litchi, physalis , papaya, fistic

Aura

Member
Buna tuturor,
.."litchi", "physalis".....va sunt cunoscute aceste cuvinte? eu nu le stiam pana astazi...si spre bucuria mea, acestea sunt numele unor fructe exotice...
azi am cumparat ...fructe exotice la care nici nu ma gandeam( nu le trecusem pe lista mea..ca pe calalalte :mango, avocado...papaya il trecusem, dar nu gasisem pana azi...).
sunt franta de obosita, dar tin sa va povestesc...sa ma laud :oops: asta -seara....
aseara am vazut intr-un hipermarchet physalis...niste fructe micute , galbene si prinse intr-o capsula vegetala uscata, daca pot sa le zic astfel...nu am cumparat aseara....am zis intai sa dau o cautare pe net sa vad despre ce este vorba, nu am gasit informatii prea multe, de fapt ...mai nimic....dar totusi...am zis ca azi merg si cumpar....speram sa nu se cumpere toate pana azi....nu s-au cumparat....nu costa atat de mult...100 g =3.50 Ron..iar in 100 g , mi se pare ca au intrat destule.....cand spui ca un kg costa 35.00 ron...parca ti se pare f. mult si nu iti vine sa dai...dar la 3.50 mai merge.....
in fine, trecand peste aceste detalii, va pot spune ca au gust acrisor si dulceaga...bun....si bineinteles ca au si seminte micute pe care le voi planta in pamant...din cate stiu , li se zice "felinare chinezesti"....
...spre surpriza mea , am gasit si papaya....pe care eu il cautam de ceva vreme....a costat 5.00 Ron bucata....este bun, imi place, parca zici ca e pepene...din cate am citit pe net, este denumit popular "pepene de copac".Are multe seminte, si iarasi spre bucuria mea.... :D
...cat despre lichi..am luat mai mult cu gandul pt seminte...nu pt gust...cand le -am vazut asa cauciucoase..nu ma asteptam sa aiba un gust bun, dar de unde ? sunt f. f. bune..imi plac .Cand le desfaci cojita ...poate la unii li se va parea scarbos...aparent ceva apos.....a carei zeama seamana cu o secreteie nazala ...ca sa spun in termeni frumosi.....are gustul exact ca un strugure...un strugure de vita buna....si spre marea mea bucurie ...bineinteles ca avea si sambure...nu asa mici cum are bobul de strugure , ci un sambure tare frumos, cafeniu, lunguiet, care este chiar mai mare decat un bob de fistic....a, sa va zic si pretul, pe 190 g...am dat 3.90...adica vreo 8 bucati...
....si daca tot am cumparat asemenea fructe, mi-am spus ca nu are rost sa mai aman...si am cumparat si o punga de fistic...a costat destul de multicel...bineinteles ca am luat fistic crud..scria si pe ambalaj...si se cunoaste si la gust....deja am plantat cateva bobite, nu am mai avut rabdare pana maine....dar si aici au intervenit o multime de intrebari: sa-l pun cu coaja sau fara coaja?sa-l pun cu partea desfacuta in jos sau in sus?am pus si asa si....asa...si am pus si cateva bobite desfacute de coaja si nedesfacute...in apa calduta.... :D
...a, sa va mai zic...daca asta-seara tot am fost pusa pe plante, am mai cumparat si pamant...si ghivece micute, cam cat mana mea...mi-am propus sa nu mai plantez semintele in paharute ...ci direct in ghiveci...nu prea mari ca sa ocupe mult spatiu, dar nici prea mici...ca atunci degeaba le-as fi luat...m-am gandit sa fac asa...ca sa nu mai imi pun prea curand problema mutarii din paharute in ghivece.....
sa va arat si cateva fotografii:

