Leusteanul verde

mg

Member
mg a spus:
Am si eu citeva fire de leustean si am mai cumparat din piata .....Problema este ca firele cumparate , in pamint , verzi , aratau bine ..pina am ajuns acasa unde , teapa ! Ma asteptam sa fie cu radacina dar erau numai niste cotoare (!) mai groase . Logic ca puse in pamint s-au flescait instantaneu dar acum vad ca incep sa-si revina . Posibil sa prinda . De ce nu incercati si asa ???? :)
...... Se pare ca am avut noroc . :arrow: din cotoarele acelea a inceput sa creasca leusteanul .....
 

maggy

New Member
Buna ziua dragii mei,


Azi s-au desfacut micile protuberante maron. Este leustean. Dragul de el...a rezistat peste iarna. Sunt atat de fericita, nici nu va pot spune...Sper sa-i fie bine si de acum incolo. Va tin la curent. Il iubesc mult de tot. Va salut pe toti si mai vorbim.

Cu mult drag Maggy.
 

karmenutza

Member
Din radacinile pe care le-am luat la intalnire - aduse de mariucamariuca - multumesc frumos :hug: - am si jumulit deja ghiveciul o data. :) Doar ca la vreo 2 saptamani pot sa abuzez de infrunzirea lui, in rest mai luam si din piata :)
 

mirela06

Active Member
Leustenii mei :rofl: se tin tare si-s frumosi, dar pt. ca a venit frigul, trebuie sa-i frizez, iar pletele lor :rofl: sa le spal, usuc si sa ma incinte la papilele gustatice cind va avea onoarea sa-mi condimenteze mincarurile. Mmmm :salivat:
Din leustean, sfecla rosie, marar, telina, usturoi , apa si drojdie se face un bors care are un rol enorm pt. organism organism, in ce priveste sanatatea. :D
Cine vrea, pot da cantitatile si cum se prepara. Eu am avut si am permanent asa ceva. Tare mult m-a ajutat si ma ajuta. Fara multe lichide, de valoare, incredere si multa cunoastere despre unele si altele, mult as fi pierdut :D
 

victoria

Active Member
:cry: :cry: :cry:
Nu am cumparat seminte de leustean crezand ca mai am un plic.Insa nu il mai gasesc si acum am ramas fara.Iar pana luna viitoare cand voi ajunge iar in hypermarket,nu cred ca voi mai gasi. :cry: :cry: :cry: Si eram asa convinsa ca am.Iar din cel de anul trecut nu mai gasesc nici o radacina in gradina.Off

Mirela te rog sa imi dai si mie reteta ta de bors si la ce este bun.Si cum se ia,te rog.
 

victoria

Active Member
Multumesc mult Kalli,esti foarte draguta.Ma gandesc ca poate o sa ma descurc totusi si o sa aduca la magazinul din sat,ca m-am rugat de vanzatoare sa vorbeasca cu patronul.
Nu as vrea sa te deranjez pentru atata lucru. :D
 

mirelusa

Member
sambata imi ajunge si mie leusteanul trimis de fete(Ela si Ani) sa vedem ce o sa iasa :) ca am citit povestea leusteanului scrisa de maggy :eek:
 

victoria

Active Member
Mirelusa,neaparat sa faci rasad.E cel mai sigur.Eu acum 2 ani am semanat 2 plicuri in gradina direct si nu a iesit nimic.
 

mirela06

Active Member
La mine au inceput sa iasa in forta cei vechi. Nu am pus altii pt. ca avem chiar destul si peste :D
 

mirela06

Active Member
:) Minunat Sicule.
Facem schimb de frunze.
Al meu este oltenesc udat de o banateanca. Al vostru...invers :rofl: Sa vezi ce mai gusturi areeee :rofl:
 

sicamin

Member
Mirela ,sa stii ca si leusteanul meu e oltenesc ,dar il ingrijesc banateneste :wink: . Abia azi cand am gradinarit si am studiat mai bine cum au supravetuit iernii plantutele ,am observat ca a iesit si leusteanul :rofl: .
Voi avea frunze de pus in ciorba de miel ,de Pasti.
 

mirela06

Active Member
Si asta este o bucurie.
Sa ne tii la curent cu evolutia lui.
Am inteles ca cel mai bine se prinde daca-l pune in pamint o mina de nenea :rofl: , asa ca sotul trebuie sa ia initiativa de ”sapaturi” la ghineci :rofl:
 
Sus