Lidl

laural

Well-Known Member
Ma duc si eu azi - maine sa vad daca sunt si pe la noi . Daca sunt ok de plantat ar fi numa bine, vreu sa merg la mama si ea isi dorea o clematita. Merci de pont
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
E un pret excelent! Ma gandesc ca pe vremea aceasta, clematitele din magazine trebuie sa fie destul de mari, iar unele chiar inflorite.
 

LadyBug

Well-Known Member
Sa stiti ca mi-a inflorit o clematita de la Lidl in iunie, acum deja s-a trecut, si a corespuns : Madame Julia Correvon, avea niste flori mici dar de un rosu inchis, foarte frumoase :) deci pot fi de incredere, posibil ca etichetele sa fie uneori incurcate chiar de clienti.
 

laural

Well-Known Member
Am fost, dar din pacate sunt doar 3 soiuri...doua roz si un fel de albastru...nici nu scria ce soiuri sunt, nimic nimic. Nu mi-am luat:rolleyes:
 

adrianam

Well-Known Member
Si eu le-am vazut, nu aveau nume, iar una din cele roz cred ca era Hagley Hybrid dupa cum aparea in poza.
Aveau mai multe mov si una alba, simpla- la care am stat pe ganduri dar pana la urma nu am luat-o.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Am ajuns ieri in Lidl si nu am putut pleca fara un leandru de toata frumusetea. Are 70cm cu tot cu ghiveci, 4 tije principale si o multime de ramuri tinere, e plin de boboci, iar florile au culoarea somon. Pretul a fost de 30 lei.

Inca mai aveau clematite foarte mari, la 24 lei. Erau inflorite si isi meritau cu prisosinta banii.
 
Am vazut si eu leandrii ieri la lidl, dar nici unul nu avea flori :( , de pe eticheta nu iti poti da seama ce culoare au...dar intr-adevar, erau foarte frumosi si stufosi.
 

elianna

Well-Known Member
Al luat si eu o clematita de la Lidl cu 15 lei. Avea si flori si boboci. Nu avea nume dar nu-i problema ca am cumparat-o pentru o persoana care dorea o clematita mov.
 

kerkyra

Well-Known Member
Nu stiu unde sa postez, dar am ales sa scriu aici pentru ca e vorba de jardiniere acelea cu rezervor si indicator de apa, care se gaseau la Lidl. Am luat din Auchan cu 5 lei, la 78 cm, reduse de la 25 lei. Nu cred ca sunt aceeasi firma, dar principiul probabil nu difera. Stiu ca unele fete erau multumite de ele, asa ca am luat si eu una sa incerc.


Am mai citit putin despre ele pe aici si vad ca Miki spunea ca i-au murit muscatele in ele. Si eu tocmai muscate am pus. Oare nu e bine?
 
Ultima editare:

adrianam

Well-Known Member
Eu am avut si vara trecuta, si vara asta muscate in ele, la mine nu au murit.
La care Auchan ai gasit, in Craiovita sau pe Calea Bucuresti?
 

kerkyra

Well-Known Member
Pe Calea Bucuresti, dar acum tocmai vin de acolo si nu mai era niciuna. Asa ca daca incerci, poate in Craiovita...
Sper sa mearga bine si la mine muscatele.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt jardiniere de plastic cu aceleasi proprietati ca oricare jardiniera normale de plastic. Avantajul lor este ca pastreaza o rezerva de apa si nu mai este necesar sa uzi florile aproape zilnic, in perioada asta, cand apa se evapora foarte repede. Eu sunt foarte multumita de astfel de ghivece.
 

kerkyra

Well-Known Member
Le-am pus si eu "in functiune", am umplut rezervorul si am udat si pe deasupra (inteleg ca plantele trebuie sa-si intinda radacinile pana la apa, timp in care se uda pe sus). Am observat ca pamantul era inca ud dupa o zi, e obicei se usuca, jardiniera sta in plin soare peste zi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
20l cu 5 lei? E un super pret! Multumesc de info! :)
Ma gandesc ca daca sunt probleme si retine prea mult umezeala, il poti imbunatati cu niste fibra de cocos si perlit.
 
Sus