link-uri nefunctionabile

...sper sa nu fac "o mare branza".....sau urda...sau cascaval....cu incercarile mele ..ar fi atat de frumos sa am astfel de plantute...ar fi minunat. Voi ati incercat sa puneti si plante din acestea?cu fistic stiu ca ati incercat...
sper sa va dau vesti bune.Si sper ca si voi imi veti da vesti bune legate de plantutele voastre.
Noapte buna.
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aurici veselici te-ai pus din nou pe treaba....
Legat de litchi sa stii ca si mie imi plac.Si eu am mancat pentru prima data cam acum o luna in Franta la niste prieteni si am adu semintele acasa pentru a le semana.
Ale mele stau invelite in vata umezita.Le-am pus intr-o cutie de plastic transparent pe care am amplasat-o pe calorifer.
De vreo 3 zile am observat ca au inceput sa germineze.Sa fii atenta ca isi vor scoate capsoarele nu din partea bombata a samburelui ci din partea plata.Mai astept si eu un pic sa vad ce mai fac iar pe urma o sa ii plantez in pamant.

Bafta si iti tin pumnii sa germineze toate!

:D
 

Tina

Active Member
Aura, poti incerca si cu avocado.. eu am o colega care are un "copacel" de jumatate de metru.. si l-a pus anul trecut, in iunie.. :D
 

Aura

Member
Tina, am pus si sambure de avocado ....dar pana acum nu a rasarit( cred ca l-am plantat acum vreo 2 saptamani ).
Sarselici Bumbacici :D ,tot nu am inteles cu care parte trebuie plantat sambure de litchi...cu partea aceea de unde a mai ramas un pic de carinta vegetala?deci nu varful...?
Aura
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aurici samburele are o parte bombata si una mai plata.
din partea plata ies mugurii nu din cea bombata.
Lasa ca mai tarziu o sa le fac si poze sa iti arat.

pupici
 

presco

Active Member
Aura.... nu stiu ce sa mai zic m-ai lasat fara cuvinte! :D Bravo.
Physalis am sa ma apuc si eu de semanat, la vara vreau sa-l pun in gradina.
 

Aura

Member
Multam, Sarselici Bumbacici.O sa astept fotografiile tale.Pana una alta, o sa fac si eu ca tine....doi samburi ii invelesc in vata ....tehnica aceasta nu o stiu , nu am incercat-o niciodata, dar presupun ca nu-i greu....inmoi vata in apita si apoi invelesc samburii cu ea...asa fac? si ii pun la lumina...doi deja i-am pus in pamant...doi i-am pus in apita calda....si au mai ramasas doi.....care o sa-i tin pe banca de rezerva...in caz ca nu-si fac treaba cum trebuie cei sase samburi...ii arunc si pe ei in teren....dar sper ca din acestia sase...se va gasi unul sa dea gol...sa rasara ...si sa ma inveseleasca. :)
Presco, cum ai sa separi semintele de fruct? ma referla physalis...eu doar am mancat...inca nu am selectat semintele.Dar am oprit si cateva bucatele ca sa le scot semintele...
Aura
 

andreiacamelia

Active Member
Aura a spus:
Tina, am pus si sambure de avocado ....dar pana acum nu a rasarit( cred ca l-am plantat acum vreo 2 saptamani ).
Sarselici Bumbacici :D ,tot nu am inteles cu care parte trebuie plantat sambure de litchi...cu partea aceea de unde a mai ramas un pic de carinta vegetala?deci nu varful...?
Aura
Avocado rasare destul de greu din pamant. Cam 1 luna si ceva. Asa ca mai ai de asteptat, draga mea!
 

danya

Active Member
Am luat si eu semintele de la un pomelo, dar nu stiu cand si cum sa le pun...
Pana acum n-am mai pus seminte dar Aura mi-a deschis apetitul :rofl:
Aura, am mancat la cineva physalis dar nu-i stiam denumirea.
Am mai mancat niste fructe tare bune dar nu le stiu denumirea si as vrea sa le gasesc. Unele aveau coaja maro si erau plini de tepi,le ziceam arici, fructul era alb-transparent si in interior avea un sambure.
Altul era taiat felii si era rosu cu niste seminte mici negre.... altul semana cu pepenele galben dar era mult mai tare miezul...nimeni nu stia ce sunt si de atunci le caut.... :rofl:
 

danya

Active Member
Daaa.... este bun. Nici eu nu am vazut... cineva mi a zis ca la Carreffour sunt.
Merci de identificare :)
 

