Levantica din seminte

ghia_don

Active Member
Vor creste, nu va faceti probleme...mai ales daca le treceti in gradina, unde vor avea o crestere spectaculoasa. Mie mi-au inflorit in primul an, sporadic intr-adevar, dar le-am simtit mirosul :wink: ..
 

alfa

Active Member
Asa este, odata mutate in gradina se dezvolta frumos. Ale mele nu au inflorit in primul an, adica anul trecut, pentru ca le-am tot ciupit varfurile ca sa se ramifice.
 

crinutza

Member
Pai si de unde butasi? Sa intreb femeile din piata? Si la mine e primul an cand incerc si nu mi-a iesit nimic(am citit pe undeva ca mirosul ei puternic alunga gandacii de colorado si eu am pus semintele direct afara pe langa cartofi ,poate si din cauza asta n-a iesit nimic) :(
 

haplea82

Member
o levantica costa 6-10 ron si o gasesti( e drept nu tot timpul) inclusiv la marketurile generaliste tip kaufland
 

crinutza

Member
Multumesc ,o sa fiu mai atenta cand merg la cumparaturi,poate ca am trecut de multe ori pe langa ele si nu le-am luat in seama :D
 

crinutza

Member
:eek: 50 de lei ,va inchipuiti atat mi-a cerut o tanti in piata pe o tufa de levantica,sincer m-am lipsit de ea,mai incerc cu seminte .3 firisoare anemice rau costau 5 lei era cel mai mic pret,iar tufa mai bogata 50 lei :eek: (si mai erau cateva intre ele la 10 si 15 lei mie tot mult mi s-a parut)am zis ca n-aud bine prima data.
 

diana999

Active Member

12 ron am dat si eu pe a mea si sunt foarte multumita. va creste ea :D
din seminte am tot incercat....dar degeaba. din butasi sper sa fie mai usor.
 

crinutza

Member
Da cam asa erau cele la 15 lei dar frunzele mi s-au parut mult mai albicioase,nu erau asa verzi :? daca gasesc in supermarket iau de-acolo
 
Dupa ce m-am chinuit anul trecut cu seminte si nu a iesit nimic anul asta am avut noroc ,acum sunt in gradina si cresc incet si sigur ,sunt inca mititele dar sunt frumoase si compacte ,cei drept am cumparat si un ghiveci cu o planta mai matura care a inflorit deja pentru ca nu mai aveam rabdare sa astept sa creasca mari ,imi place foarte mult mirosul ei
 

ghia_don

Active Member
Linga planta batrina am gasit plantute mici iesite din seminte :) ...era sa le smulg la plivit, noroc ca atunci cind le-am atins au inceput sa miroase...
Nu ma asteptam sa iasa singure stiind cit m-am chinuit eu cu semintele...
 
Sus