LISTA NEAGRA - plante otravitoare

v.cristina

Active Member
de curand am vazut o emisune la televizor care mi-a dat de gandit :gandit:

unele plante pe cat sunt de frumoase pe atat sunt de periculoase mai ales cand vine vorba de copii

stiam in mare parte ca unele sunt toxice dar nu ma gandeam ca chiar asa de toxice incat sa puna viata in pericol a celor din jur

mai in gluma mai in serios o frunza de leandru este suficienta pentru a ucide o persoana adulta un copil nu ar avea nici o sansa de supravietuire .... asa ca ma vad nevoita ca incetul cu incetul sa renunt la plantele care se insriu la aceasta categorie sau sa le caut un loc mult mai retras

LISTA NEAGRA -plante otravitaore prin fructe sau frunze
-leandru
-trompeta ingerilor
-violete africane

lista ramane deschisa :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
:rofl: :rofl:

Pai nu te mai lua dupa asa emisiuni.

Insa, e adevarat. Leandrul e foarte otravitor pentru animalele de companie, pentru cele de curte si pentru copii daca musca din crengi. Daca doar pipaie planta nu se intampla nimic. Seva e problematica.

De Datura/Brugmansia nu stiu sa fie chiar asa otravitoare. Contine o doza oarecare, dar nu mai mult decat altele.

Iar la violete chiar au dat-o in bara. Ele sunt printre cele mai putin otravitoare. Motiv pentru care se pun chiar si in camera celor mici. Eu asa stiu.
 

v.cristina

Active Member
eu am realizat cat este de aproape acest pericol cand am vazut-o pe fiica mea cand a rupt din frunzele unei iasomii si a bagat-o in gura ..in momentul acela nici nu mai realizam ce floare este aceea daca este toxica sau nu incercam doar cu disperare sa recapat frunzulita din gura ei incat si saracul copil s-a speriat

eu ceea ce incerc sa subliniez este faptul ca trebuie sa luam in calcul si aceasta posibilitate de ingerare accidentala si o mai vasta discutie pe aceasta tema cred ca ar influienta foarte mult locul in care alegem sa asezam, in casa diferitele plante
 
Colocasia

Eu una am crezut ca mor acum cativa ani din cauza ei. Desteapta cum m-a facut mama, in loc sa tai cu cutitul frunza care se usca, am rupt-o cu dintii. Nu pot sa va zic ce senzatie am avut!! Mi s-a umflat limba, buzele, si simteam cum mi se umfla gatul. Nu mai puteam respira! Am vazut moartea cu ochii pret de cateva minute bune. Noroc ca doza a fost infima si ca nu am inghitit. Efectele sunt imediate. Si acum ma minunez de efectul puternic si imediat al unei doze extrem de mici din seva acestei plante.
De atunci am stiu ca este otravitoare, pe pielea mea din pacate :) !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Seva de la Dieffenbachia provoaca iritatii pe piele (roseturi, mancarimi). La fel seva de la Hippeastrum (usturimi, ochi lacrimosi). Astea sunt incercate pe pielea mea. Nu-s grave, doar suparatoare.
 

marean

Active Member
Daca seva de la dieffenbachia e ingerata,atunci provoaca reactii mai grave-paralizia corzilor vocale numarandu-se printre ele.
Azaleel au frunze toxice,idem fructele,frunzele si seva de solanum.
Sunt multe toxice,poate prea multe in ca sele noastre,insa sunt asa de frumose :mrgreen: !
 

nutilepadat

Active Member
Daca atatea plante sunt otravitoare atunci ar tebui sa punem un anunt mare la intrare
PLANTE OTRAVITOARE NU ATINGETI !!!!!!!!
 

lelia

Well-Known Member
Este adevarat sunt multe plante toxice, unii am simtit-o pe pielea noastra dar cum s-a mai spus aici:-sunt atit de frumoase- nu degeaba scrie la instructuni:destine a la decoration et non ala consummation :gandit:
 

v.cristina

Active Member
lelia a spus:
Este adevarat sunt multe plante toxice, unii am simtit-o pe pielea noastra dar cum s-a mai spus aici:-sunt atit de frumoase- nu degeaba scrie la instructuni:destine a la decoration et non ala consummation :gandit:
asta cam asa este dar fiica mea nu intelege inca romaneste apoi frantzuzeste .... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
 

Tina

Active Member
Am avut si eu o experienta neplacuta cu arborele de cauciuc.. am dat cu seva - din greseala- pe linga ochi.. si a doua zi mi se umflase ochiul de numa'- numa'... cel mai frumos era cind explicam cum ajunsesem asa, nu cred ca m-a crezut cineva.... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

isabella

Active Member
Daca nu ar fi otravitoare nu ar mai exista plante decorative, le-am manca pe toate... :rofl: . Mai nou se mananca toate ciudateniile...
 

Claudiavis

Active Member
lista

Am gasit aici o lista cu platne toxice:

http://www.wildwoodbunnies.com/A-Z_Toxi ... _Frame.htm

Din ce am eu pe-acasa, siragul de perle stiu ca e toxica (Senecio).

Intr-adevar, plantele toxice sint o problema daca ai copii mici in casa.Cred ca singura solutie e sa le pui cit mai sus,s a nu ajunga la ele.

Apropo, si bulbii de brindusa sint toxici, la fel lacramioarele.
 

v.cristina

Active Member
dupa ce am vizionat lunga lista :eek: :eek: am ajuns la concluzia ca este tare greu sa ai copii si flori in acelasi loc :rofl: :rofl: :rofl:
 

tinaM

Member
Adaug la lista si pe frumoasa Mandevilla (sinonima cu Dipladenia sanderi, daca ma iau dupa un site francez).
 

Sash

Active Member
Dupa ce am citit si eu in diagonala lista am ajuns la o concluzie - daca nu gasim planta (sau chiar anumite parti din planta) la aprozar inseamna ca e toxica intr-o masura mai mica sau mai mare; ca daca n-ar fi asa ar fi pe lista de bucate. M-a distrat ca pe lista de plante toxice sunt trecute semintele de mar sau caisul.
 
Sus