Limacsi - MELCI SI IAR MELCI!

iogamac

Member
am vazut si eu pe site-ul dmail, dar am inteles ca sunt pentrru sobolani si soareci si apoi daca ai catel risti sa-l afecteze. eu am inceput vanatoarea de melci...peste tot unde stiu ca am umezeala caut si ii adun si vad ca nu s-au inmultit.
 

miki70

Active Member
Nu sunt pt sobolani/soareci, sunt numai pt melci. Spune ca tb pusa bere in ele pt ca sunt atrasi de mirosul ei. Catelul nu are ce pati ca doar nu intra in ea :) Mai de graba granulele sunt periculoase pt animalute.
 

ghimpe--

Member
Cred ca este o simpla cutie. Ma bazez pe faptul ca "circula" zvonul ca pentru a prinde melcii (dar si coropisnite) se ia un pahar de plastic pentru bere (alea mari de 0,5l), se ingroapa in pamant (la ras cu suprafata pamantului) si se umple pe jumatate cu bere...

De eficienta lui nu prea am auzit pareri :)
 

miki70

Active Member
Eu cred ca acea cutie are capacul cu ceva peri/benzi care le da voie sa intre dar nu le mai da voie sa iasa.
Dar dc pun cateva granule pt melci in bere or mai veni la pahar? Ma gandesc ca beau berea si acolo raman chiar dc nu exista vre-un capac.
 

ghimpe--

Member
Odata ce ajung in bere vor murii, nu ii retine nimic mecanic! Capacul are rol doar de "scut" anti ploaie.

Uite cateva exemple de capcane pe acelasi principiu:














PS: melcii sunt extrem de puternici!
 

miki70

Active Member
Super!!!! Cred ca merge facut din cutii de inghetata . In cutie(nu in capac) voi face un orificiu mai mare iar in interior voi pune un capac mai intins cu bere in el. O sa fac una si va comunic rezultatul :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Masterwind a spus:
Este vorba despre temutul Limax. Melcul adult poate ajunge la peste 10 cm lungime. Mananca practic orice , de la resturi vegetale pana la scoarta de copac. Se hraneste in special pe timpul noptii sau in zilele ploioase. Noaptea se retrage pe sub pietre, ghivece, etc. Este o adevarata napasta mai ales cand sunt multi. Iti recomand Optimol.

RazvanD
Masterwind a spus:
Asa cum spunea si Razvan,este vorba de limax!!! Sunt oribili si maninca plantele cu o viteza de necrezut! Eu am gasit o substanta sub forma de granule,ce au o mare concentratie de azot iar melcilor nu le place asta dar e foarte periculoasa daca ai catelus sau o pisicuta!Insa,m-am informat si am aflat si chiar incercat metoda si e buna;vorbesc de o metoda veche si anume sa arunci pe sol,respectiv in vasul in care ai planta,bucati de carbuni (rezultate dupa ce faci un gratar sau focul in semineu );o sa ai surpriza sa gasesti uritii limaxi,uscati la suprafata solului!
Noroc in razboiul contra uritilor limaxi!

Daiana
Masterwind a spus:
Optimol sau Metaldehida e solutia impotriva melcilor . Se presara granulele pe sol , dupa care se uda pentru un efect mai bun . Anii ploiosi vor aduce milioane de melci intotdeauna. Spor !

Serhio24
Masterwind a spus:
Berea se pare ca ii atrage pe melci .. fie ei cu cochilie sau nu. Daca reusesti sa faci o capcana pe baza de bere ... vin singuri la tine .. nu mai tre sa-i alergi prin curte
Masterwind a spus:
Exist? câteva metode de combatere a melcilor ?i limac?ilor:

1- granule (pelete) speciale, rezistente la ploaie ?i care, în afar? de faptul c? sunt mortale pentru melci ?i limac?i, r?spândesc ?i un miros care îndep?rteaz? câinii ?i pisicile. Nu sunt d?un?toare animalelor ?i p?s?rilor.

