Linaria cymbalaria

vali

Active Member
Moderator
Mai copii,
ma bag si eu aici, ca mi-a placut titlul topicului :giggle:
Acum vreo 2 luni, aflandu-ma prin zona Mosilor-Dacia, am scos dintr-o crapatura a trotuarului plantutza din imagini (nu radeti, ca toti ajungem asa :rofl: ).
Habar n-am cum ii zice, de e buruiana sau de vita nobila, dar era plina de floricele si m-a cucerit :D
Asta-i floarea, aduce cumva cu "gura-leului" dar la dimensiuni, nu se mai pupa... Aici e langa un bold, pentru comparatie Astea-s frunzele si asta-i planta intreaga
Daca stie cineva cum o cheama, faceti-va pomana... ca o strig si nu-mi raspunde. :oops:
 

Kati

Active Member
Re: Rusinica....

Vali, la noi e plina curtea, si cand se intinde arata tare bine. Din pacate nu stiu cum se numeste, si eu as fi curioasa sa aflu.
 

vali

Active Member
Moderator
Re: Rusinica....

Nu-i asa ca inflorita-i frumushica foc? :D
Ma gandeam io ca tre' sa creasca din abundenta pe undeva... Si speram ca-i stie cineva numele...
Dar mai asteptam.
Si daca nu aflam, asta e. O sa-i zic "Guritza Leutzului" :p :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
Re: Rusinica....

Haideti c-am lamurit-o! Tot google-ul, saracu'.
Am zis eu ca seamana floarea cu gura leului, asa ca am plecat in cautari pe gura leului salbatica. Am ajuns la "lanarita", Linaria vulgaris.
Dupa ce-am "vizionat" vreo sase pagini de Linaria :), am dat si de Linaria lobatus si-am zis "Asta e!!!"... dar floarea parca nu era chiar asa de palida. Am mai sapat un pic si am ajuns la Linaria cymbalaria, sau Linaria muralis. Asta e pitica mea!

Deci, Kati, cred ca asta-i "covorasul" din curtea ta :D

S-auzim de bine!

EDIT: Si iata ce mod de inmultire interesant are http://en.wikipedia.org/wiki/Cymbalaria_muralis
 

Kati

Active Member
Re: Rusinica....

:D Dupa ce i-ai gasit denumirea, si m-am uitat si eu pe net dupa plantuta, bineinteles ca este Linaria cymbalaria :marfa:
In fiecare an creste din nou, nici macar nu trebuie sa pun semintele la incoltit. Cad ele singure prin toamna, si cele care aterizeaza pe putin pamant, vor forma in anul urmator "tufe" minunate. Ii place terenul nisipos, pietros, creste peste tot.
Asa ca, in primavara poti s-o muti afara fara probleme.
 
Sus