul tot voi scoate afara si protejat iarna ca pe smochin
 
Sus