2- inele de cupru în jurul plantei.

3- colectarea manual? a împricina?ilor ?i distrugerea lor cu sare sau cu c?lcâiul, c? altfel se întorc.

4- folosirea du?manilor biologici ai acestora: aricii, care pot fi atra?i în gr?din? dac? l?sa?i mici mormane de frunze într-un col? mai dosit, unde ei î?i fac vizuin?.

5- tratarea suprafe?ei cu nematode, un praf care se dizolv? în ap? ?i care con?ine ni?te bacterii care atac? melcii ?i limac?ii. Metoda e foarte eficient?.


Cereus
cornelia a spus:
Cam asa arata o nenorocire de limax.

mikishor a spus:
Eu am dat in gradina cu granule Optimol si intradevar sunt bune dar dupa f ploaie reapar si tb sa dai din nou.
cornelia a spus:
Eu l-am gasit in balcon, la baza unui ghiveci proaspat achizitionat. :x
Simona D. a spus:
cornelia a spus:
Eu l-am gasit in balcon, la baza unui ghiveci proaspat achizitionat. :x
Si eu tocmai am descoperit vietatea cu pricina, la baza unui ghiveci proaspat achizitionat :x
Sa incerc Optimol?
mikishor a spus:
Dc l-ai prins si crezi ca nu mai sunt si alti pui pe acolo nu are rost sa dai. Granulele de Optimol sunt bune at cand nu gasesti melcii. La mine in gradina au mancat tot mararul si leusteanul :( . Am pus la f floare granule ca sa fiu sigura ca nu se ating de ele. Am gast unul gras odata , amortit dupa ce papase optimol la baza unei clematite firave care are doar un fir. Dc nu-i puneam optimol era roasa acum.
blueheart_d a spus:
am gasit si eu creatura asta pe epiphillum in iarna, a mancat o frunza. noroc ca era numai una, dar nu stiu cum o fi aparut, pt ca ahizitii noi nu aveam iar epi il aveam de cateva saptamani bune pana sa observ "monstrul". acum planta e bine sanatoasa
mikishor a spus:
Poate fi adus in casa cu legumele pt conserve. Mi s-a intamplat intr-un an sa gasesc urme prin bucatarie dupa ce am cumparat gogosari.
calin123 a spus:
eu am folosit optimol cu succes , nu trebuie presarat din nou dupa fiecare plaie doar cind nu se mai vad granulele ( ori au fost mincate ori s-au dizolvat ) .

Stie cineva denumirea comeciala la acele "granule (pelete) speciale, rezistente la ploaie ?i care, în afar? de faptul c? sunt mortale pentru melci ?i limac?i, r?spândesc ?i un miros care îndep?rteaz? câinii ?i pisicile. Nu sunt d?un?toare animalelor ?i p?s?rilor. " scrise de Masterwind ? intreb deoarece sunt invadat si de pisici :mrgreen:
e cumva vorba de Mesurol 4 G am citit de el dar nu zice nimic de pisici .
mikishor a spus:
Si pe mine ma intereseaza ac produs care are miros respingator pt pisici.
Optimolul il papa melcii dar si dupa o ploaie f mare intra in pamant.
zab a spus:
Va rog, imi spuneti de unde pot sa cumpar acest insecticid, Optimol?
Am cautat in mai multe super market-uri si n-am gasit. Exista vreo florarie, magazin in Bucuresti, cu astfel de produse?
Multumesc
 

sicora fabian

Active Member
cornelia a spus:
Pai de cand se vand fitosanitarele in supermarket? Cauta la magazine specializate (farmacii fitosanitare). Nu-s multe, dar gasesti uneori si rezolvi problema.
Simona D. a spus:
Sunt in proces de schimbat ghiveciul la hibi achizitionati "de curand" si care inca nu au beneficiat de aceasta schimbare. Pana acum in fiecare ghiveci am avut cel putin doi melci din astia :( . Dupa ce am citit aici despre ei, ma mir ca mai traiesc saracii mei hibi si ca inca mai infloresc :eek: Chiar daca sunt plini de boboci nu pot sa risc si trebuie sa schimb ghivecele.
Doamne cat sunt de dezgustatori :cry: :eek:f:
Blitz a spus:
Si eu ma confrunt mai nou cu problema limax. In mica mea gradina, scarboseniile se dau la panselute si petunii. De fapt i-am vazut mai intai pe o petunie, de care ma miram de ce este trista... Era PLINA de limacsi, si asta s-a intamplat in decurs de 1 zi! :evil:

Am incercat cu capcane cu apa cu sare langa care am pus cartofi, dupa aceea am schimbat lichidul din capcane (cutii de plastic) cu bere. se pare ca berea le place mai mult :rofl: . Dar NU pot sa umplu curtea cu capcane :!:

Asa ca in fiecare dimineata circul si sarez limacsi. Daca ii vezi si pui putina sare direct pe ei, mor imediat. :idea: Azi dimineata am sarat 39 bucati! Pe bune!

Dar problema mea este: nu ii vad pe toti si nu stiu daca nu ajung cu saratul sa daunez plantelor.

Am citit la voi ca OPTIMOL-ul este o rezolvre buna. Am o intrebare: nu strica plantelor si gazonului? In mica mea gradina am trandafiri, gazon, petunii, flori de miere, flox, panselute si craite. Este vreuna dintre ele sensibila la OPTIMOL?

Multumesc anticipat pentru orice sfat ! :D
Alexa81 a spus:
Incercati si cu sare groasa sau cenusa: inconjurati baza plantei cu un cerc destul de lat, daca e prea mult vant poate e mai bine sa fie sare groasa.
iudit a spus:
Ma mananca melcii de vie!Nu mai stiu ce sa ma fac.Cel mai trist e ca le plac mult frunzele orhideelor.Am fost nevoita sa le pun pe toate pe sus,pe etajere.Erau pe o masa,afara,sub vie,umbra totala.
Astazi merg sa caut solutii. :twisted:
calin123 a spus:
Optimol am incercat si mai este Mesurol 4 G http://www.bayercropscience.ro/produse. ... 5&prod=142 dar nu am experienta cu el .Sare pe pamintul florilor ??? nu-mi suride ideea .
Blitz a spus:
Am dat duminica seara cu granule de Optimol in jurul petuniilor si tagetelor, momentan este liniste. Azi dimineata la 6 nu erau decat 3 limacsi morti.

Poate scap de ei pentru o vreme...

Apropo sare: nu am pus multa, ci direct o priza mica, mica, pe fiecare invadator. Dar acum nu mai este cazul deocamdata.
Aura a spus:
Sunt f. f. suparata. Niste limacsi nemisimtiti si rai...se dau la floricelele mele de colt! tocmai la ele!!! :x spuneti-mi, va rog, ce trebuie sa fac!Perfect Plant o fi cel mai bun in situatia de fata?mi -a fost recomandat in cazul unor puricei..am amanat sa iau...si uite peste ce am dat.... :( limacsii astia nu sunt mari...sunt mici..vad ca voi ziceti ca ajung pana la 10 cm..cum i-am descoperit?..sub frunzulite sau intre frunzulite..era o chestie lipicioasa, granuloasa..mucoasa..nu stiu cum sa-i zic..ceva care se aseamana cu saliva...am vrut sa inlatur acea chestie si asa am dat peste ceva mic si lunguiet, care eu cred ca este limacs...am vazut unul mare ieri in gradina blocului..si asta imi pare varianta miniaturizata ..a aceluia...mi-e teama pt floricica mea!am gasit vreo 3 chestii din astea mici..le-am omorat fara doar si poate ..cu o bucatica de ziar i-am strivit...m-au suparat rau :cry:
...plantutele flori de colt..nu par afectate, nu sunt rontaite..pt ca nesimtitii astia erau f. f. mici..nici coarne nu aveau..cred ca erau in stadiu de larve...
Aura
 

Blitz

Active Member
Dupa ce am avut liniste deplina de limcasi, am verificat ieri seara inainte de ploaie toate plantele, sa vad cum au supravietuit dupa atata cioflaiala, totul era ok.

