Lidl

veretregn

Active Member
R@MONA a spus:
veretregn a spus:
elipopa a spus:
Incepand cu19 martie e saptamana verde!
Au de toate ,ingrasamant,de toate felurile,furtun, arcada 39,99, foarfeca 14.99, ingrasamant de trandafiri 19.99-2,5 kg, accesorii pentru irigat, papuci de gardina21.99!!
Este vorba despre gama "Florabest"?
http://www.lidl.ro/cps/rde/xchg/SID-791 ... rdate=9964
Ce naiba? Astea sunt aici cu 50 - 200 % mai ieftine. De ce oare Lidl Romania are prețurile astea?

Am luat de la florabest secatoare și foarfeci. 2 bucăți pentru 2 euro. Calitate poastă, în ciuda faptului că le-am tratat regulat cu WD40, după un timp au început să piardă componentele. Scrie, dar nu este calitate elvețiană. Totuși vă puteți baza pe ele jumătate de sezon. Pe de altă parte eu le folosesc intensiv.

Cât despre Grandiol. Sunt chestii pe care le folosesc de la ei în mod regulat. Apar doar primăvara pentru 2 săptămâni și atunci cumpăr mai multe cutii.

De exemplu, Slow release plant fertilizer (un soi de Osmocote, tot pe bază de rășini vegetale) este 1 euro / cutia de un kg aici. Poate fi folosit în loc de Osmocote, deși formularea este maipuțin complexă. Însă își face treaba.Nu pentru 5 luni cât scrie, ci pentru 2-3 luni în sezonul cald. Apoi apar semnele de carență. Osmocote de la Composana costă în jur de 10 euro aici. Deci, cred că este mai avantajos decât cel de la Composana.

Îngrășământul lichide pentru orhidee este 1 euro și el / 500 de ml, însă nu este biologic și în timp duce la sărăturarea substratului (urme de săruri), ceea ce eu din prostia mea știu că nu este plăcut pentru orhidee. Eu nu am avut experiențe plăcute la Phalenopsis. Substratul s-a albit mult mai repde decât cu un îngrășământ bazat pe vinase și molase.

Îngrășămintele lichide rivalizează cu cele de pe piața româneasca care se vând la prețuri mult mai ridicate.

Îngrășământul pentru roze și pentru roșii? Să fim serioși... Cantitatea nu este suficientă pentru cultura roșiilor într-un sezon. Este ok pentru cei care au 3-4 fire. În rest mult prea scump!!!

Multipurpose (granular albastru universal) 3 kg este scump și aici, 3,5 euro / 3kg. Este de fapt un îngrășământ chimic care este cunoscut aici subnumele de "granule albastre" și se găsește pe toate gardurile la prețuri modice. Am descoperit de doi ani YarraMilla, care are concentrații similar, însă duce la sărăturarea solurilor mai greu. Eu îl cumpăr în saci de 25 de kg, la un preț de 20 euro. Există și în Romania YarraMilla Complex. Am văzut eu în multe locuri, în special la magazinele fito. Îl vând și la kg.

Bone-meal, făină de oase este minunat pentru, însă este scump, mergeți la centrele fito-sanitare sau de nutreț concentra și veți găsi același lucru cu 2lei kg, însă este vândut sub formă de concentrat pentru găinile ouătoare. Folosesc în mod regulat făină de oase și de sânge și chiar o recomand pentru orice cultura care implică rădăcini sau fructe. Adaug mereu făină de oase în gropile de plantare.

Nu am văzut în oferta Grandiol din Romania, Compost Maker, sau activatorul de compost cu care eu am avut rezultate bune. Dacă există, îl recomand. Am obținut în perioada caldă compost în 4 luni utilizându-l. Trebuie doar să respectați prescrieriile de pe cutie. Asta înseamnă că cere un pic de muncă, însă da! Funcționează.

Sunt împotriva gazonului cultivat din motive ecologice, deci nu știu nimic despre semințele lor. Iar Buxus nu îmi plac.

Gata cu logoreea!
 

R@MONA

Active Member
veretregn a spus:
Îngrășămintele lichide rivalizează cu cele de pe piața româneasca care se vând la prețuri mult mai ridicate.

Îngrășământul pentru roze și pentru roșii? Să fim serioși... Cantitatea nu este suficientă pentru cultura roșiilor într-un sezon. Este ok pentru cei care au 3-4 fire. În rest mult prea scump!!!



