Leusteanul verde

cornelia

Fondator
Membru staff
angela draganoiu Trimis: Mar Mai 30, 2006 8:49 am Titlul subiectului: leusteanul verde

--------------------------------------------------------------------------------
in revista "Lbertatea pt femei" de azi 30.05.2006 se spune ca :
- se recomanda sa se consume frunze de leustean pt tratarea indigestiei, a gastritei hipoacide, dar si in cazul apetitului alimentar exagerat, daca se maninca cu o jumatate de ora inainte de masa.
- o cura cu suc din frunze de leustean, 1 pahar pe zi, in 2-3 portii, timp de 2 saptamini, se recomanda in tratarea bronsitelor.
- radacina de leustean regleaza digestia si de aceea se gaseste in componenta ceaiurilor de slabit.
- tinctura de leustean este un foarte bun diuretic.


myosotis Trimis: Mar Mai 30, 2006 1:10 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Adica, daca mestecam cateva frunze de leustean inainte de masa ne scade pofta de mancare? Ia sa incercam, poate, poate. Cine stie?


angela draganoiu Trimis: Mar Mai 30, 2006 1:20 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
hai Myosostis poate ne facem niste top modele ce zici ?


simona2 Trimis: Mar Mai 30, 2006 1:36 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
si eu stiu ca leusteanul ajuta .am chiar un ceai pe baza de leustean


angela draganoiu Trimis: Mar Mai 30, 2006 2:02 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
ce ceai, ce ceai ? sint interesata , zi-mi si mie te rog


simona2 Trimis: Mar Mai 30, 2006 2:10 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
Ceai Naturavit pt slabit (contine leustean )


calin123 Trimis: Mar Mai 30, 2006 2:12 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
pentru scaderea poftei de mincare de fapt se face o fiertura din 1 kg de leustean care se stoarce de apa , se toaca si apoi se maninca .! fara sare fara condimente

cui ii mai trebuie mincare dupa asta


simona2 Trimis: Mar Mai 30, 2006 2:14 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
nu cred ca pot sa mananc asa ceva....mai bine bem ceai .lichidul oricum ajuta


angela draganoiu Trimis: Mar Mai 30, 2006 2:22 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
pai te tii de nas si maninci........... fara gluma acum cred ca cei disperati de kg in plus pot sa manince asa ceva.
multumesc Simona dar o sa iau ceaiul. auzisem de el dar ............. e mai buna ciocolata si fripturica cu cartofiori prajiti, nu ? apropo de cartofiori scrie in Libertatea pt femei de azi ca, cartofii noi nu ingrasa , asa sa fie oare ? poate numai fierti ca prajiti au la ulei in ei de nu se poate .............


simona2 Trimis: Mar Mai 30, 2006 2:27 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
de fapt stii ce cred eu ... ca indiferent ce bei pana nu faci miscare si gimnastica te chinui degeaba
si eu m-am apucat tot de facut gimnastica .ne ajuta si ceaiul


angela draganoiu Trimis: Mar Mai 30, 2006 2:39 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
succes


schlucky Trimis: Mar Mai 30, 2006 9:06 pm Titlul subiectului:

--------------------------------------------------------------------------------
ca sa nu fac iarasi sub varza ...postez la sub despre retete de slabit o reteta citita ca vad ca tot sunteti puse pe cura de "intretinere"
 

Gaia

Member
Atentie cu excesul de leustean cat si de marar in timpul sarcinii, pentru ca pot provoca contractii uterine.
 
De doi ani ma straduiesc sa obtin leustean(ne place foarte mult in ciorbe)din seminte si nu vrea sa-mi iasa nici macar un firicel.Anul trecut am semanat trei plicuri de seminte si ...nimic,nici macar de rusine.
Radacina nu gasesc nicaieri.
Ce ma sfatuiti cum sa fac sa obtin din seminte leustean? :?
 

ghia_don

Active Member
Ce sa-ti zic...eu am semanat si au rasarit, in procent mic, e adevarat, dar acum am citeva tufe care imi acopera necesarul :wink: ...
Mai incearca...
 

july_g

New Member
E curios sa aud pe cineva din zona Bihorului ca mananca ciorba cu leustean!
Din popor, se spune ca leusteanul trebuie rasadit de un barbat. Tot din popor, daca iese leusteanul, barbatul respectiv e bun de "prasila". La mine a semanat tata si au iesit 2 tufe de toata frumusetea. Nu il puneti la loc foarte insorit, ii trebuie si nititca umbra. Si trebuie udat f. mult.
Sper ca v-am ajutat!
 

mymo

Active Member
No amu.....buna sau nu de prasila,eu am pus anul trecut 1 plic de seminte si a iesit muuult :D
 
A

Anonymous

Guest
Eu stiam altceva, si anume ca in zona Salajului,mai precis Zalau,nu se stie de leustean.Un prieten care a primit repartitia acolo o ruga pe mama lui sa trimita prin mecanicul de locomotiva fire de leustean pt ciorba pt ca acolo nu cultiva nimeni,anii 80.

Pt hipertensivi si viermi intestinali e f bun ceaiul.