Dimineata cand mi-am facut mica plimbare de "Buna dimineata, frumoaselor"- PLIIIN de limacsi puiuti- mai ales pe craite si carciumarese.

Nu am avut timp sa fericesc invadatorii cu OPTIMOL, dar cand ajung acasa va fi primul lucru pe care il voi face. :wink:

Mi-e groaza- chiar nu exista nimic ce sa-i starpeasca pentru intotdeauna?
 

sicora fabian

Active Member
Nu-ti fa iluzii, Blitz, mor cei ce vin in contact cu substanta, dar apoi vin altii de prin "vecinatati"!
Am avut niste ulm care a rasarit foarte frumos . . . si-au dat melcii peste el! :( Acum astept poate inca nu germinasera toate semintele!
Trebuie sa fie permanent granule prin preajma, altfel este dezastru.
 

ghia_don

Active Member
Si eu ma lupt cu ei...mai ales pe vremea asta umeda n-au deloc "pauza"..se plimba si maninca orice le iese in cale. Si se inmulteeeesc :cry: ...
Gradina vecinului e o padure de pir, in care au conditii sa traiasca in voie, asa ca degeaba culeg eu zilnic cite o galeata numai din gradina de flori, ca a doua zi iar sint puzderie..
Mi-au mincat cu placere crizantemele si mi-au ros zdravan frunzele si bulbii de amarilysi...si multe altele :cry: ..
 

haplea82

Member
din propria experienta cu melcii, pot spune ca daunele produse de acestia scad simtitor daca florile sint stropite cu un inscticid de contact.nu cred ca-i omoara dar nici nu mai maninca asa mult
 

haplea82

Member
eu cind stropesc pomii fructiferi ,stropesc si via si trandafirii si florile!de exemplu ultima data am folosi actellic (sper ca am scris bine)
 

Blitz

Active Member
Ieri dupa masa am pus OPTIMOl, din pacate a plouat seara. Azi dimineata IAR AM GASIT LIMACSI :cry: :cry: :cry:

Nu mai stiu ce sa fac- bestiile imi mananca craitele si carciumaresle, dar cred ca se dau si la salvie si la dahlii... :cry: :cry: :cry:

Sa incerc cu MESUROL? Sau ce sa mai fac???
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu am aplicat aseara metoda capcanelor cu bere.
verific in seara asta daca are efect si va comunic.
Daca da, imi deschid o crasma pentru melci - " La firu' ierbii" si fac cinste cu bere in fiecare seara :rofl: :rofl: :rofl:
 

Blitz

Active Member
Lasa, gradinar1, ca dupa aceea vor vrea bere, asa cu paduchii de trandafir se invatasera la "tutun". Pana urma facem birt pentru melci si purici!

Dar serios: chiar sunt curioasa daca functioneaza la tine chestia cu berea :D Eu nu am fost foarte incantata de rezultat.

Problema este ca bestiile sunt mici, am impresia ca este puiet de limacs si ii gasesc pe frunze :evil: :evil: :evil:
 

ghia_don

Active Member
Uitati ce-a mai ramas din frumoasele mele :cry: ..
M-am saturat de melci...degeaba imi indop eu zilnic gainile cu ei si zic ca-s gata, in fiecare zi parca izvorasc :x ..
Miine trec la artileria grea..adica la Mesurol...
 

Blitz

Active Member
Eu am trecut ieri la metoda tripla: bere, castraveti, MESUROL. Azi dimineata am gasit o singura scarbosenie in drum spre o capcana de bere. Dar in rest nu erau "la bere". Momentan nu am vazut alte pagube, dar pentru maine se anunta ploaie la noi :evil: :evil: :evil: , deci vor apare din nou :evil: :evil: :evil:
 
Sus