Lista de alegere Hoya

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu draga, atatea are Alex. Si nu-s putine.
Dar mai sunt si altele.

Alex spune-ne ceva despre cum mergeti voi in expeditii si descoperiti noi hoye. Te rugam!
 

celeste

Member
Multumim, Alex. Chiar e foarte utila lista. De fiecare data cand voiam sa stiu mai multe despre o anumita hoya ceva trebuia sa caut pe tot internetul informatiile puse de tine in lista. Si nu intotdeauna gaseam... Iar pe deasupra informatiile de mai sus sunt rezultatul experientei tale, ceea ce le face cu atat mai valoroase.

Si o sustin pe Cornelia :) : chiar ar trebui sa ne spui mai multe despre expeditiile tale, mediul natural al hoyelor, colectionarii din tara lor de bastina... si tot ce ti se mai pare interesant de povestit. Mai ales ca esti un mare cunoscator in domeniu, iar noi suntem insetati de cunoastere.
 

Pakeha

Member
nick1971 a spus:
Multumim! :D
:eek: atatea soiuri de hoya sunt?!!!!
cornelia a spus:
Nu draga, atatea are Alex. Si nu-s putine.
Dar mai sunt si altele.
de avut nu stiu exact cate am, probabil intre 500 si 600
lista contine 255 de hoya, nu am pus subspeciile si varietatile care nu prezinta diferente semnificative fata de specie
de asemenea nu am pus specii pe care le am de mai putin de 1 an si nu mi-am putut face o parere corecta despre ele
sau puzderia de specii publicate recent (2009-2012), care au diferente asa de mici, ca publicarea speciei de sine statatoare o consider un abuz ...
probabil lista contine greseli (nu am verificat-o), le voi corecta putin cate putin - daca vi se pare ceva ciudat, nu ezitati sa semnalati - multumesc anticipat !
celeste a spus:
Multumim, Alex. Chiar e foarte utila lista. De fiecare data cand voiam sa stiu mai multe despre o anumita hoya ceva trebuia sa caut pe tot internetul informatiile puse de tine in lista. Si nu intotdeauna gaseam... Iar pe deasupra informatiile de mai sus sunt rezultatul experientei tale, ceea ce le face cu atat mai valoroase. .
in principiu pe site va fi un capitol cultura la fiecare specie (substrat, udare, lumina, temperatura, numar si durata flori, calendar de inflorire, miros flori, nectar ...)in plus de informatiile despre originea plantei :D
insa suntem un pic impotmoliti cu "webmeshterul", avem un "bug" pe versiunea beta si cum amandoi suntem destul de ocupati, o sa terminam cand vom putea ... :)
cornelia a spus:
Alex spune-ne ceva despre cum mergeti voi in expeditii si descoperiti noi hoye. Te rugam!
celeste a spus:
Si o sustin pe Cornelia :) : chiar ar trebui sa ne spui mai multe despre expeditiile tale, mediul natural al hoyelor, colectionarii din tara lor de bastina... si tot ce ti se mai pare interesant de povestit. Mai ales ca esti un mare cunoscator in domeniu, iar noi suntem insetati de cunoastere.
cum nu mi s-a parut ca e mult interes (probabil gresit ...), nu am deschis si aici un subiect cu calatoriile :
http://hoya.forumgratuit.ro/t956-asia-2012
o voi face data viitoare daca va intereseaza :wink:
postez pe vreo 8 forumuri in functie de interesul starnit 8)
 
Sus