Limacsi - MELCI SI IAR MELCI!

miki70

Active Member
Cate plicuri de mesurol ai folosit? Mie cred ca-mi trebuie 20-30 plicuri sa dau in toata gradina si e scump :(
 

Blitz

Active Member
Dupa ce m-am chinuit inclusiv in decembrie cu limacsii :rofl: :rofl: :rofl: - momentan NU AM LIMACSI- sa nu-i deochi :rofl: :rofl: :rofl: . Dar am armele chimice pregatite :rofl: :rofl: :rofl:
 

baby_blues

Member
mikishor a spus:
Cate plicuri de mesurol ai folosit? Mie cred ca-mi trebuie 20-30 plicuri sa dau in toata gradina si e scump :(
Am aruncat plucul cu specificatii dar l-am folosit la aproximativ 50- 60 mp . Au si cantitati mai maridaca nu maa insel.
 

baby_blues

Member
Petuniile nu par afectate dar azi am gasit langa trei flori trei melci mari cu cochilie (vii). As mai imprastia inca o punga dar nu stiu daca e bine.
 

FlorentinaS

Member
Zilele trecute am descoperit si eu ca am limacsi in curte. Nu pentru ca abia ar fi venit, ci pentru ca eu habar n-aveam ca apar doar seara. Asa ca eu ultima vizita o dadeam pe la flori la la ora 19-20 si am constatat ca dansii apar dupa ora 21 (dupa ceasul meu, al lor nu stiu cat arata :mrgreen: )
Evident ca a doua zi eram la magazin dupa mesurol. Am dat seara, am oprit aspersoarele 24 de ore si am asteptat. N-am gasit morti decat vreo 15-20.
Cred ca mai dau si saptamana asta...
Si o intrebare: limacsii fac in pamant un soi de musuroaie cu o gaurica in mijloc? Mi s-a umplut o parte din gazon cu astfel de musuroaie si habar n-am de la ce :roll: Pamantul nu e afanat, ca la cele de cartite sau furnici, ci e foarte batut, simti zona ridicata sub talpa ca o piatra.
 

miki70

Active Member
Banuiesc ca si la mine sunt asa multi dar trebuie sa ma duc noaptea sa-i vad. Nu-mi permit sa imprastii in toata gradina granule, pun doar la cate o plantuta care vad ca este atacata. Mi-ar trebui 15-20 pungi sa dau in toata gradina :(
O solutie de a scapa de ei este sa sapi bine pamantul la sfarsitul toamnei, inainte de a da gerul. Dar cum sa sap dc am bulbi in pamant sau alte plante perene?
 

elmo

Member
doamne...dar de unde atatia? nu am vazut niciodata asa multi....oribil trebuie sa fie
 

goodmans

Member
Pana anul trecut nu am vazut in viata mea vreun limacs la mine in curte/gradina (si nu ma culc mai devreme de 12 noaptea).
Anul trecut a fost un cosmar cu limacsii,tot anul,miliarde,cum se insera ieseau cu miliardele.Aveau cateva locuri de taina,un put dezafectat si un camin de la un fost hidrofor unde erau cateva zeci de KG de limacsi.
Puneam sare la greu in zona dar efectul era dezgustator,inainte macar nu-i vedeam dimineata cand plecam la munca,dupa ce-am dat cu sare erau gramezi de limacsi topiti de sare...bleah,ce greu era sa-i spal de acolo.
Stau aici de 18 ani si n-am vazut limacsi niciodata,pana in 2010.
Surpriza insa,anul asta au disparut...asa din senin,fara sa dau cu nimic,pur si simplu nu au mai aparut deloc.Locurile unde aveau culcusurile au fost goale tot anul.
Eu am ajuns la concluzia ca sint nomazi si se plimba ca tiganii cu cortul.
Noroc (al meu) ca anul asta au ajuns la voi.Sper ca la mine nu le-a placut si nu vor mai reveni.
Ce senzatie placuta e sa calci seara pe un limacs de 10cm si sa-ti ramana papucul lipit de asfalt!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
goodmans a spus:
Ce senzatie placuta e sa calci seara pe un limacs de 10cm si sa-ti ramana papucul lipit de asfalt!
Bleah, ce scarbos :bolnav:

Eu nu prea am avut limacsi, in schimb a fost invazie, cum zici tu, miliarde, de melci cu cochilie din aceia mici, cochilie alburie, cu ceva dungutze negre. Ciorchini intregi de melci, pe pomii tineri, pe arbusti,in iarba, cand calcam se auzea crack-crack, chiar si pe plasa gardului, parca erau margele insirate :? Pana la urma nu am dat cu nici o substanta, ca nu mi s-a parut ca fac ceva rau, la cati erau daca s-ar fi pus pe halit in doua zile terminau toate frunzele, dar nu a fost asa...Sa vad la anul :roll:
 

miki70

Active Member
Ieri am luat de la o taranca din piata mai multe feluri de tufanele si m-a sfatuit pentru melci sa stropesc acum toamna tota gradina cu var amestecat cu piatra de vie. Unde gasesc piatra asta de vie si ce fel de var trebuie sa fac rost, eu cred ca a vrut sa zica apa de var nu var-var, nu??
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Oare nu se referea la piatra vanata? :? Ca aia se combina cu var si se face zeama bordeleza. Si de fapt cu piatra vanata se stropeste gradina toamna, fentru a dezinfecta
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu zic sa nu mai amesteci cu var, stropirea de toamna a gradinii se face doar cu piatra vanata, din cate stiu eu, eu am facut concentratie de 2%. O gasesti la magazinele fito. Sau, daca vrei totusi zeama bordeleza, mai nou gasesti si din aceea, gata preparata, tot praf, pe care il amesteci cu apa
 

kerkyra

Well-Known Member
Am dus laditele cu bulbi de canna si dalii in beci dar am observat ca au aparut limacsi. Credeti ca e posibil sa-mi pape bulbii? Au asa ceva in meniu?
 
Sus