Limacsi - MELCI SI IAR MELCI!

doina2009

Member
Va rog ma ajuta cineva cu un sfat,
Cum scap de melci, aceia de gradina fara cochilie, mananca tot ce prind!
 

riana

Active Member
eu am cumparat niste granule albastre care le-am imprastiat prin gradina si a doua zi i-am gasit morti :)
 

doina2009

Member
riana a spus:
sunt speciale pt melcii de gradina
Multumesc, am cumparat si eu, dar melcii sunt peste tot, in ghivece, sub ghivece, pe plante.
Pliculetele acelea sunt mici.
Am incercat cu sare, am presurat pe ei, mor, dar nu stiu cu ce risc pentru plante!
 

doina2009

Member
Multumesc, la mine e invazie, au avut mediu propice si nu reusesc sa scap de ei, m-ar fi interesat niste, solutie, deoarece cu granule am incercat si nu merge, dispar doar catva.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu zic ca optimolul este ideal si sa stii Doina ca nu sunt pungi chiar asa mici.Intreaba pe la Rosetti sau Obor.Poate au si cantitati mai mari.
 

sicora fabian

Active Member
Mesurol G, sunt granulele despre care scria si Riana. Eu le folosesc si au efectul scontat, intotdeauna. Mor si limacsii, si cei de gradina!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Substanta activa cred ca este aceeasi.Sau chiar se poate pune semnul egal intre ele :?
 

doina2009

Member
Fleur a spus:
N-ar fi mai bun un animalut care se hraneste cu melci?
Pai care ar fi animalutul.
Am mai facut noi o sfaraiala, am luat caine sa alunge pisicile care ne atacau pasarelele exotice si acesta a inceput sa ne strice plantele si l-am mai gasit si cu pisica bot in bot.
 

doina2009

Member
sicora fabian a spus:
Eu am vazut o pasare care manca melci. Sa vedeti cu cata dexteritate spargea cochilia melcilor!
Pai nu melci cu cochilie (de aia am la Magurele de la vecinul care a avut crescatorie de melci un an apoi i-a abandonat si ne-au invadat noua terenul), de aia scarbosi care se taraie, am gasit mari de 7-8 cm.
 

sicora fabian

Active Member
sarselia a spus:
Din cate stiu eu e daunator pentru ca tot la fl din cate stiu se hraneste cu frunzele plantelor.
despre tratament impotriva lui trebuie sa asteptam sa vedem ce zic si cunoscatorii de aici ca eu nu ma pricep.
:(
 
Sus