Levantica din seminte

diana999

Active Member
In toamna,am mai semanat un plic....fara sa citesc pe forum.Nu le-am pus la frigider[asta sa fie motivul?] si de-abia si f tarziu mi-a iesit o plantutza,care n-a supravietzuit.Acum mi-am luat un alt plic si vreau sa ma documentez,sa nu mai gresec.Inca il tzin in frigider.
Azi am observat 2 plantutze miiiiiiici de lavanda intr-o cutie unde mai am 3 pui de lamai. :rofl: tot din semintzele din toamna
 

presco

Active Member
ghia_don a spus:
Presco, nu fi pesimista :wink: , levantica e rezistenta, si mai ales daca a avut plapumioara de omat, sigur trece cu bine de iarna asta.. :D
Sper sa treaca cu bine iarna, dar la noi au fost temperaturi extreme. La
-30 nu stiu ce chef de viata a mai avut! Si eu tot in zapada imi pun speranta!
 

simali

Member
Am pus si eu seminte de lavanda . De cam 3 saptamani (dupa ce-le-am iarovizat 30 de zile in congelator). Le-am pus pe pervaz, la fereastra de est, in banuti de turba pe care-i mentin umezi. Numai ca n-a iesit nimic. Ba mai mult, turba, din cauza umezelii, s-a acoperit cu un mucegai alb. E de bine sau de rau?
 
vreau si eu sa pun la germinat seminte de lavanda. No o sa o fac direct in pamant pentru ca in cazul extrem ca vor iesi, vor fi secerate prin aprilie de motocoasa sotului :), asa ca imi incerc sansele la ghiveci.

Acea iarovizare de care vorbiti are si ea durata stiintifica sau e dupa ureche sau dupa cum iti aduci aminte ca le-ai pus acolo?

Sper sa am mai multe sanse cu ele din seminte. ma bazez pe pamantul din zona care este extraordinar de bun. Orice am plantat in gradina s-a prins pana acum. Eu o sa folosesc paharele de plastic de unica folosinta si pamant din musuraoiele de cartite ( e plin capul la intrare in sat). intr-un paharel cate seminte sa pun. le pun gramada, le pun imprastiat...?
 

IZA

Active Member
Mirela , eu as zice sa incerci mai bine cu butasi. Am inteles de la alte fete care au mai incercat ca germineaza cam greu. Eu am prins cu butasi. Unul luat in decembrie 2008 si tinut in nisip in casa a facut radacini pana primavara cand l-am pus in gradina. Dar si toamna trecuta am tuns o tufa si am plantat in nisip si-n pamant pe unde am gasit. Cu siguranta se vor prinde cativa. Iti doresc succes cu semintele. A, inca ceva , plantele numai bune de plantat nu sunt scumpe doar daca ai tu placerea deosebita sa le cresti din seminte :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
asa e , IZA, ai dreptate!
Mirela, eu am cumparat si rasaduri in vara, la 5 lei ghiveciul si au inflorit pana la sfarsitul verii
 
pai gasesc acu rasaduri? daca da, unde? N-am cumparat niciodata rasaduri deci habar nu am unde sunt zonele de profil. Eu sunt din Bucuresti
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am gasit in primavara, cam din aprilie-mai, in zona pietei centrale , la vanzatorii ambulanti de rasaduri
precis in Bucuresti vei gasi in hypermarketuri
 

simali

Member
Eu nu am vazut rasaduri ci numai plante maricele, de circa 15cm si cu 5-6 tupini raminificate care costa in jur de 35 de lei ghiveciul. In conditiile in care vrei sa faci o bordura mai serioasa ai nevoie de cel putin 10 plante. De-aia mi se pare ca se merita sa te straduiesi cu inmultirea la planta asta. La mine din pacate n-a germinat nicio samanta. Credeti ca trebuiesc tinute semintele la intuneric?
Am auzit ca exista seminte care germineaza la inuneric dar n-am citit asta niciodata in cartile de specialitate.
 

aleynad

Active Member
Moderator
simali a spus:
Eu nu am vazut rasaduri ci numai plante maricele, de circa 15cm si cu 5-6 tupini raminificate care costa in jur de 35 de lei ghiveciul. In conditiile in care vrei sa faci o bordura mai serioasa ai nevoie de cel putin 10 plante. De-aia mi se pare ca se merita sa te straduiesi cu inmultirea la planta asta.

Simali, depinde de oferta de plante pe care o gasesti in fiecare oras :!:
si mie mi s-ar parea scumpe la 35 lei :(
 

angela draganoiu

Active Member
eu am primit un pliculet cu seminte de levantica ce ma sfatuiti sa fac ? sa le seman ? (pe plic scrie ca trebuie semanate in luna martie-aprilie in sera) sau sa ............. iau o tufa ? :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: mai, eu nu stiu ce aveti cu frigiderul ala, saracul...acolo e locul mancarii
eu nu am pus niodata seminte in frigider si mi-a iesit de fiecare data levantica, cu o singura precizare:
*ce am pus toamna intotdeauna a germinat,
*ce am pus primavara nu a germinat nimic si vina eu am dat-o pe seminte ca au fost vechi
 

diana999

Active Member
eu am pus semintze toamna,fara sa le tzin la frigider, si n-a iesit nimic[au iesit cateva fire la distantze mari de timp dar n-au rezistat].....acum le tzin la frigider.daca nici acum nu vor iesi ....pun si eu vina pe semintze :D
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc de sfaturi am sa ................ iau o tufa si gata.
totusi o sa incerc pt ca pe plic scrie ca trebuie semanate in luna III - IV in sera si la 15-20 grade. deci ............. :?
 

ghia_don

Active Member
Am samanat si eu primavara trecuta , au rasarit, iar cind s-a incalzit le-am plantat in gradina. Una dintre ele chiar a inflorit pina in toamna.
Acum astept sa se mai incalzeasca sa le pot tunde.
 
Sus