liatris

calin123

Member
am fost prin Baumax si am luat o punga cu Latris 3,99 Ron , are cineva experienta personala cu aceasta planta ? Eu am mai incercat anul trecut dar nu mi-au iesit .
 

ghia_don

Active Member
Eu nu am, dar vecina mea a plantat in gradina in urma cu 3 ani o radacina , sigur nu i-a acordat mare atentie, si acum are ocupata o portiune buna de strat in care creste liatris.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Incerc si eu prima oara anul asta.Ai vreo explicatie de ce nu ai avut succes cu ei?
 

calin123

Member
eu am inteles ca i-ai putea lasa in gradina pe perioada iernii . Sicamin ce te-a determinat sa ii scoti toamna ?

gabiuta , nu am nici o explicatie posibil sa fi uitat unde i-am pus si sa-i fi plivit :mrgreen:
 

sicamin

Member
Eu i-am scos ca a trebuit sa mai fac umplutura cu pamant in zona aceia ,ca era terenul mai jos. Atunci am scos si bulbii de primavara(lalele ,zambile, crocusi,crinii etc) In afara de tuberoze si liatris ,am replantat in toamna in gradina toti bulbii.Oricum trebuia sa le schimb locul de acolo ca nu aveau soare suficient. Au crescut prea mari pomii din zona. :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Am pus si eu in lada cea mai mare de pe balcon, continutul unei pungi cumparate primavara trecuta.
Au crescut destul de greu pentru ca erau in competitie pentru hrana si lumina cu clematita, un trandafir catarator, crini.
Din cei aproape 10 bulbi, unul singur a inflorit, dar nu mi-a placut si cred ca nici poza nu i-am facut.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La mine au inceput deja sa rasara.Nu chiar toti pe care i-am pus :( .Unii erau mai marisori altii mai micuti..............Probabil cei mari sunt mai vrednici :)
 

cllara78

Member
Eu am doar de anul acesta gradina asa ca nu am deloc experienta dar pot sa va spun cum am procedat .Am avut 10 bulbi de liatris spicata lila dintr-un plic cumparat de la baumax(armonie lila pt ca in plic erau si o dalie cactus si 7 bulbi de gladiole)Am pus bulbii de liatris in martie in paharute de plastic,au incoltit toti,apoi in aprilie in gradina,s-au prins toti,apoi in iunie au facut o tija inalta si o singura floare ca un spic.Acum s-au trecut dar nu am taiat tija pt ca sunt curioasa daca face seminte.Atat stiu eu :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Nu cred ca sunt plante prea pretentioase eu am plantat in primavara la sfirsitul lui februarie, au rasarit tirziu dar toti :rofl: acum sunt in floare nu mi-se par prea spectaculoase dau insa o pata de culoare gradinii,sunt mov :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu i-am plantat foarte tirziu, cred ca era deja jumatatea lui iunie si inca nu dau nici un semn de boboci ca sa nu mai zic de flori :( .Dar.........va veni primavara 2009 nu??? :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Eu anul trecut i-am plantat in februarie si au iest toti 25.,i-am lasat in gradina peste iarna ,am cautat sa vad cum sunt si am fost surprinsa ca au trecut iana cu bine si au cate 2-3 bulbisori destul de mari alaturi.Parerea mea este sa-i plantati fara grija direct in gradina :D
 
Sus