LISTA NEAGRA - plante otravitoare

Sash

Active Member
v.cristina a spus:
dupa ce am vizionat lunga lista :eek: :eek: am ajuns la concluzia ca este tare greu sa ai copii si flori in acelasi loc :rofl: :rofl: :rofl:
Eu zic sa nu ne impacientam prea tare, ca si noi am crescut pe langa plante de apartament si nu-mi aduc aminte ca as fi poftit la ficus sau la feriga. Si nu e ca si cum ne-am lasa copii nesupravegheati la "pascut" prin casa.
Cred ca lista ar trebui sa se refere doar la plantele foarte toxice, din care cantitati mici ingerate pot fi periculoase.
 

floare mica

Member
In vara asta am mincat multe piersici ca-mi plac foarte mult, am spart simburii si i-am mincat. N-au fost deloc amari cum se mai intimpla la cei de caise. :gandit:
 

tinaM

Member
Am avut prima floare cand aveam bebelus de 10 luni. Si ultimul statea in dreptul ferestrei la soarele strecurat printre acele asparagusului :rofl:
Au crescut cu ideea ca trebuie sa fuga de florile mamei ca de priza sau foc. Acum ma straduiesc sa-i fac sa le placa florile si observ ca nu este asa de greu, avand in vedere cum au crescut. :rofl:
 
Azi am citit ca si Poinsettia eate toxica, mai precis frunzele, seva si pedunculul.Ingerarea poate provoca dermatite, ameteli, varsaturi.Deci atentie si cu frumoasa Stea a Craciunuli :!: :!: :!:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pedunculul este codita florii. Eu asa stiu. Poinsettia nu are flori, are bractei (frunzele din varf isi schimba culoarea, nu e o floare propriu zisa). In cazul asta nu vad ce anume ar fi considerat peduncul.
 

narcisab

Member
eu nu am priceput din lista aia luuunga de ce sunt otravitoare:
semintele de mar
cafeaua
macriciul (garden sorrel)

?
:eek:
 

kor3cvi

Member
Printre plantele toxice am aflat ca sunt si urmatoarele:

- semintele de salcam galben
- rododendron: polenul intoxica albinele
- matraguna: 2-3 bace inghitite produc moartea
- lacramioara: un pahar cu apa in care s-au inmuiat cateva fire de lacramioara provoaca moartea celui care il bea
- leandru roz
- lemn-cainesc
- joian
- rostopasca

Sunt plante care se gasesc in flora spontana si trebuie avut grija. Multe altele care par inofensive sunt periculoase, si sunt foarte raspandite prin parcuri, gradini.. Chiar si un fir de o anumita iarba tinut intre dinti poate provoca o ameteala.
 

Sash

Active Member
kor3cvi a spus:
- lacramioara: un pahar cu apa in care s-au inmuiat cateva fire de lacramioara provoaca moartea celui care il bea
:eek: :eek: :eek:
N-am stiut. Adica mori in pace daca bei apa din vaza in care au stat lacramioare??? :eek: :eek: :eek:
 

kor3cvi

Member
Si pe mine m-a speriat vestea :hipnotizat: ... lacramioara e una din florile care imi plac cel mai mult
 

ghimpe--

Member
Rostopasca stiu ca se foloseste la tratarea negilor. Chiar mama isi dadea cu zeama dinaia pe negi... :eek:

Ce efect nociv are rostopasca??


Matraguna a mancat tata cand era copil dar nu a patit nimic din fericire :)
 

isabella

Active Member
Nah fain, oricum in ultimul timp am vazut atatea contraziceri in privinta alimentatiei ca m-am cam obisnuit :x Unul zice intr-un fel , celalalt altfel, ne zapacesc de cap :eek: Probabil asa se intampla si in cazul acesta ...
 

kor3cvi

Member
Rostopasca este considerata otravitoare si tocmai pe otrava ei se bazeaza efectele curative.

Rostopasca = Planta erbacee cu flori galbene-aurii, a carei tulpina contine un suc galben-portocaliu, acru, otravitor, folosit in medicina
 

Viovett

Member
Mai copii, nu mai scrieti toate trazanaile de pe google ( pe fiica-mea am pedepsit-o cand a apelat la wikipedia pt un referat pentru ca de prea multe ori sunt completate de semidocti care n-au ce face, ca sa nu mai spun de jurnalisti de doi bani care trebuie sa umple paginile, virtuale sau nu).

Daca STITI despre ce e vorba scrieti altfel poluam forumul cu tampenii !!!!
Si daca nu stiti intrebati, nu "paste-ati" aiurea !!!
Citesc si ma crucesc - nocive, otravitoare chiar : macrisul / semintele de mar/rostopasca ???
Rostopasca este un f eficient tonic pentru ficat, folosita si in uz intern ( se face ceai ).
Macrisul (Rumex acetosa) este un ingredient de baza in bucataria frantuzeasca - era si in bucataria traditionala romaneasca dar din pacate putini mai cunosc/folosesc planta.
Si in engleza este wild sorrel, nu garden sorrel - uf...

Despre semintele de mar nici nu ma mai obosesc sa scriu ca tine de o logica simpla.

In alta ordine de idei, si eu am crescut copil cu plante in casa si gradina. Cand e f mic e permanent supravegheat, cand mai creste i se face educatie si prin urmare nu roade ce e prin ghivece...si in cel mai rau caz apuca sa ia o gura si garantat, fiind majoritatea amare, n-o inghite.
 
A

Anonymous

Guest
pentru amatorii de macris,va anunt ca au aparut in sfarsit seminte,de la AGROSEL
 
Sus