litchi, physalis , papaya, fistic

Aura

Member
nici physalisul... :(
si erau asa mari si frumosi cei trimisi de tine...
am facut experiment, o parte i-am tinut mai la frig,in balcon, altii in bucatarie, la caldura. N-a rezistat niciunul.
La mine e problema si cu lumina. Plantele nu u suficienta lumina in timpul zilei.

Aura
 

diana999

Active Member
Sa nu te descurajezi ;-)
Lumina e foarte importanta.....si eu ma plang de acelas lucru dar am noroc cu balconul.
Daca supravietuiesc plantutele mele iti trimit si tie din ele :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aura eu physalis -ul nu am putut sa l "omor" daca pot sa zic asa , si la intuneric si fara apa si fara mancare si tot nu a murit :wink:
 

Aura

Member
danero2004 a spus:
Aura eu physalis -ul nu am putut sa l "omor" daca pot sa zic asa , si la intuneric si fara apa si fara mancare si tot nu a murit :wink:
si ..atunci unde sa fie buba...?
daca o fi dupa sufletul omului, nici fata babei nu sunt ca sa merit sa-mi moara plantutele... :wink:

Aura
 

gabiee

Active Member
danero2004 a spus:
Aura eu physalis -ul nu am putut sa l "omor" daca pot sa zic asa , si la intuneric si fara apa si fara mancare si tot nu a murit :wink:
physalisul tau e poate acela ornamental ... acela e invaziv .... si la mine au iesit cu duiumul din radacini , cel comestibil in schimb a inghetat , am scos cateva plante din pamant in toamna .... acestia au rezistat peste iarna la 10 grade ....
 

Aura

Member
Pai semintele mele au fost din fruct comestibil.

Am primit un plic neinceput cu seminte de "Physlis Philadelphica"-. Anul de recolta a semintelor a fost in 2008 iar durata de germinare este intre 2-3 ani dupa momentull recoltarii, 40 seminte scrie pe plic. Cred ca persoana care mi le-a trimis, a fost asa darnica pt ca semintele sunt aproape expirate.
:wink: Dar eu o sa incerc...
Daca si voi sunteti dornici / dornice de "incercare", spuneti-mi ca sa va trimit "ochiometric "cateva seminte :rofl: sau daca nu, asteptati intai sa vad ce iese la mine ? maine as vrea sa plantez cateva seminte intr-un pahar.

Aura
 

pinteucu

New Member
Mie, litchi-ul meu, cred, s-a imbolnavit :cry:...a facut pete ruginii pe toate frunzele mai tinere. A citit mama mea pe ceva site si a zis ca e o ciuperca daunatoare si, a taiat toate frunzele "asasinate". Sper ca e bine ce a facut :) :wink:

Bogdan :p
 

Aura

Member
Asa au murit ai mei.........le-a aparut pete..........li s-au uscat frunzele de la exterior spre interior si uita asa si-au dat duhul.

Acum am un singur "litchois" germinat in luna martie, dupa ce v-am anuntat pe voi de moartea celorlalti am mai cumparat niste fructe iar un sambure a germinat.

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aura - Balaura , ce se mai aude la tine...ceva exoticisme noi

PS ...mai gasim radistim ala sau ...lasam de la noi :D
 

Aura

Member
Aura......balaura, de unde o scosesi si pe asta ? :rofl: :evil:
Nimic nou ...exotic la mine........dupa cele suferite in iarna.......atatea pierderi, inca nu m-am vindecat...........
Radistim nu am gasit si drept sa-ti spun n-am mai cautat in ultimele saptamani . Pe unde am intrebat, n-am gasit la nicio fito farmacie :|

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Eu nu stiu cum la tine nu s-a prins macar physalis ul ca de ala nici acum nu am scapat :rofl:

De restul ce sa zic , cam nu le place in casa , vor doar afara
 

Aura

Member
Deh, daca oi fi fata babei......ce naiba sa mearga la mine ?? :rofl:
Dar vezi tu, tu ai o mica gradina...eu ma chinui cu rasaduri, plantute prin bucatarie..prin balcon, cu apa care contine clor ( desi o fierb) s.a.m.d.
pe scurt..."e grele"....nu tine numai de sufletul omului..... :wink:


Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai tocmai de aia , deci odata iesite , nu mai scapam de ele , abia azi am dus la teren tufele.
 

Aura

Member
Macar tu ai unde sa le plantezi......dar eu ..unde ??
Daca as avea o gradinita.....cate as mai planta...cred ca as tine post negru in fiecare zi...si as da banii pe toate minunatiile de plante......:rofl:

Cat despre physalis, sincer, nu prea ma incanta physalisul atata timp cat nu e copacel sau cel putin nu se comporta ca un copacel...

Am cumparat de curand o passiflora Caerulea, planta agatoare...a facut bobocei, are 9 la numar..astept sa infloreasca... :D am maslinul caruia ii merge tare bine...cameliile (6) + 3 magnolii + 2 gardenia+ vreo cativa dafini, am o wisteria sinensis din seminte care de anul trecut pana acum a crescut foarte mult..un kiwi de la tine, doar un singur kiwi a trecut de iarna, curmali...un puiut de arbore de cafea, la avocado ii merge tare bine...portocali din seminte etc ...cam astea...

Aura
 

Aura

Member
Vad ca nimeni nu mai zice nimic... :(
Haideti sa va povestesc eu atunci. :D Asta-i farmecul unui forum, sa impartasim experientele noastre. Asa, invatam unii de la altii.

Stiti ca mi-au murit cei 4 litchii ? v-am zis, da ...?vai si in ce chinuri saracutii....in iarna li s-a uscat cate un picut din frunze pana nu a mai ramas nimic... :( si ce dragi imi erau....

dar nu am renuntat, am mai incercat sa plantez samburi si nimic...
si tot n-am renuntat..asa ca, parca, in februarie iar mi s-a casunat..am cumparat vreo 20 fructe litchee, le-am scos samburii si direct cu ei intr-o jardiniera.

http://libellule.sunphoto.ro/litchee-ex ... 1/41469145

dupa ceva timp, ceva misca pe acolo... :|
http://libellule.sunphoto.ro/litchee-ex ... 1/41469195

din 20 doar unul
http://libellule.sunphoto.ro/litchee-ex ... 1/41469215

n-a trecut mult si mi se parea mie ca jardiniera aceea nu este buna pt radacina lui..asa ca mi-am incercat norocul si l-am mutat :|

http://libellule.sunphoto.ro/litchee-ex ... 1/41469239

si in prezent este asa:
http://libellule.sunphoto.ro/litchee-ex ... 1/41469286

nu-l mai bibilesc ca pe ceilalti. Il las in voia lui. Sa speram ca va rezista.

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
semintele tale amestecate cu ale mele de physalis au inceput sa produca rod , si desi am tot chinuit planta in casa , se pare ca nu i pasa deloc si e chiar ff rezistenta :wink:
 
Sus