Leusteanul verde

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca intrucitva m-a incitat Interval am lasat un fir sa faca seminte:

sunt taaaaaaare curioasa daca va rasari ceva prin preajma :?
 

interval

Active Member
Gabiuta a spus:
Fiindca intrucitva m-a incitat Interval am lasat un fir sa faca seminte:
Niciodata n-am reusit sa fac semintele de leustean sa germineze. Ba mint, odata am obtinut cateva fire dintr-un pachet intreg. Am o suprtafata de 2mp cu leustean si aproape tot l-am 'prins' cu radacini.

Dar teoria spune ca se inmulteste si prin seminte. Cred ca depinde de sol, perioada optima, sansa si cine mai stie ce. In orice caz, Gabiuta, te astept cu un follow-up
 

victoria222

Active Member
eu am semanat in primavara asta leustean si au iesit cateva palcuri mici. Ce-i drept, rata de germinare e mica, la mine a fost cam 10 %, dar cred ca e si in functie de prospetimea semintelor. Si patrunjelul e pretentios la acest aspect, nu iese din seminte mai vechi de doi ani.
 

Neriya

Member
si eu sunt fan leustean, ciorba nu e ciorba fara el :) , asa ca am citit tot subiectul :)
Zilele trecute am primit de la cineva o radacina si am pus-o intr-un loc mai umbros. Sper sa se prinda.
 

geodezia

Well-Known Member
la mine nu a vrut in ruptu capului sa rasara din seminte .am primit 3 radacini si ma tin de ele sa le mearga bine ..orice ciorba si mincare scazuta are un gust deosebit cu leustean ..
 

Neriya

Member
s-a prins radacina pe care am primit-o, am mai pus si trei rasaduri cumparate, par ca s-au prins si ele.Cred ca le-a priit ploaia din ultima vreme.
 
Sus