Lidl

miki70

Active Member
Indicatorul are niste gauri (ca niste dungi) unde tb sa intre placa neagra. Pana sa bagi placa neagra in jardiniera o introduci in indicator.
Anul trecut am avut si eu 2 jardiniere de 80 cu rezervor, mi-au murit muscatele in ele apoi am pus bougainvillea careia i-a mers superb. Tb avut mare grija la dozajul apei, la inceput uzi f putin pe sus si doar cand se usuca pamantul uzi iar. Dupa ce planta si-a dezvoltat bine radacinile si au ajuns la rezervor poti pune apa numai in rezervor . Mai trebuie avut grija sa nu ploua in ele dc aveti plante sensibile la excesul de apa.

Una din jardinierele de anul trecut

online photo sharing
 

puffy80

Member
Multumesc mult pentru raspuns. Am gasit cele doua fante si acum se potriveste foarte bine :D Am sa tin cont si de instructiunile pentru udare. Superba jardiniera cu bouga :clap:
 

miki70

Active Member
Multumesc, acum sunt adormite si chele :rofl: , cu vremea asta nu stiu cand le voi scoate afara.
Cred ca si jardiniera le-a facut sa arate asa frumos. Nu va spun cum se uitau trecatorii in toamna dupa ce mi-au tuns cei de la primarie gardul viu si se vedea din strada, in fiecare dimi ma uitam sa vad dc mai e acolo :rofl:
 

bebe Iris

Active Member
Lasa nu fi carcotasa...alea din jardiniera ca alea din jardiniera, dar vad si in spatele jardinierei niste minunatii :hipnotizat: :marfa:
Super!
 

miki70

Active Member
:rofl: Te uitasi tu repede dupa geam :rofl: Recunosc, bouga e floarea de apartament care imi place cel mai mult si incerc sa fac rost de cat mai multe culori.
 

miki70

Active Member
Sufera la exces de apa si tb udate doar cand se usuca pamantul deasupra , cand e canicula mai des. Le place f mult soarele, fara el nu infloresc. Eu pun odata pe sapt ingrasamant lichid Guano Floraline.
Se inmultesc f greu, am avut o gramada de butasi inradacinati in pastile dar i-am pierdut. Metoda cu sanse mari de reusita pt mine e marcotajul aerian dar nu poti obtine multe plante.
Daca doresti o sa am disponibile ciclam peste cateva sapt cand se va incalzi .
 

miki70

Active Member
Multumesc fetelor.
Am in plan sa fac una cu mov si galben (Alexandra + Golden Tango) si una cu roz batut si alb.
 

fdana

Member
Oricum jardinierele cu rezervor au orificii pentru excesul de apa.Eu am avut(si am) hibi in ele si sunt f ok.
Superbe bougile!
 

miki70

Active Member
Da au orificii dar unele plante nu au nevoie de exces de apa in sol pana intra in vegetatie. Si la ghivecele Lechuza in instructiuni scrie ca in primele saptamani (3-4 parca) planta tb udata pe sus pana radacinile apuca sa se dezvolte si sa ajunga la rezervor.
 
Sus