Levantica din seminte

alfa

Active Member
MirelaLucia a spus:
Si cum la toate rasadurile de legume puse, primele frunzulite arata cam la fel, basca si iarba cand apare, tot la fel arata :), inseamna ca trebuie sa mai astept o luna ca sa ma dumiresc
Iarba e de regula monocotiledonata :)
 
pai si castravetele e la fel ;D Asa am invatat de la Florin Piersic. " castravetele este un fruc monicotiledonat, de culoare galben verzuie, are tulpina in forma de vrej, se inmulteste din seminte si contine 98% apa." :)
 

Aura

Member
mi-au rasarit si mie cateva firicele de levantica, fara sa le tin la frigider. Dar asta dupa mult timp...credeam ca nu va mai iesi nimic...am vrut sa pun si semincioare la frigider..dar nu mai gasesc semintele ramase...asa ca toate speranta mi-o pun in firicelele rasarite(3-4 la numar). Sunt f. fragile. Nu stiu daca vor rezista.
Aura
 

alisamada

Member
Anul asta nu prea am avut sansa cu semintele de flori ,levantica am semanat-o de o luna, aproape, dar nici un semn de viata.Ce ziceti mai rasar oare?
 

IZA

Active Member
Ai mei butasi pusi in toamna cand am taiat planta matura s-au prins cam 90 %. I-am infipt in pamant si acolo au stat toata iarna. Acum au frunze verzi si radacinute. :)
 

alfa

Active Member
Bravo Iza! Ce bine ca ai avut ce butasi.
Ale mele aratau asa acum 2 saptamani.

Intretimp au mai crescut un pic. Azi le-am plantat pana una alta in ghivecele si le-am scos afara.
 

IZA

Active Member
Arata foarte bine! Cel mai bine se vor simti afara in gradina. Banuiesc ca dupa ce trec de 10-15 cm trebuiesc ciupite varfurile ca sa ramifice. :wink:
 

presco

Active Member
V-am povestit mai demult ca am aruncat anul trecut la intamplare niste seminte intr-o ladita afara pe balcon si m-am trezit cu doua levantele, una este acum in gradina marisoara, cealalta am facut-o cadou cuiva. Cand am mers acum in balcon surpriza; mi-au germinat semintele de anul trecut asa ca am vreo zece levantele micute :D Deci secretul e frigul, caci ladita a stat afara pe balcon si au fost si -30 de grade. Sunt bucuroasa, sper sa supravietuiasca cai vreau sa-mi fac un gardulet viu din ele in jurul trandafirilor.
 

anette_b

Member
am un plic cu seminte de levantica. il pun in frigider si prin august-septembrie seman (in gjiveci) . iese ceva daca se seamana in acea perioada? daca rasare inainte de venirea iernii degera sau rezista? nu ma pricep dar am 1 ghiveci ( cumparat ) cu levantica frumoasa , a crescut destul de mare si are flori ....si acum vreau mai multe .
 

presco

Active Member
Daca ai o levantica poti sa incerci si din butasi. Cu semintele eu le-as semana in primavara dupa ce le-as tine la frigider, primavara ar beneficia de mai multa lumina.
 

anette_b

Member
butasi? uraa ! cand?....dupa ce se trece floarea sau nu conteaza?...a mea e un soi cu flori (spic) mai micute , albastre nu violet. nu stiu cum o cheama. a crescut cam stramb , cautand lumina ...sa pun seminte in banuti de turba sau direct in ghiveci?eu nu inteleg deloc cum e cu banutii aia de turba , cand florile cresc , nu ar trebui taiat saculetul acela de la banut ? ca sa se intinda radacinile mai usor.... :D
 

Roxana

Active Member
butasii se pun la inradacinat in august-septembrie intr-un amestec de pamant+nisip.
inmultirea prin seminte este destul de dificila. semintele se planteaza primavara, dar acestea trebuie sa fie proaspete ca germinarea sa fie mai sigura.
 

IZA

Active Member
Eu am pus butasii toamna in gradina direct si fara protectie. Acum sunt inflorite si destul de marisoare. N-am crezut ca voi vedea si floricele de la ei... :wink:
 

victoria222

Active Member
Anette, este foarte simplu, alegi niste lastari de la levantica ta, dintre aceia care nu au floare in capat caci acestia sunt cei potriviti pentru inmultire,. Faci un amestec de pamant cu nisip si il pui intr-un ghiveci.Tai butasii de 8, 10, 12 cm si le rupi frunzulitele de pe doua treimi din lungimea butasului (partea care va intra in pamant). Faci in ghiveci gauri cu ajutorul unui creion, betisor sau altceva si introduci butasii in gauri pana la frunze. Strangi pamantul in jurul lor si apesi bine ca sa nu ramana aer dupa care uzi si bagi ghiveciul intr-o punga de plastic transparenta pe care o legi la capat cu un elastic. Ai grija ca frunzulitele sa nu atinga punga caci vor putrezi. Pui ghiveciul cu punga undeva intr-un loc luminos dar fara soare direct si astepti cuminte. Din cand in cand trebuie sa mai aerisesti plantele deschizand punga. Cu semintele te complici dar daca tot vrei sa incerci, le semeni intr-un ghiveci cu pamant toamna tarziu pe care il lasi undeva afara, sau daca nu ai unde, il bagi in frigider. Cand vine primavara il scoti din frigider la caldura si semintele ar trebui sa germineze dar depinde si de cat de proaspete sunt semintele din plic. Cel mai bine strange seminte de la levantica ta daca poti. Mult succes :D
 

anca d

New Member
V-am descoperi de curand si nu ma mai satur citind, mai ales ca din primavara va trebui sa-mi amenejez gradina.
Pana atunci as dori un sfat legat de lavanda. Am una pe care am obtinut-o prin seminte in primavara trecuta. Toata vara ghiveciul a stat in curte si desi plantutele erau firave, erau verzi si frumoase. In toamna am mutat ghiveciul in casa si mi-e teama sa nu o pierd pentru ca frunzele mai sunt verzi doar in varf, celelalte dinspre radacina vad ca se usuca. Ghiveciul sta pe pervaz, are lumina suficienta, dar are si caloriferul langa el.
Ce ma sfatuiti, ca nu prea sunt o priceputa, de curand mi-am descoperit si pasiunea pt gradinarit.
Thx!
 

nick1971

Active Member
eu lavanda o am in gradina, a trecut iarna trecuta cu bine, ma gandesc ca-i este cald, de-asta se usuca
 

victoria222

Active Member
Anca, cu siguranta caldura nu-i prieste. Levantica trebuie sa aiba parte de frig iarna, macar de racoare, pentru a intra in dormanta. Este prea tarziu sa o plantezi afara dar o poti muta intr-un loc cat mai racoros dar luminos- balcon neincalzit, coridor, etc, iar la primavara in martie planteaz-o definitiv afara.
 
Sus