Aura

Member
ei, na? sunt in Carrrefour? nu stiu cand o sa am drum pe acolo ca este tare departe de mine....dar cand ajung...sper sa gasesc.
Aura
 

Aura

Member
dana1705 a spus:
Am luat si eu semintele de la un pomelo, dar nu stiu cand si cum sa le pun...
Pana acum n-am mai pus seminte dar Aura mi-a deschis apetitul :rofl:
Aura, am mancat la cineva physalis dar nu-i stiam denumirea.
Am mai mancat niste fructe tare bune dar nu le stiu denumirea si as vrea sa le gasesc. Unele aveau coaja maro si erau plini de tepi,le ziceam arici, fructul era alb-transparent si in interior avea un sambure.
Altul era taiat felii si era rosu cu niste seminte mici negre.... altul semana cu pepenele galben dar era mult mai tare miezul...nimeni nu stia ce sunt si de atunci le caut.... :rofl:
Dana, semintele de la pomelo al tau cum aratau? erau mici..si ..scofalcite? :) ca ale mele asa au fost... :cry: si din cate am inteles, acestea ar fi seci...ca de fapt, pomelo are seminte mai mari....
Aura
 

danya

Active Member
alfa a spus:
dana1705 a spus:
Altul era taiat felii si era rosu cu niste seminte mici negre
Papaya :?
http://zeenatsyal.files.wordpress.com/2 ... ailand.jpg

dana1705 a spus:
altul semana cu pepenele galben dar era mult mai tare miezul:
Mango?
http://www.sporkandknife.net/wordpress/ ... /mango.jpg
Nu era papaya.... era rosu precum capsunele.... si parca aceleasi seminte...

S-ar putea sa fi fost mango, desi mango am mai mancat si era atos... asta nu era atos deloc.... parca nu era mango.
 

danya

Active Member
Aura a spus:
dana1705 a spus:
Am luat si eu semintele de la un pomelo, dar nu stiu cand si cum sa le pun...
Pana acum n-am mai pus seminte dar Aura mi-a deschis apetitul :rofl:
Aura, am mancat la cineva physalis dar nu-i stiam denumirea.
Am mai mancat niste fructe tare bune dar nu le stiu denumirea si as vrea sa le gasesc. Unele aveau coaja maro si erau plini de tepi,le ziceam arici, fructul era alb-transparent si in interior avea un sambure.
Altul era taiat felii si era rosu cu niste seminte mici negre.... altul semana cu pepenele galben dar era mult mai tare miezul...nimeni nu stia ce sunt si de atunci le caut.... :rofl:
Dana, semintele de la pomelo al tau cum aratau? erau mici..si ..scofalcite? :) ca ale mele asa au fost... :cry: si din cate am inteles, acestea ar fi seci...ca de fapt, pomelo are seminte mai mari....
Aura
Da... erau mici si urate.. Deci nu sunt bune? Mari nu am gasit in pomelo si mananc des..
 

danya

Active Member
dana1705 a spus:
alfa a spus:
dana1705 a spus:
Altul era taiat felii si era rosu cu niste seminte mici negre
Papaya :?
http://zeenatsyal.files.wordpress.com/2 ... ailand.jpg

dana1705 a spus:
altul semana cu pepenele galben dar era mult mai tare miezul:
Mango?
http://www.sporkandknife.net/wordpress/ ... /mango.jpg
Nu era papaya.... era rosu precum capsunele.... si parca aceleasi seminte...

S-ar putea sa fi fost mango, desi mango am mai mancat si era atos... asta nu era atos deloc.... parca nu era mango.

Asa era, l-am gasit este pitaya
http://www.designverb.com/wp-content/im ... pitaya.jpg

Cred ca asta e acelasi fruct
:? http://botany.cs.tamu.edu/FLORA/pic1/pitaya194.jpg
 

Aura

Member
pai pitaya nu-i tot unul cu papaya... :wink:
nu am vazut si nu m mancat niciodata pana acum pitaya...e bun? se gasesti in supermarcheturile noastre?
Dana, sa stii ca eu am plantat semintele acelea mici de pomelo...asa mici si urate cum erau...sper sa iasa ceva....
Aura
 
Sus