Limacsi - MELCI SI IAR MELCI!

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca sa le dai niste optimol sa haleasca...e mai sigur asa.Nu stiu cit le place gustul de bulb dar preventia e cea mai buna :)
 

kerkyra

Well-Known Member
Da, voi presara optimol pe lazi. Unele ghivece au nisip deasupra, am auzit ca nu le place. Si am presarat si sare de jur imprejur, pe unde ies afurisitii. Eram totusi mai linistita daca nu le-ar prea fi placut bulbii, ca la frunze m-am lamurit, mi-au mancat toate craitele.
 

miki70

Active Member
:bolnav: groaznic de scarbos. Imi pare rau ca ai citit articolul exact dupa ce ai mancat.
 

geodezia

Well-Known Member
eu am pus optimol si mor dar isi revin noile generatii repede asa ca trebuie sa mai cumpar ..niste scirbosi mai ales pe sala cind nu ii vad noaptea mai calc pe ei ... needucati dar optimolul e f bun
cind am bagat in toamna florile in casa am avut invazie de mi-au halit toate brugmansiile vorbesc de frunze si am incercat si cu mere si cu bere pina la urma n=am avut ce face ca circulau peste tot asa ca i-am atacat cu otpimol naspa e ca fiind mediu inchis astia degaja miros asa ca a trebuit sa mut toate vasele sa caut decedatii asta este macar am scapat in parte de invazionisti
dar acum se pare ca revin cei iesiti recent din oua
asa ca trebuie alt atac masiv
 

miki70

Active Member
Geo eu doar leandrii in bag in balcon sau pe casa scarii si inainte de ai baga in casa ii pun pe langa bloc si le pun optimol in ghivece si pe langa , stau asa o saptamana.
 

ghia_don

Active Member
Si eu am avut citiva carati in toamna in ghivecele cu hibi :suparat: . Nu i-am gasit decit cind au inceput sa roada frunzele unor phale invecinate :cry: . Bine ca n-au fost multi, doar doi-trei pe care i-am prins in timp ce se ospatau .
 

ghia_don

Active Member
Cu cymbi n-am avut probleme, chiar daca au stat afara direct pe pamint, n-au fost in lista lor de preferinte, dar pentru phale au o slabiciune . Am avut citeva afara care au ramas fara frunze in doua zile, in perioada aceea ploioasa :suparat: ..
 

Dixisor

Member
Zilele astea m-am pus pe omorat melci. La mine spatiul fiind mic ma descurc fara chimicale, le-am pus foi de varza pe marginea pavelelor si pe unde stiu eu ca se mai plimba, la fel de bine vin si la mancarea umeda de pisica, si dupa ce a dat intunericul ies cu o lanterna si cu o foarfeca, pe une ii vad ii tai in doua. Stiu sunt o criminala dar tocmai am pus rasaduri de patrunjel, din 10 au ramas 5 plantute.... De cand ii momesc cu varza si mancare de pisici au inceput sa-mi lase in pace gura leului.
 

elianna

Well-Known Member
Buna ideea cu varza. E vorba despre melci cu cochilie sau limacsi? Eu nu am avut melci pana anul trecut dar trebuie sa iau masuri sa nu se inmulteasca.
 

Dixisor

Member
Limacsi, e plin la mine. Uneori daca las fereastra deschisa prea mult timp vor sa intre si in casa :suparat:
 

miki70

Active Member
Eu dau o groaza de bani pe optimol in fiecare an, ajuta, e bun , dar nu reusesc sa scap de scarbosenii niciodata pt ca apar altii de la vecini sau de sub bloc. :x
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am citit ca daca nu sunt plante ce necesita pamant acid se poate folosi praf de var comtra limacsilor si am facut acest luicru ,dar la prima ploaie se duce efectul si iar apar altii;am sa repet si anul acesta dupa ce curat gradina si mai vad ce se mai intampla.
 

miki70

Active Member
Eu voi stropi cu zeama bordeleza, plantele vor fi negustoase pt ei. Inainte de asta mai pun cateva granule de optimol sa omor grosul care a reinviat.
Cu var nestins se da toamna , am incercat si eu si intradevar s-a vazut un rezultat pozitiv. Se mai presara piatra vanata dar cu astea 2 schimb PH-ul solului. Am ales varianta stropirii cu zeama bordeleza care e combinatie intre cele 2.
 

Dixisor

Member
Inrebarea mea de nepriceputa e : dar plantele tratate cu chimicale nu absorb o parte din chimicale? Sau in 2-3 sapt. le elimina?
Eu nu aplic tratamente din cauza lipsei de buget, dar am indoieli in legatura cu siguranta produselor moderne. Daca as avea o gradina mare as face casute pt pasari si eventual si o casuta pt arici. La urma urmei e imposibil sa-i elimin pe toti, important e sa-i tin sub control.
 
Sus