Leurda

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Allium ursinum Fam.LILIACEAE

Planta erbacee,perena,bulboasa cu cite 2-3 frunze lanceolate late de pina la 8 cm la baza tulpinei. Tulpina este lipsita de frunze si poarta in virf flori albe dispuse umbeliform, pedunculate ce raspindesc un puternic miros de usturoi.
Creste spontan mai ales in regiunile umede de deal si munte. Se foloseste toata planta Herba Alli ursini consumindu-se de obicei cruda sub forma de salata dindu-i acesteia o aroma specifica de usturoi. Se poate folosi si uscata sub forma ceaiuri pentru combaterea tensiunii arteriale,pentru reglarea tractului intestinal iar in uz extern sub forma de cataplasme cu frunze crude pentru combaterea furunculelor.

Ati fost vreodata la cules de leurda si ati si mincat? Eu da......
In combinatii cu salata verde este agreabila ca gust.Sau tocata marunt si pusa deasupra cartofilor prajiti :rofl: :rofl: :rofl:
 

camic

Member
Buna tare leurda...eu cum sunt fan usturoi, iar leurda are acea aroma finuta de usturoi....bunaaaa, mai ales in salata.
Acum faza e ca la noi pe piata nu prea gasesc, eu tare as pune in gradina cateva firicele.
 

carmenn

Member
foarte buna leurda, nu atat ca gust, cat ca proprietati benefice pt organism...un detoxifiant al sangelui excelent. Ajuta la eliminarea toxinelor din organism, la ridicarea imunitatii, la persoanele cu probleme de tensiune arteriala, inima etc.
 

sonia

Member
Are cineva in gradina aceasta planta?
Mi-as dori si eu sa o am in gradina,am inteles ca nu e pretentioasa dar daca cineva stie mai multe il rog sa ma informeze si pe mine. :D
 

victoria

Active Member
Eu mergeam cu sotul meu in padurea Teghes(langa Bragadiru) si gaseam o gramada prin luminisuri.Nu am mai fost de ceva vreme.
Parca am vazut la unul din furnizori seminte de leurda.Ma uit si va zic la care.
Si noi mancam cu bratul leurda.
 

sonia

Member
Sunteti tare draguti,va multumesc!
Da, am gasit si la sieberz.Voiam sa stiu cum se comporta la noi in gradina :D, daca are cineva.
 

alfa

Active Member
Buna leurda, tare imi place. :salivat:. Fac salata cu ea, dar o gatesc si precum spanacul: piure. Avantajul e ca nu mai pui usturoi :D
 

sonia

Member
M-ati facut curioasa cu ea,asa ca trebuie sa o am si pt ca sunt o mare amatoare de salata :wink:
 
Am citit ca planta se culege prin martie - aprilie pana sa infloreasca.Eu ma gandeam sa ma duc pe la inceputul lui mai dupa ce se usuca florile si sa scot cativa bulbisori pe care sa-i plantez la toamna intr-un ghiveci. Ce parere aveti?
 

stefanm

Member
Poate sa creasca si in ghiveci fara probleme ca si alte plante cu bulb.
Trebuie asigurate doar cateva conditii si ii va merge foarte bine.
Ii place umezeala si nu suporta lumina directa a soarelui. Din acest motiv se gaseste in general doar in paduri mai ales daca sunt de deal sau de munte unde primavara formeaza un covor verde viu care dureaza cam o luna.

Cat despre salata de leurda... :salivat: Mi-ati facut o pofta...
Anul trecut am fost primavara in vizita la Sarmizegetusa Regia si am fost placut impresionat de "plantatia de leurda". M-am intors cu toate pungile si pungulitele pe care le aveam la mine pline :D
 

armeana

Member
Vreau sa va intreb si eu are cineva rizomi sau seminte de leurda ?MI-as dori foarte mult sa o prasesc in gradina
 
Stiu eu pe cineva care are si iti ofera gratis si cu drag: mama natura - padurea :) Dar cred ca e bine sa fie scosi dupa ce infloresc si li se usuca florile si frunzele.Trebuie urmarit momentul. Din cate stiu eu are bulbi nu rizomi.Poate gresesc eu...
 

armeana

Member
La noi in Ardeal ,in padurile din inprejurimile satului parintilor nu creste,sau nu o cunosc eu O multumesc ti-as ramane recunoscatoare
 

ghia_don

Active Member
George a spus:
Cand eram copil am adus cateva radacini de la padure si le-am plantat in gradina. S-au inmultit foarte repede insa acum vreo 2 ani a trebuit sa scot radacinile si sa le arunc, vreo 2-3 mp erau numai de leurda. A trebuit sa o desfiinetez, oricum nu era folosita in niciun scop.
blueheart_d a spus:
azi am facut o salata de leurda si urmeaza ciorba si chiftele. imi place sa o gatesc, asa ca voi avea nevoie de ea in gradina ca de unde o procur e cam departe si mai greu sa ogatesc cand am chef. in ultima tura am gasit cateva frunze cu bulbisori, asa ca i-am plantat intr-un ghiveci improvizat. daca se prinde dau comanda la leurda cu bulbi drect. :)
Gabiuta a spus:
Stiu ca este si usor amara.Simpla nu am mincat niciodata.Numai taiata foarte fin in diverse salate de primavara.Daca zici ca se poate folosi si la mincaruri...........asta in loc de verdeata si usturoi inacelasi timp?Sau fiindca da un gust special?
blueheart_d a spus:
are gust de exact ca usturoiul si mie imi place sa manac orice verdeata :) leurda este un produs 2 in 1 (ca si ruccola) cum ziceai verdeata si usturoi. si eu am facut o combinatie cu salata verde si cateva rosii, dar in timp ce o preparam, sa nu ramana prea multa leurda o mancam goala :) . si asa a ramas o punga pt maine. am mancat supa de leurda la restaurant, dar inca n-am facut si acasa. daca imi reuseste postez la retete si eventual si chiftelele de leurda.
ghia_don a spus:
Si eu maninc leurda, iar in aceasta perioada nu-mi lipseste niciodata din cutia cu verdeturi. O maninc ca atare sau la salate... incercati-o in salata orientala :) ....deja imi lasa gura apa...
Defne a spus:
Frunzele seamana cu cele de lacramioare,doar sunt putin mai mari si miros a usturoi.Daca nu le culegi cand sunt fragede,adica pana apar florile albe dupa devin putin amarui.
 
De cand se iveste si pana cand apar florile albe nici de la noi din casa nu lipseste leurda,care-mi place foarte mult, in supa,dar mai ales in salate... :D
 
Sus