Eu am luat trei tufe cu radacina din piata,le-am pus la tara,au trait 1 an si s-au dus.In zona Baraganului leusteanul creste inalt cat omul.

Carmen Lorena,eu am patit la fel cu pastarnacul si cu plicuri de la mai multi producatori,anul trecut,in alti ani s-a prins.
 
Eu stiu ca peste tot in Bihor se mananca ciorba cu leustean :D iar noua chiar ne place mult,dar cred ca o sa-l pun pe sotul meu sa-l semene ...poate,poate o sa rasara. :)
Pastarnacul mi-a rasarit frumos de fiecare data,nu ma pot plange,nu ma las batuta nici cu leusteanul ,mai incerc.... :)
 

tranda09

Member
carmenlorena a spus:
,dar cred ca o sa-l pun pe sotul meu sa-l semene ...poate,poate o sa rasara. :)
Pastarnacul mi-a rasarit frumos de fiecare data,nu ma pot plange,nu ma las batuta nici cu leusteanul ,mai incerc.... :)
Am auzit ca leusteanul nu trebuie plantat decat de barbat.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cine a incercat din seminte?In afara de Carmenlorena :) Am luat si eu seminte.......ce ma sfatuiti?Cum s ale pun mai bine ca sa SI rasara?
Si noi suntem mari mincatori de leustean...........
 

july_g

New Member
Gabiuta a spus:
Cine a incercat din seminte?In afara de Carmenlorena :) Am luat si eu seminte.......ce ma sfatuiti?Cum s ale pun mai bine ca sa SI rasara?
Si noi suntem mari mincatori de leustean...........
Parintii mei au incercat si reusit din seminte. Madam mama mea, fiind fomeie de la tara la originile ei, l-a pus pe tata sa le semene (datorita a ceea ce spuneam mai devreme: cica trebuie sa-l semene un barbat). Acu', nu stiu daca asta e cheia succesului dar a functionat! Si cum spuneam mai inainte, trebuie udat f. bine si pus la un loc nitel mai umbros. Ai mei au vreo 3 tufe. Cele mai de langa gard au avut culoarea verde inchis, cea in plin soare spre galben!
 

july_g

New Member
carmenlorena a spus:
Eu stiu ca peste tot in Bihor se mananca ciorba cu leustean :D iar noua chiar ne place mult,dar cred ca o sa-l pun pe sotul meu sa-l semene ...poate,poate o sa rasara. :)
Pastarnacul mi-a rasarit frumos de fiecare data,nu ma pot plange,nu ma las batuta nici cu leusteanul ,mai incerc.... :)
Atunci imi cer scuze! :)
Noi am fost in zona Maramuresului, le-am facut prietenilor nostri ciorba cu leustean. rezultatul : " Imi place, da' nu mai vreau!" :rofl:
 
A

Anonymous

Guest
Pai la umbra i-am avut si eu si nu le-a placut,iar vecinele mele l-au avut in soare si a crescut cat mine de mare,ca si mararul.Poate sunt mai multe soiuri.
 

karmenutza

Member
As vrea si eu sa pun niste leustean in gradina blocului. Noi am mai avut, acum multi ani si a supravietuit muulti ani! In fiecare primavara singurel crestea ditai tufa de mare. Statea la umbra, nu era soare deloc. Dintr-o data nu stiu ce s-a intamplat cu el, ca intr-o primavara nu a mai iesit. Posibil ca cine a sapat in zona aia a sapat prea adanc. Si da, era pus de un barbat, vecin de-al nostru, care intre timp s-a prapadit. :( Daca gasiti undeva cu radacini, dati de stire?
 
A

Anonymous

Guest
In Piata Sudului,e o familie veche de gradinari,tata si fiica,aproape de zona cu flori si intrarea in piata de legume,daca nu au pe taraba,indrazneste si roaga-i sa-ti aduca,spui ca ma cunosti pe mine,te vor servi.
 

adana

Member
am incercat si anul trecut cu seminte de leustean,date de o matusa de la tara.nu a iesit nici macar un firicel.acum ,incerc din nou,cu seminte cumparate..am pus semintele odata cu mararul.mararul are cam 1 cm-2,iar leusteanul,nimic.sotul spune sa am rabdare,poate iese mai greu.am rabdare,dar daca tot nu vad nici o miscare,merg inapoi la matusa,sa imi dea radacina(mi-a promis) :)
 

tranda09

Member
karmenutza a spus:
As vrea si eu sa pun niste leustean in gradina blocului. Noi am mai avut, acum multi ani si a supravietuit muulti ani! In fiecare primavara singurel crestea ditai tufa de mare. Statea la umbra, nu era soare deloc. Dintr-o data nu stiu ce s-a intamplat cu el, ca intr-o primavara nu a mai iesit. Posibil ca cine a sapat in zona aia a sapat prea adanc. Si da, era pus de un barbat, vecin de-al nostru, care intre timp s-a prapadit. :( Daca gasiti undeva cu radacini, dati de stire?
Am luat azi leustean cu radacina din piata Progresu'- Giurgiului, 1,5 - 2 ron ( functie de nr de radacini)4-5 radacini cu frunze de ~15cm.
 
Sus