Lidl

kerkyra

Well-Known Member
Ieri am vazut si la Lidl-ul de la mine bulbi, seminte, radacini de plante. Oferta variata, m-am abtinut greu sa nu plec cu ceva :)
 

geodezia

Well-Known Member
multumim Mircea mi -a placut din oferta setul acela de gradina la 11.9 ron
eh acum ce sa fac ..asat e
 

belisima

Well-Known Member
geo, vezi ca nu e set, la bucata daca vrei:giggle: avea felurite plante azi, am luat o gysophila si un flox...
trandafiri, trandafir cu port inalt, liatris, dalii, lilieci, chiar si o magnolie erau la oltenita. dar erau deja ravasite, n-am avut rabdare sa ma uit si nici bani pana la urma, ca altfel cotrobaiam pe acolo
 

geodezia

Well-Known Member
vroiam grebla aia mica rasfirata
mi-I s-a parut si mie ieftin setul
eu am luat tot asa pe bucati de undeva de la GARDEN numai grebla mica nu o am
 

danceonline

Member
Ofertele de "verzi" de la Lidl vor continua si in primele doua sapt din martie, cand vor aduce inclusiv clematite si hortensii.

Catalogul online poate fi vizualizat aici.

Eu unul nu mai cumpar de ceva vreme plante cu ambalaje colorate asezate pe rafturi. Poate exceptie la bulbi/tuberculi (asta ca sa ma scuz ca tot am agatat o Dhalia). Dar, daca plantele sunt de calitate medie, sculele de gradina sunt low-low ... Nu degeaba o pereche de foarfece de gradina costa de la 50RON in sus la Gardena sau Fiskars ... Lucrul ieftin costa scump!
 

danceonline

Member
vroiam grebla aia mica rasfirata
mi-I s-a parut si mie ieftin setul
eu am luat tot asa pe bucati de undeva de la GARDEN numai grebla mica nu o am
Grebla aia mica de la Lidl e ieftina fiindca este de doi-bani; parca e tabla de conserva, finisaj china; si e buna pentru 'gradinarit' in balcon, caci are vreo 15 cm deschiderea maxima ;-) Ma rog, la o adica, cu multa dedicatie, poti face treaba cu orice sau chiar fara nimic, dar daca este sa faci o investitie in ceva, se merita achizitionat ceva de calitate.

PS: vedeti spre exemplu reducerile de pe eMag ;-)
 

belisima

Well-Known Member
ce bine, vreau o clematita si hortensie :) din recomandarile fetelor si cerintele mele merita o clematita 20 lei.am luat o foarfeca ambos la 15 lei, deocamdata imi place, tot asa la cerintele mele, deocamdata, e potrivita, sa vedem cat ma tine la taierea trandafirilor. anul trecut am avut ingrasamant de trandafiri, se vede in album rezultatul, totusi anul trecut am iesit fara pagube din iarna, anul asta nu invie ingrasamantul crengile degerate.
am luat si niste seminte azi.
 

belisima

Well-Known Member
despre unelte, eu am o lopatica de anul trecut, e foarte teapana, nu seamana cu astea , are si un maner ergonomic, tot la banii astia am luat o anul trecut
 

elianna

Well-Known Member
Multa vreme am ignorat Lidl considerand ca nu are produse de calitate dar anul trecut am constatat ca uneltele sunt bune. Am lopatica care e mult mai buna decat altele care care n-au tinut decat un an. Am cumparat si un cleste sau cum se mai numeste, pentru crengi mai groase, cu maner extensibil si mi-am facut bine treaba cu el. Clematitele de la Lidl luate la reducere, 19,99 lei, erau cate doua sau trei in ghiveci si au crescut bine. Nu stiu ce sa spun, poate pretentiile mele nu sunt prea mari.
 

geodezia

Well-Known Member
eu am luat seminte de la ei si au rasarit abutilon lupin delfinium gazania etc ba abul asta nu ma mai pot colinda pe nicaieri ...asa ca stau si ma uit la voi
sase duca sotul este exclus
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Produsele lor nu sunt de cea mai buna calitate, dar nici atat de proaste. Eu in fiecare an cumpar vreo 2 foarfeci de la ei. Pentru ca prefer sa ma impiedic de ele peste tot, decat sa ratacesc una singura si scumpa. Foarfci scumpe am cumparat si eu, si unele s-au defectat mai repede decat cele din Lidl. Cu foarfeca mare de crengi imi fac treaba chiar foarte bine. Si e mai buna si mai usor manevrabila decat foarfeci de cel putin 3 ori mai scumpe. Dar probabil depinde si cat de des folosesti aceste unelte, pentru o livada mare probabil se va dovedi nefiabila. Dar pentru 10 pomi in curte e mai mult decat ok. Una peste alta, eu sunt multumita de raportul pret/ calitate, pliat pe nevoile mele.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Si eu la fel. Am o foarfeca de gradina de care sunt super multumit. Si astazi ma suna taica meu ca lua din Lidl de la Bals o foarfeca telescopica. Asa ca e bine.
 

gabriela61

Member
Am gasit la Lidl ceva ce mi-a placut.Un Budleja care era viu si l-am luat.Aveau si magnolie vie,niste camelii mari si superbe pline de boboci si flori.Din acelea nu am luat dar erau.
 

ica

Member
Am luat 2 trandafiri de la Lidl,un catarator "no name" portocaliu-galben si un tea cu acelasi nume,
rosu- galben.Asta e pe ambalaj.A mai luat cineva?Despre catarator as vrea sa cred ca e Joseph's Coat
In aceasta sapt am cumparat si eu doi trandafiri cataratori de la Lidl;spuneti-mi va rog cum a evoluat al dvs,sunteti multumita de el?
 

belisima

Well-Known Member
am desfacut pamantul de la lidl. e o chestie, nu stiu cum sa i zic, dar nu pot sa pun plante in el :( o sa l amestec cu pamant de gradina, sa vad daca se poate folosi,e ca turba aia in care se vand plantele
 

danceonline

Member
am desfacut pamantul de la lidl. e o chestie, nu stiu cum sa i zic, dar nu pot sa pun plante in el :( o sa l amestec cu pamant de gradina, sa vad daca se poate folosi,e ca turba aia in care se vand plantele
Este un fel de mranita nematurata; exact ca low-costurile de la Baumax/Dedeman/Obi/etc ...
Evident, nu poate fi folosit ca atare; poate cu pamant de gradina sau perlit.

Una peste alta ... lucrul ieftin costa scump... :nu stiu: ... trebuie sa insist!
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Pentru cei interesati la Lidl au adus clematite. Pret 19,99 lei. Din ce am vazut eu : Ville de Lyon, Piilu, Warszawska Nike, Hagley Hybrid, Nely Moser, Rouge Cardinal ... Si aratau impecabil.
 

LadyBug

Well-Known Member
Clematitele vreau sa spun ca sunt cele mai grozave din tot ce am luat. Au fost singurele din toate cele plantate anul trecut care au si inflorit si nu s-au vestejit deloc. Am luat 3 si una avea 2 buc in ghiveci, si au fost exact ce scria pe eticheta.
 
Sus