Levantica din seminte

Anul trecut nici nu mai stiu cate plicuri de seminte am pus si nimic ,da eu sunt incapatanata :) si nu ma las vreau levantica, asa ca iar am pus seminte ,daca am noroc va anunt
 

Luciana35

Member
Cu siguranta nu ii place la caldura iarna. Eu am incercat de mai multe ori sa prin din seminte si nu am reusit. In toamna am primit o plantuta de levantica de la o doamna si de frica sa nu o pierd am adus-o in casa. Dar desi am tinut-o la loc de cinste a decedat inainte de Craciun :(
 

Dana29

Member
Buna! Am inceput si eu insamantarile sambata trecuta. Am luat doua pliculete cu seminte de levantica de la Hornbach si le-am pus in rasadnita. Am pus un strat subtire de pamant peste seminte si le ud in fiecare dimineata si seara cu o stropitoare foarte fina. Rasadnita sta la geam in apropierea unui calorifer, sa le fie cald. Tot acolo am pus si rasadnitele cu micsunele, primule, creasta cocosului, phlox si alte cateva. Ieri am constatat ca miscunele au aparut deja. Cele 2 plicuri de seminte de lavanda si-au gasit locul in aceeasi rasadnita, si imi era teama ca vor fi prea multe plantute. Dar daca ziceti ca sunt pretentioase, vom vedea ce iese. Va tin la curent.
 

Dana29

Member
Dragilor, semintele mele au germinat si am destul de multe "plantute" in rasadnita, daca le pot numi asa. Sunt inca foarte mici. Au aparut mai repede ca petuniile si primulele. Deci nu mi-au facut probleme. Va spun cum evolueaza dupa ce o sa am rasaduri sanatoase.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
iui ce ma bucur fetelor ,asta inseamna ca si eu pot sa sper :) eu ieri am pus semintele la germinat ! :D
 

simali

Member
In legatura cu levantica, la mine din doua plicuri cu seminte (o groaza de bani plicul raportat la faptul ca-ti dau cam 10 seminte maximum), anul trecut au incoltit numai trei! Le-am pus in ghivecele cu pamant, acoperite cu folie gaurita din loc in loc, pe pervazul de la fereastra de est. O germinare foarte slaba, dupa parerea mea. Odata facuta germinarea insa, plantele s-au dezvoltat foarte frumos.

Am fost insa surprinsa sa constat ca butasii (varfuri de cam 15cm dintr-o levantica matura, curatat de frunzele din partea de jos) infipti in toamna direct in solul gradinii , IN CUDA FAPTULUI CA AU FOST ACOPERITI CU ZAPADA, au prins si au dezvoltat plantute foarte aratoase.


Iarasi greu germinative mi se par semintele de Delfinum. Anul trecut dintr-un plic cu seminte a germinat una singura. :cry:
Anul acesta am luat 2 plicuri cu seminte. :x
 

diana999

Active Member
De unde ati cumparat semintele ? am incercat si eu de 2 ori dar fara succes. ma bate gandul sa mai incerc o data pentru ca-mi doresc mult o lavanda. Multa bafta!
 

sebii

Member
Am tot incercat si eu, de fiecare data fara succes, am incercat sa le tin si in frigider o perioada, degeaba, ieseau si dupa un scurt timp mureau. Am renuntat acum si am cumparat planta care vad ca a rezistat foarte bine peste iarna.
 
Le-am cumparat din Obi si sunt de la Vilmorin ,daca gaseam planta cumparam, dar nu am gasit asa ca ma "chinui" cu seminte (imi place sa vad eu cum rasar din seminte )
 

Dana29

Member
Eu le-am luat pe ale mele din Hornbach. Am dat 10 lei pe plic si scria ca ies cam 40 de plantute. Am luat doua plicuri, si au iesit cam 40 de rasaduri din fiecare plic. Acum sunt mititele. Astept sa creasca. Dar se dezvolta destul de incet. Sa vedem ce iese pana la urma. La mine e primul an in care incerc cu seminte de flori.
 

Dana29

Member
Ce va mai fac rasadurile de levantica? Ale mele sunt tot mititele. Le-am pus totusi in paharele separate. Dar nu stiu cand mai cresc ele sa se faca niste plantatute mari si frumoase.
 

nick1971

Active Member
eu am adunat in aceasta primavara seminte de la levantica mea si le-am semanat, deja au al doilea rand de frunzulite
pe 24.03 rasareau
aseara
 
Sus