Levantica din seminte

presco

Active Member
aleynad a spus:
:rofl: mai, eu nu stiu ce aveti cu frigiderul ala, saracul...acolo e locul mancarii
eu nu am pus niodata seminte in frigider si mi-a iesit de fiecare data levantica, cu o singura precizare:
*ce am pus toamna intotdeauna a germinat,
*ce am pus primavara nu a germinat nimic si vina eu am dat-o pe seminte ca au fost vechi

La mine in frigider lada pentru fructe e plina cu plante perene ce asteapta sa fie plantate, iar azi am mai adaugat si un trandafir.... :rofl:
Semintele le tin intr-un borcan tot in frigider!
 

diana999

Active Member
ghia_don a spus:
Am samanat si eu primavara trecuta , au rasarit, iar cind s-a incalzit le-am plantat in gradina. Una dintre ele chiar a inflorit pina in toamna.
Acum astept sa se mai incalzeasca sa le pot tunde.
esti o norocoasa :wink:
 

floare mica

Member
angela draganoiu a spus:
multumesc de sfaturi am sa ................ iau o tufa si gata.
totusi o sa incerc pt ca pe plic scrie ca trebuie semanate in luna III - IV in sera si la 15-20 grade. deci ............. :?
Pe plicul meu scrie ca se seamana in luna III - VI in jardiniere, in cimp liber, a se mentine umiditatea, germinare lenta.
 

simali

Member
Acum o luna am mai cumparat un plic cu seminte de la Bricostore (franstuzesti de aceasta data, la un pret odios, de la standul acela frumos cu plante "old fashion". Le-am plantat in ghivecele mici, le-am pus la fereastra dinspre rasarit unde au lumina toat ziua, le-am acoperit cu folie, am mentinut pamantul umed si... nimic pana acum.
 

diana999

Active Member
simali a spus:
Acum o luna am mai cumparat un plic cu seminte de la Bricostore (franstuzesti de aceasta data, la un pret odios, de la standul acela frumos cu plante "old fashion". Le-am plantat in ghivecele mici, le-am pus la fereastra dinspre rasarit unde au lumina toat ziua, le-am acoperit cu folie, am mentinut pamantul umed si... nimic pana acum.
itzi trebuie multa rabdare.eu pe cand am vrut sa arunc pamantul,dupa aprox 2 luni m-am trezit cu o plantutza.. :roll: n-a supravietzuit.tot in acel pamant am pus samburi de lamaie.dupa alte luni,aveam cateva plantutze de lamai,si iar m-am trezit cu 2,3 fire de lavanda.
 

presco

Active Member
Levantica mea din seminte pe care am plantat-o in toamna in gradina, a supravietuit cu bine iernii desi nu ma asteptam.
 

diana999

Active Member
daca tot am un plic de semintze imi incerc si eu norocul.din frigider le seman sau le tzin in apa? apoi le pun la suprafatza sau in pamant?
 
eu nu le-am pus nici in frigider, nici in apa. le-am pus intr-un ghiveci cu pamant si atat. Am tinut ghiveciul in casa pana zilele trecute si acum l-am scos afara, neacoperit. vad ca mi-a dat deja 2 plantute. O sa il ud la 3 zile si o sa il las asa pana in vara sa vedem ce o sa se intample.
 
are careva poze cu firele firave de levantica care ies din seminte. Mai pe la inceput de cariera, ca sa spun asa :D.

Vreau si eu sa stiu daca ce iese din ghiveci este levantica sau e iarba sau alte buruieni :). sa nu ma imbat cu apa de ploaie , nu de alta.
 

alfa

Active Member
Am sa pozez diseara firicele mele. Unele sunt deja in 6-8 frunze altele tot numai 2 au :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
pai poza e facuta in februarie, cred :D
acum a mai crescut 2 cm :rofl:
cresc foarte incet cand sunt mici :|
 
nu :( tocmai asta este. Gata . Am schimbat modemul si acuma vad. :D

Pai in poza aia sunt plecate bine. La mine nu sunt decat cate 2 frunzulite. Si cum la toate rasadurile de legume puse, primele frunzulite arata cam la fel, basca si iarba cand apare, tot la fel arata :), inseamna ca trebuie sa mai astept o luna ca sa ma dumiresc
 
Sus