Bone-meal, făină de oase este minunat pentru, însă este scump, mergeți la centrele fito-sanitare sau de nutreț concentra și veți găsi același lucru cu 2lei kg, însă este vândut sub formă de concentrat pentru găinile ouătoare. Folosesc în mod regulat făină de oase și de sânge și chiar o recomand pentru orice cultura care implică rădăcini sau fructe. Adaug mereu făină de oase în gropile de plantare.

Nu am văzut în oferta Grandiol din Romania, Compost Maker, sau activatorul de compost cu care eu am avut rezultate bune. Dacă există, îl recomand. Am obținut în perioada caldă compost în 4 luni utilizându-l. Trebuie doar să respectați prescrieriile de pe cutie. Asta înseamnă că cere un pic de muncă, însă da! Funcționează.
Multumesc mult pentru informatii! m-am uitat si eu pe Lidl. es, .it; preturile sunt mai mici decat la noi si oferta mai diversificata.
Referitor la ingrasamantul lichid pentru trandafiri, cum ti se pare?eu as vrea sa-l folosesc pentru clematitele in ghiveci.
 

veretregn

Active Member
R@MONA a spus:
veretregn a spus:
Îngrășămintele lichide rivalizează cu cele de pe piața româneasca care se vând la prețuri mult mai ridicate.

Îngrășământul pentru roze și pentru roșii? Să fim serioși... Cantitatea nu este suficientă pentru cultura roșiilor într-un sezon. Este ok pentru cei care au 3-4 fire. În rest mult prea scump!!!



Bone-meal, făină de oase este minunat pentru, însă este scump, mergeți la centrele fito-sanitare sau de nutreț concentra și veți găsi același lucru cu 2lei kg, însă este vândut sub formă de concentrat pentru găinile ouătoare. Folosesc în mod regulat făină de oase și de sânge și chiar o recomand pentru orice cultura care implică rădăcini sau fructe. Adaug mereu făină de oase în gropile de plantare.

Nu am văzut în oferta Grandiol din Romania, Compost Maker, sau activatorul de compost cu care eu am avut rezultate bune. Dacă există, îl recomand. Am obținut în perioada caldă compost în 4 luni utilizându-l. Trebuie doar să respectați prescrieriile de pe cutie. Asta înseamnă că cere un pic de muncă, însă da! Funcționează.
Multumesc mult pentru informatii! m-am uitat si eu pe Lidl. es, .it; preturile sunt mai mici decat la noi si oferta mai diversificata.
Referitor la ingrasamantul lichid pentru trandafiri, cum ti se pare?eu as vrea sa-l folosesc pentru clematitele in ghiveci.
Nu știu. Nu folesc îngrășăminte lichide la plantele din grădină.
 

miki70

Active Member
elipopa a spus:
oferta este in revista on line!
Nu am vazut in revista on line produse de gradinarit, tocmai de aceea am intrebat. Intre timp m-am lamurit, discutiile de mai sus sunt de anul trecut.
 

cristinaf

Well-Known Member
Ma gandeam ca o fi fost si ei putin consecventi si pe Mary Rose au botezat-o Winchester, adica pe dos. :rofl:
Parca imi seamana a 'Parade', 'Tunesia' aia a lor.
 

elipopa

Active Member
astazi am vazut ca au adus si seminte de flori si de legume , am luat si eu doua plicuri cu seminte de tropaeolum pitic si catarator! Am vazut pe un panou ca va veni saptamana verde, la fel ca si anul trecut, dar ma grabeam si nu am vazut exact de cand va incepe!!
 

geodezia

Well-Known Member
am fost la lidl au spus ca au avut rosede 8 martie si s-au vintud in citeva ore dar acum nu mai aduc ..au si seminte am luat si eu petunii grandiflora hybrida .impatiens si seminte de abutilon sunt curioasa ce vor iesii
 

elipopa

Active Member
geodezia a spus:
am fost la lidl au spus ca au avut rosede 8 martie si s-au vintud in citeva ore dar acum nu mai aduc ..au si seminte am luat si eu petunii grandiflora hybrida .impatiens si seminte de abutilon sunt curioasa ce vor iesii
de 8 martie au avut roze la ghiveci, noi ziceam de cei cu radacina , ambalati in rumegus!!! eu nu am vazut alte roze pana acum, oricum trandafirii ambalati in oferta apar ca fiind disponibili de sambata 16 martie! va anunt daca am gasit!
 
Sus