Limacsi - MELCI SI IAR MELCI!

miki70

Active Member
Gradina mea e doar de flori, nu-mi fac griji din cauza chimicalelor doar dc le inhalez cand imi bag trompeta in ele. :)

Stiu ca pe ambalaje scrie perioada de tratare si cat timp nu ai voie sa recoltezi roadele de cand ai tratat planta.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
De bere auzisem. De cafea nu. Insa ce e "crabgrass" ? Nu am avut parte de invazii de limancsi niciodata. Cativa, "de samanta" am, nu zic nu. Neavand pana in prezent pagube importante, nu m-am luptat deloc cu ei. E bine, insa de stiut. Incepe sa se aglomereze gradinuta si hostele sunt preferatele lor. Cu cat mai multa umezeala, cu atat mai bune conditii de trai!
 

adrianam

Well-Known Member
Quackgrass este Agropyron repens sau pirul tarator! :)
Banuiesc ca denumirea de crabgrass se refera tot la pir.
 

LadyBug

Well-Known Member
La mine a mers cu adunatul lor, dar ma refer mai mult al cei cu cochilie, astia fara cochilie au mai disparut de cand a inceput sa nu mai fie asa de umed... am adunat in ultimii ani foarte multi melci de-aia mari, limacsi (mai putini) si din aia albi extrem de multi si anul asta vad ca se simte, aia albi nu mai sunt chiar deloc iar anii trecuti era plin tot gardul de ei, aia maronii mari - am mai vazut doar cativa concentrati intr-o portiune a gradinii, iar despre limacsi pot spune ca tot putini sunt... dar am mai facut ceva: le pun "mancare" - resturi in anumite cotloane si cred ca ii ademenesc si-i indepartez cu success, la fel si soriceii, nu-mi mai rod florile...Insa acum ma zbat cu urechelnitele (care banuiesc eu ca papa limacsii etc), omizile si chiar si miriapodele... pt astea ce tratament sa aplic? dar nu ceva chimic se poate?
ha ha ha, pai la mine era pir la greu, plin de melci si limacsi... nu cred ca-i omora! dar nici nu am timp de studiat, din pacate.
 
Sus